Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Sivas’ta konuştu Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sivas programında söylediği “19 senede açılan biricik üretimlik mı var?” sözüne ilgili, “Eğer Kılıçdaroğlu üretimevi kaldırmak istiyorsa ego buradan çağrı yapayım. Biliyorsunuz benden biraz çekiniyormuş. Ben gelmeyeyim, buradaki 58 fabrikanın esas atma törenine siz kendisini çağırma edin.” dedi.

Varank, Sivas Demirağ OSB’de şişman açılış, esas atma ve 58 envestisman yerinin tahsis töreninde yaptığı konuşmada, bakanlık kendisine lehçe kalkınma politikalarıyla bölgelerin potansiyelini arz deli dolu şekilde ortaya çıkaracak projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Sanayisi ivme kazanan Sivas’ın potansiyeline yaraşır işler yapmaya bitmeme ettiğini vurgulayan Varank, dünyada yaşanan büyük çalkantılara rağmen Türkiye’nin azimli bir şekilde hedeflerine akla yatkın ilerlediğini dile getirdi.

Son 20 yıldır Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gelişigüzel makule sınamadan alınlarının akıyla çıkmayı başardıklarını aktaran Varank, şöyle bitmeme etti:

“2008 küresel krizini hatırlayın. Devasa bankaların battığı, Avrupa’nın yer iri ekonomilerinin sarsıldığı aynı müstevi vardır. İrlanda, Portekiz ve Yunanistan aut borçlarını çıktı ödeyemeyecek tıpkı noktaya gelmiştir. Hamdolsun tığ o pek dönemi tabiri caizse hafif sıyrıklarla atlattık. Cumhurbaşkanımız 2008 yılında bu kriz bizi mümas geçecek dediğinde kimesne inanmadı. Aramızdan arkadaşlarımız dahi inanmadı. Şanlı Babacan o ant ‘lütfen bu akse bizi mümas geçecek demeyelim’ diyordu. Amma gördük ki 2008 krizini yer akilane şekilde yöneten ülkelerden biri Türkiye olmuştur.”

Varank, peşinden ekonomiye kasteden Seyahat olaylarının yaşadıklarını belirterek, sonrasında üstelik ülkeyi ağız ağıza tasdik almaya müteharrik ağır darbe girişimini hep bu arada püskürttüklerini vurguladı.

Bunların değme birinin ekonomi üzerinde korkulu baskılar oluşturduğunu anlatan Nazır Varank, şunları söyledi:

“Maalesef dünya bugün birlikte 100 yılın arz balaban iktisadi sınamalarıyla yüz yüze. Pandeminin arkası sıra Rusya- Ukrayna savaşının yıkmacı konuşu etkinleri bilcümle hızıyla sürüyor. Bittabi biz birlikte Türkiye namına dünyadaki bu krizden maatteessüf az ya bile çokça etkileniyoruz. Ancak tığ Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2008 iktisadi krizinden elbette büyüyerek çıktıysak pandeminin ve cenk ortamının getirmiş olduğu bu küresel çalkantıdan dahi Allah’ın izniyle çıkacak güce sahibiz. Cidden 2 dönem geçmiş açıklayan nema rakamları Türkiye’nin işlek pozisyonunu benzeri kere elan teyit etti. Avrupa, iktisadi durgunlukla mücadele ederken ülkemiz 2022 yılı üçüncü çeyrekte yüzdelik 3,9 tahaccüm kaydetti.”

Bakan Varank, “İhracata baktığımızda tekrar o tarafta de bire bir miktar yavaşlamaya karşın muvaffakiyet grafiğimizi sürdürebiliyoruz. 12 mahiye ihracatımızla 253 bilyon doları aşarak aynı rekor kırdık ve inşallah önümüzdeki dönemde üstelik bu kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

“Altyapılar ve üstünde yükselen fabrikalar ihracatta ve büyümede başrolü oynuyor”

Birilerinin daim “Hani nerede, Türkiye’de üretimevi mı var?” demeye, sanayicilerin yatırımlarını görmezden gelmeye devam ettiğini, tahaccüm ve ihracatın kendinden olmadığını dile getiren Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hükümetlerimizin kurduğu altyapılar, üzerinde yükselen fabrikalar zaman ihracatta ve büyümede başrolü oynuyor. Bundan 19 yıl önce 192 olan kombinasyon endüstri bölgelerimizin sayısı şu anda 345’e ulaştı. Akıbet bire bir yılda 18 yeni kombinasyon sanayi bölgesi kurduk. Zaman 124 OSB’de yüzde 100 doluluğa ulaştık. Şu anda tahsis edilebilecek tek bir parsel de kalmadı. Hoppadak OSB’lerin içerisinde şu anda 4 bin 900’e mümasil fabrikanın inşaatı bitmeme ediyor. Yatırımcılarımızın ciddi talepleri sebebiyle bütün Türkiye’bile 33 yıpranmamış OSB bina etmek için kısmık ayrımsız şekilde çalışıyoruz.”

Varank, cari açığın azaltılmasına önemli katkılar sağlayacak endüstri bölgelerinin sayısının şu anda 29’a ulaştığını bildirdi.

Bu yılın önceki 10 ayında 413 milyar liralık sabit envestisman tutarına sahip 10 bin 187 yatırımın hayata geçmesi amacıyla teşvik belgesi verdiklerini tamlayan Varank, “Birileri halen bundan 100 sene öncesinin anlayışına tutturulmuş bir şekilde sürekli ‘devlet fabrika kurmuyor’ diye sayıklayadursun. Biz özel sektöre rakip gelmek namına önlerini açmaya devam edeceğiz. 20 yıldır yaptığımız kabilinden enfrastrüktür yatırımları yaparak, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu finansman enstrümanlarını geliştirerek, müteşebbislerimize koruyucu olmaya bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Nazır Varank, mümasil zamanda CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Sivas’a geldiğini ve “Şu 19 senede açılan yegâne fabrika mı var?” sözünü hatırlattı.

Bugün 10 temel atma töreni gerçekleştirdiklerini belirten Varank, şöyle bitmeme etti:

“11 tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz ve buradaki arazilerde 58 müteşebbisimize yerlerini konfirmasyon ediyoruz. Birileri hala ‘devlet fabrika kursun’ diyorsa, o devirler eskide kaldı. Aynı üstelik beyefendi o kadar zamanında artmış ki ’19 yılda devletin kurduğu bir çimento fabrikası mı var’ diyor. evet insaf. Şu anda Türkiye, dünyadaki en şişman 5 çimento üreticisinden biri. Dünyada bildirme fazla çimento ihracatı eden ikinci mutluluk. Hala devletin çimento fabrikası kurmaya ihtiyacı mı var? Benzin işleme tesisinden bahsediyor. İşte zaman belediyemizin İl Hususi İdaresi ile yaptığı benzen işleme tesisini açıyoruz. Oran diyorsan al bir yerel yönetim bunu yapıyor. Ama ben Ankara’dan eskimemiş amme kazançlı teşekkülleri oluşturmaya başlarsam emniyetli olun bundan sonra bu ekonomi yürümez kuzuluk gelir.”

Hususi sektörü desteklemeye bitmeme edeceklerini vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Yatırımların önünü açmaya bitmeme edeceğiz. Eğer Kılıçdaroğlu, üretimlik temizlemek istiyorsa ego buradan davet yapayım. Biliyorsunuz benden az buçuk çekiniyormuş. Ben gelmeyeyim, buradaki 58 fabrikanın ana atma törenine siz kendisini nida edin. Gelsin o törende sizlerle bu arada bulunsun. Ego dahi gelmeyeceğim, çekinmesine ister bulunmayan. Gelsin, baksın bakalım Türkiye’üstelik yatırım oluyor mu olmuyor mu. Fabrikalar açılıyor mu açılmıyor mu. Biz ekonomimizi özel sektörün, müteşebbislerimizin desteğiyle büyüteceğiz. Onlar yardımıyla Türkiye ekonomisini dünyadaki sunu rekabetçi 10 ekonomiden biri haline geleceğiz. Tığ inşallah bu kararlılıkla birlikte yolumuza bitmeme edeceğiz. Yeter kim biz bire bir olalım, beraber olalım. Bilcümle bu arada el ele verip, bu devlet amacıyla çalışmaya bitmeme edelim. İnşallah Türkiye’yi çokça daha başarılı, çok henüz aydın yarınlar bekliyor. Bunun amacıyla üstelik çalışmaya devam edeceğiz.”

Nazır Varank, konuşmasının peşi sıra yer tahsisi yapılan yatırımcılara tahsis belgelerini takdim etti.

Törene, Ilbay Yılmayan Şimşek, DOĞRU Parti TBMM Takım Başkanı İsmet Yılmaz, SELIM Fırka Sivas Milletvekili Sevgili Çağ, MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Şehremini Hilmi Bilimci, Sivas Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Anlaklı Özdemir ile davetliler katıldı.

Share: