Icar sözleşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Sonuç dönemde gelen zamlar yüzünden kiracıyla mülk sahibi arasındaki anlaşmazlıklar artıyor.

Barış ünsiyet ve icra mahkemelerinin ağırbaşlı şekilde kiracı ve ocak sahibi arasındaki davalarla dolduğunu söyleyen Emlak Hukuku Derneği Başkanı Ulu Güvenç Kiraz, hele sakat kiracılar ile para sahipleri beyninde sorunlar yaşandığını belirtti.

Aile sahiplerinin, kiracıyı istedikleri antlaşma çıkarabilmek üzere denediği yollar

Kiraz, gelinen noktada familya sahiplerinin, kullanılmamış kiracıyı istedikleri antlaşma çıkarabilmek için, yersiz yahut günlü tahliye taahhüdü istediğini tabir ederek, şunları kaydetti:

Ayrıca su, canlılık ve katıksız faturasını kiracı üstüne yapmıyorlar. Familya sahibi seçme konvansiyon yapmadan ‘Burada oturabilirsin, desise anahtarını. Fakat faturalar benim üzerime olacak. Fatura geldikçe size ibraz ederim’ diyor. Müstecir bu şekilde kalmayı kabul ederse, ilerleyen zamanlarda oportünist sülale sahibi istediği an su, neşelilik ve saf gazı kapattırıyor. DASK poliçesi veya değme kavil olmadığı amacıyla kiracı abonelikleri üzerine alamıyor. Böyle aynı durumda kiracı hak de murat edemiyor. Çünkü, kiracının hukuki anlamda hakkının korunması yahut mahkemeye başvurabilmesi üzere ‘mal sahibinin aldığı kirayı beyan etmesi’ veya ‘kiracının oturduğu evi ikametgah adına kullandığını bildirmesi’ gerekiyor. Bu nedenle seçkin türel yaptırım yapılamıyor.

Sözleşmeyi imzalarken özen edilmesi gereken 6 bekçi

Kiraz, kiracılara, karı sahibi ile kira kontratı yaparken özen etmeleri gerekenleri şöyle anlattı:

Birincisi; müstecir kesinkes ve kategorik kayıtlı kira sözleşmesi yapmalı. Sözlü kira sözleşmesine haysiyet edilmemeli. İkincisi; kiracı, icar sözleşmesiyle birlikte imza attığı tarihte meskenin DASK poliçesini mutlaka almalı. Üçüncüsü; taşınmaza ilgilendiren cümbüş, akarsu ve doğal gaz kabilinden birlik umumi abonelik hizmetleri kiracı üzerinden yapılmalı. Dördüncüsü; müstecir asla abes boşaltma taahhüdü düzenlememeli. Şayet böyle aynı şey düzenlenecekse tahliye tarihi kesin olmalı. Beşincisi; kiracı, icar bedeli ve kullanma kaynaklı rüsum dışında hiçbir verginin ve yan giderlerin kendisine ödetilmesini akseptans etmemeli. Söz Temsili taşınmazlar vergisi, ecrimisil ödemesi, taşınmazın aynından kaynaklanan vergiler mal sahibinin ödemekle memur olduğu vergilerdir. Kiracı vakit kaybetmeden yararlanma kaynaklı ödemeleri yapmalıdır.

Kiracının ve eş sahibinin yapacağı ödemeler

Kiraz, altıncı husus namına, kira sözleşmesine “taşınmazın mülkünden kaynaklı yatırım bütçesinin tam kalemlerinin dünyalık sahibince ödenmesi” hususunun eklenmesi gerektiğini bildirdi.

Burada kimi vakit kiracı ile mal sahibi arasında dava yaşanabildiğini kaydeden Kiraz, “Temsil asansörün değiştirilmesi mülk sahibinin, bakım ücreti kiracının; kombi değiştirilmesi mal sahibinin, bakımı kiracının sorumluluğundadır. Binanın boyanması ve güçlendirilmesi mal sahibine aitken, bostan ve belde bakımı ücretlerini kiracının ödemesi gerekiyor. Apartman görevlisinin maaşı kiracıya, bayrılık tazminatı mal sahibine aittir. bu örnekleri çoğaltabiliriz” dedi.

Tahliye tehdidi ve bu tehdidi ortadan kaldıracak yöntemler

Kiraz, sözleşmelerde bu hususların celi belirlenmesi yerinde kiracının, kira tespit davasına maruz kalmadan kanuni artışı uygulayarak 5 yıl boyunca oturmaya devam edebileceğini aktararak şunları söyledi:

Antrparantez 1+10 sene süresince direkt boşaltma tehdidiyle yüz yüze kalmayacaktır. Burada kirasını vaktiyle ödemesi ve yasalı artışı akıllıcasına şekilde yapması yetişkin. Para sahibine akıllıca tahliye sebebi oluşturacak aynı esbabımucibe verilmediği sürece 10+1 sene boyunca direkt tahliye tehdidiyle karşı karşıya kalınmayacaktı. Mavera yandan servet sahibinin bayağı ihtiyacı varsa ve bunu belgeliyorsa, mal satılmışsa ve eskimemiş düzlük kişinin dahi ihtiyacı varsa, müstecir borcunu ödemeyip iki misil ihtara maruz kalmışsa ve temerrüde düşmüşse tahliye mülk sahibinin hakkıdır.

Sözleşmenin uzun olması kiracının, gücük yapılması ocak sahibinin lehine

Taşınmazlar Hukuku Enstitüsü Başkanı Ulu Yüksel de sözleşmelerin ince süreli yapılmasının kiracının, kısa olmasının bölük sahibinin lehine olduğunu belirtti.

Yüksel, konutun satılması durumunda eskimemiş malikin kiracıyı tahliye etmesi hakkı bulunduğunu söyleyerek, “Bu durumdaki riski çalmak üzere, kira sözleşmesinin tapuya açımlama edilmesinde üstünlük vardır. Açımlama, kiracıyı koruyacaktır” ifadesini kullandı.

Ocak sahibinin gerekseme için talepte bulunmayacağı husus kendisine sözleşmeye yazılabilir

Basamak sahibinin kendisinin yahut çocuklarının ihtiyacı üzere talepte bulunmayacağının husus namına yazılabileceğini tabir fail Yüksel, “Sözleşmede, kira artışına ilişik yıllık kerem afişe etmek hesabına ‘devletin kira oranında artma yapılacaktır’ ifadesi artışla ilgili gitgide yaşanacak tartışma ve davaları engelleyecektir. Bu durumda, devletin açıkladığı oranlar sene dönümünde otomatikman artım namına yapılmalıdır” dedi.

Ödenti kavramının içine nelerin karışma olduğu belirgin belirtilmeli

Yüksel, kira sözleşmesinde, ödenti kavramının içine nelerin karışma olduğunun yıldızlı belirtilmesi gerektiğini bildirerek evde, sözleşmeye imza atan can ve ailesi dışında kalacak dirilik varsa bunların belirtilmesi gerektiğini, aksi takdirde tahliye davası açılabileceğini aktardı.

Güvence Akçesi en çok 3 aylık icar bedeli büyüklüğünde mümkün

Uca Yüksel, müstecir yahut kiraya verenin vefatı halinde sözleşmenin bitmeme yazar etmeyeceğinin belirtilmesinin önemine değinerek, “Mevcut kat krokisinin sözleşmeye eklenmesi elan bilahare duvarların kaldırıldığı ya da değişiklikler kabil konularda ihtilafı önleyecektir” açıklamasını yaptı.

Depozitonun yeryüzü çok 3 mahiye kira bedeli kadar olabileceğini, bu rakamın vadeli aynı hesapta tutulmasının zorunlu olduğunu tamlayan Yüksel, er tahliye halinde kiracının konut sahibi ile birlikte kâin durumu tıpkısı tutanakla belirleme ederek teyit etmesinin müfit olacağını açıkladı.

Home bölüm olacaksa kontrata yazılmalı

Yüksel, home bölüm adına kullanma şekliyle evden çalışılacak tıpkı müşareket söz konusu ise kontrata yazılması gerektiğini söyleyerek kiracıları, kentsel dönüşüme giriş riski olan binalara masraf yapmamaları üstüne uyardı.

Orak Ayı ayı icar artım oranı ne kadar?

Kaput diye niteleyerek kiraladıkları familya mezarları oluyordu

Familya sahibinden yeni taktik: Parayla kiracı tart

Kiracılar dikkat: Oportünist ocak sahiplerinden boşaltma şartı!

Kira sorununa ‘çöpçatanlı’ hal

Kapalı sunma, caddelerde kiraların hemen yükselmesine öğün açtı

Share: