Bakan Kirişci: Yaşanan başat felaketiyle ülkenin besin güvenliğini riske edebilecek temas gelişme söz konusu değildir

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yaşanan sel afetine ilgilendiren, “Ülkenin gıda güvenliğini riske edebilecek temas evolüsyon ön tespitlerimiz adına söz konusu değildir” dedi. Yaşanan yeğin felaketinin arkası sıra Şanlıurfa’da incelemelerde mevcut Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, yapılan ön tespitlere bakarak sel dolayısıyla ekincilik ve hayvansal üretimde kısık bir ağırbaşlılık olmadığını belirtti.

ŞEHIR MERKEZİNDEN GEÇEN DERELERLE İLGİLİ YENİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Çalışmaların yağışlar durduğunda devam edeceğini söyleyen Icra Vekili Kirişci, Şanlıurfa site merkezinden sabik derelerle ilgilendiren yeni ayrımsız çalışma yaptıklarını tabir etti. Derelerin üstünün tamamen açılarak genişletileceğini söyleyen Icra Vekili Kirişci, “Bu derelerin öncelikle kesinlikle en adına ehliyetli olması, iki üstlerinin vazıh olması, katiyen kapatılmaması, bunlar haddinden fazla haddinden fazla eke ve tabii ki ondan sonra derenin geçtiği havzada sair yapılması gerekenler var. Şu anda Mehabet Akarsu İşlerimiz bu çalışmaları nazik benzeri hemencek sürdürüyor. Tahminî bin 200 metrelik Sırrın Deresi üstünde, gine 800 metrelik Karakoyun Deresi üzerinde öz üstünün açılması çalışmalarını inşallah tezce tamamlayacağız. Budan bilahare fayrap etmek istediğimiz kesinlikle ve banko bu derelerin hem genişlikleri, hem derelerin güzergahları, hem dahi bu derelerin makul madun geçitlerin altından veya binaların yanından geçiyor olmasını dikkate alarak daima dereleri rahatlatacak sıfırdan yıpranmamış aynı projelendirme çalışmasının içindeyiz. Bu birlikte ben eminim Şanlıurfa’mıza bütün bu yaşanılan incitici hadiselerden sonra onları bahtiyar edecek ve memnun edecek bir mesai olacaK ve bu çalışmalar tamamlandıktan sonraları bile inanıyorum ki ayrımsız daha hakeza taşkınlar olmayacak” dedi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Sel zımnında gıda güvenliğini riske edebilecek aynı durumun söz konusu olmadığını tamlayan Nazır Kirişci, “Zirai üretimle ilişkin bile, icap nebati istihsal tarafında, gerekse hayvanca istihsal tarafında tıpkısı topluluk kayıplarımızın olduğunu biliyoruz. Buna ilişkinde bizim memleket ve kaza müdürlüklerimizin çalışmaları sürüyor. Ölçüm edersiniz kim elan birkaç saat öncesine kadar de yağışlar bitmeme ediyordu. Dolayısıyla bu yağışların tamamlanmasıyla gelişigüzel biz bilhassa buğday, rüşvet, yasmık gibi baklagil çeşitlerinin birlikte süresince olduğu bölgelerde hasar belirleme çalışmalarımızı yapmış olacağız. Vatandaşlarımızın ifadeleri doğrultusunda ve sonrasında bile belirleme çalışmalarıyla büyükbaşta, küçükbaşta, arılı kovanda olan tespitlerimiz de sürmektedir. Çok cesim sayılabilecek, ülkenin azık güvenliğini riske edebilecek gelişigüzel evolüsyon dolay tespitlerimiz kendisine söz konusu değildir” diye konuştu.

Share: