VARANK TÜRKİYE EKONOMİSİNİ DÜNYADAKİ GENIŞLIK REKABETÇİ 10 EKONOMİDEN BİRİ HALİNE GETİRECEĞİZ

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, devletin üretimlik ihdas dönemlerinin eskilerde kaldığını ve özel sektöre destek vermeye devam edeceklerini belirterek, Biz ekonomimizi özel müteşebbislerimizin desteğiyle büyüteceğiz. Onlar sebebiyle Türkiye ekonomisini dünyadaki bildirme kompetitif 10 ekonomiden biri haline getireceğiz dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, toplu açım, asıl atma ve 58 yatırım yeri tahsis törenine karışmak için Sivas’a geldi. Demirağ Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde planlı törene Icra Vekili Varank’ın yanında, Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, SELIM Tümen Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Mehmet Sevgili Soluk, Milliyetsever Hareket Partisi Sivas Milletvekili Yüksek Özyürek, hava müdürleri, OSB’birlikte neşelilik gösteren firmaların yetkilileri katıldı.

Törende mütekellim Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin beher şehrini adalet ettiği noktaya yollamak üzere var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, Sanayisi ivme kazanan Sivas, potansiyeline layık işler yapmaya devam ediyor. Bugün 364 milyon teklik envestisman bütçesine ehil 743 vatandaşımıza savmak kapısı olan 11 tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Şu anda içerisinde bulunduğumuz Demirağ Birleştirme Uran Bölgesinde yaklaşık 2 milyar teklik envestisman tutarına erbap 4 binin üzerinde istihdam sağlayacak fabrikaların dahi anne atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımlar tamamlandığında ülkemizin ölçülü faziletli ve erdemli uygulayım bilimi üretim yelpazesini ve kapasitesini genişletecek ürünler ortaya eski olacak. Ayrıca yatırımcılarımızın ivmesinin anbean arttığı Demirağ Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde 58 firmamıza elan yatırım yeri tahsislerini simgesel olarak teyit edeceğiz. Bu tahsislerle beraber 9,5 bilyon liraya yakın yatırımın ve 13 binin üstünde istihdamın da önünü fiili namına açmış olacağız dedi.

‘SİVAS’TAN DESTEĞİMİZİ ESİRGEMEDİK’

Bölgesel farkındalık politikalarıyla bölgelerin potansiyelini yeryüzü bereketli şekilde ortaya çıkaracak projeleri hayata geçirdiklerini nâkil Vekil Varank, İşte bugün DAP ve Azamet Kalkınma Ajansıyla desteklediğimiz toplamda 40 milyon lira bütçeye erbap eğitimden istihdama, tarımdan hayvancılığa birçok projenin resmi açılışını dahi birazdan gerçekleştirmiş olacağız. Bunların beyninde ülkemizdeki yüksek teknolojili kabiliyetlerin gelişmesini sağlayacak Sivas inovasyon merkezi kadar vizyoner projeler üstelik düzlük alıyor. Malumunuz biz Sivas’a tek ant elimiz gereksiz gelmedik. Bugün da gördüğünüz kabilinden ellerimiz meşgul komple. Bütün bu yatırımlar vatanımıza milletimize kandırıcı güzel olsun diyoruz. Sivas gelişen ekonomisiyle balaban ve aktif Türkiye önünde önde revan şehirlerimizden benzeri tanesi. 4 organize uran bölgesi ve 14 sanayi sitesiyle gayri berrak daraç içi hasılasını herhangi bir dolaşma artırmaya, ihracat rakamlarını herhangi bir çevrim yükseltmeye devam ediyor. Bizzat bu kalan muvaffakiyet grafiğinde hükümetimizin katkılarının birlikte altının özellikle çizilmesi gerektiğine inanıyorum. Biz hiçbir antlaşma Sivas’tan desteğimizi esirgemedik. 2002’den günümüze Sivas’ta yapılacak yıpranmamış ya üstelik ilave yatırımlar üzere 773 yatırım heveslendirme belgesi düzenledik, 10 bilyon liraya yakın çakılı yatırımın ve 22 bin istihdamın önünü açtık. Hemen bugün açılışını yaptığımız ve temelini attığımız fabrikalar üzere 1,7 milyar liraya yakın envestisman tutarına erbap 15 motivasyon belgesi düzenledik. Bağımlı Sivas için takkadak kazımak yetmez. Sivas’a mutedil efdal ve erdemli teknolojiyi de yükseltmek ve yapmak yakışır. Bu manada tığ bir taraftan endüstri ast yapısını perçinlemek amacıyla adımlar atarken özge taraftan Sivas’tan yenilikçilik ekosistemini kalkındırmak amacıyla Sivaslının önünü yarmak amacıyla bile destekler verdik. Şu anda Sivas’ta tıpkı yazılım firmasının gelişigüzel kamer 100 bin dolara varan dış satım yaptığını okuduk. Eğitimin balaban şehirlerinden biri olan Sivas’ta yazılım ihracatı yaptığımızı üstelik görebiliyoruz. Sivas’ın potansiyeli neyse oralara envestisman yapıyor ve karşılığını dahi alıyoruz. Biz hep desteklerimize 2023 ve sonrasında bile devam edeceğiz diye konuştu.

‘BÜYÜME RAKAMLARI TÜRKİYE’NİN KIVRAK POZİSYONUNU TEYİT ETTİ’

Dünyada yaşanan iri çalkantılara karşın Türkiye’nin kararlı tıpkısı şekilde hedeflerine akıllıcasına ilerlemeye bitmeme ettiğini anlatan Bakan Varank şunları söyledi

Son 20 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her tip sınamadan alnımızın akıyla çıkmayı başardık. 2008 toptan krizini hatırlayın. Devasa bankaların battığı, Avrupa’nın genişlik nazik ekonomilerinin sarsıldığı tıpkısı müstevi vardı. İrlanda, Portekiz ve Yunanistan dış borçlarını ödeyemez bir noktaya gelmişti. Hamdolsun birz o mütehammil dönemi tabiri caizse hafif sıyrıklarla atlattık. Sayın Cumhurbaşkanımız 2008 yılında bu kriz bize mümas geçecek dediğinde kimesne inanmadı. Amma geldik gördük kim 2008 krizini en makul şekilde yöneten ülkelerden biri Türkiye olmuştur. Peşinden ekonomimize kasteden Seyahat olayları, sonrasında ülkemizi tamamen doğrulama almaya çalışan muhannet çarpış girişimini bütün bu arada püskürttük. Bunların temas biri ekonomimiz üzerinde korkulu baskılar oluşturdu. Maalesef acun bugün dahi yüzyılın sunu şişman konuşu sınavıyla karşı karşıya. Pandeminin arkası sıra Rusya- Ukrayna savaşının yıkıcı kazançlı etkileri tam hızıyla sürüyor. Tığ da Türkiye namına bu krizden az evet bile çokça etkileniyoruz. Ancak biz sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2008 ekonomik krizinden elbette çıktıysak pandemi ve cenk ortamının getirmiş olduğu bu global çalkantıdan dahi Allah’ın izniyle çıkacak güce sahibiz. Filhakika 2 periyot önce açıklayan büyüme rakamları Türkiye’nin dinamik pozisyonunu konfirmasyon etti. Avrupa ekonomisi durgunlukla mücadele ederken, Ülkemiz üçüncü çeyrekte yüzdelik 3,9 tahaccüm kaydetti. İhracatta da başarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde da kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Birileri daima Türkiye’üstelik üretimlik mı var demeye, yatırımcılarımızı görmezden gelmeye bitmeme etsin. Bu nema ve dış satım rakamları emin olun öyle bizatihi olmuyor. Hükümetimizin kurduğu altyapılar üstünde yükselen fabrikalar bugün ihracat ve büyümede başrolü oynuyor. 19 yıl geçmiş 192 olan kombinasyon uran bölgelerimizin sayısı şu anda 345’e ulaştı. Sonuç 1 yılda 18 yeni tevhit uran bölgesi kuruldu. Bugün 124 kombinasyon sanayi bölgesinde yüzdelik yüz doluluğa ulaştık. Vakit Kaybetmeden kombinasyon uran bölgelerinin içerisinde 4900’e yakın fabrikanın inşaatı devam ediyor. Yatırımcılarımızın tehlikeli talepleri zımnında Umum Türkiye’dahi 33 kullanılmamış tevhit sanayi bölgesi dayamak amacıyla nekes bire bir şekilde çalışıyoruz. Akan açığın azaltılmasına kocaman katkılar sağlayacak uran bölgelerinin sayısı şu anda 29’a ulaştı. Bu yılın önceki 10 ayında 413 bilyon teklik sabit yatırım tutarına ehil 10 bin 187 yatırımın hayata geçmesi üzere isteklendirme belgesi verdik.

‘ÖZEL SEKTÖRÜ DESTEKLEMEYE BITMEME EDECEĞİZ’

Birilerinin hala bundan asır öncesinin anlayışıyla tutturulmuş bire bir şekilde sürekli kerem üretimlik kurmuyor diyerek sayıkladığını tabir eden Icra Vekili Varank şöyle bitmeme etti

Tığ hususi sektöre rakip atılmak adına önlerini açmaya bitmeme edeceğiz. 20 yıldır yaptığımız kabil madun yapı yatırımları yaparak sanayilerimizi. İhtiyaç duyduğu finansman istihdamlarını geliştirerek müteşebbislerimize yardımcı olmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz andıran zamanda sayın Kılıçdaroğlu Sivas’a geldi. Burada tıpkı topluluk açıklamalarda bulundu. Dedi kim, şu 19 senede açılan tek fabrika mı var Bakın biz zaman 11 çıngı tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. 58 modül müteşebbisimize yerlerini teslim ediyoruz. Birileri halen ‘mehabet fabrika kursun’ diyorsa, o devirler eskide kaldı. Şu anda Tezmaksan tesisinin içerisindeyiz. Yani büyüklük yerine tığ buraya rakip mu olalım Biz da fabrika mı kuralım Ayrımsız üstelik beyefendi o büyüklüğünde geçmişte eksik kim diyor ku, ’19 yılda devletin kurduğu tıpkısı çimento fabrikası var mı’ diyor. evet insaf Türkiye şu anda dünyanın sunma balaban 5 çimento üreticisinden ayrımsız tanesi. Dünyada yeryüzü fazla çimento ihracatı yapan ikinci mutluluk. Hala devletin çimento fabrikası kurmaya ihtiyacı mı var. Benzen el işi tesisinden bahsediyor. İşte zaman belediyemizin İl Özel İdare ile gelişigüzel yaptığı benzen işleme tesisini açıyoruz. Ego Ankara’dan amme soylu erki teşekkülü oluşturmaya başlarsam bu iktisat emniyetli olun çıktı yürümez ayla gelir. Biz özel sektörü desteklemeye devam edeceğiz. Yatırımların önünü açmaya bitmeme edeceğiz. Eğer sayın Kılıçdaroğlu fabrika başlamak istiyorsa, buradan çağrı yapayım, benden az buçuk çekiniyormuş, ego gelmeyeyim, buradaki 58 fabrikanın temel atma törenine siz kendisini çağırma edin. Gelsin o temelleri sizlerle bu arada görsün. Benden da çekinmesine lüzum bulunmayan. Gelsin baksın bakalım Türkiye’da envestisman var mı, fabrikalar açılıyor mu görsün. Biz ekonomimizi özel müteşebbislerimizin desteğiyle büyüteceğiz. Onlar sebebiyle Türkiye ekonomisini dünyadaki arz rekabetçi 10 ekonomiden biri haline getireceğiz. İnşallah bu kararlılıkla dahi de yolumuza devam edeceğiz.

DÜRÜST PARTİ MİLLETVEKİLİNİN BABASININ CENAZESİNE KATILDI

Törenin peşi sıra Bakan Varank eliyle Demirağ Kombinasyon Uran Bölgesi’nde yer tahsisi yapılan 58 firmaya belgeleri ikram edildi. Icra Vekili Varank daha sonraları geri yaşlılığa sadık rahatsızlığı dolayısıyla aynı süredir otama gördüğü hastanede hayatını kaybeden SELIM Fırka Sivas Mebus Semiha Ekinci’nin babası Uca Osman Fellah’nin cenaze namazına katıldı. Yukarı Hapishane Mezarlığı Ayyıldız Camisi’nde cuma namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Çiftçi’nin cenazesi aile kabristanlığına defnedildi. Vekil Varank, Semiha Rençper ile ayrımsız müddet dostça ederek başsağlığı diledi.

Share: