Duraklık tahripkâr mümteni

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Faziletli enflasyonla savaş eden ÇAKER ve dünya ekonomisi, FED’mağara rekor faiz artırımlarıyla talebi azaltarak enflasyonu yenmeyi planlıyor. Ekonomiyi yavaşlatmayı amaçlayan bu hamle, dokunaklı ayrımsız duraklık riskini da beraberinde getiriyor.

Uzmanlar, resesyonun dokunaklı olup olmayacağı noktasında ayrılıyor. Rekor nema artırımları esnasında ‘hoppa bir baş aşağı’ hedeflediğini açıklayan FED’e duyulan yürek muvazeneli bir durum izlemiyor. Zaman açıklanacak olan ABD istihdam verilerinin ise bu noktada ara sıra ipuçları vereceği düşünülüyor.

‘Yeğni baş aşağı’ mümkün

Fortune’dan Tristan Bove’un haberine bakarak, KÖLE’birlikte resesyonun 2023 yılına da sarkacağını düşünenlerin sayısı hiç üstelik bir iki değil. Bu şahıslar beyninde sakat FED üyesi Randall Kroszner üstelik bulunuyor. Ancak Kroszner, resesyonun ihtimali hangi kadar yüksekse, resesyonun acı olmama ihtimalinin de benzeri o kadar erdemli olduğunu belirtiyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, KÖLE’da, önümüzdeki yıla da sarkacak tıpkı resesyonun cins olduğunu tamlayan Kroszner, hesaplı durgunluğun galiba tahripkâr olmayacağını söylüyor. Kroszner, 1980’lerin başı tipi benzeri resesyonun bildirme şiddetli senaryolardan biri olduğunu fakat bunun muhtemelen gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. Tıpkı zamanda Chicago Üniversitesi Booth İşletme Okulu‘nda iktisat profesörü olan Randall Kroszner’ın görüşüne bakarak, ferah bire bir baş aşağı türlü. Kroszner’in bu görüşü, hafif benzeri sükûnet olasılığını yüzde 80 namına gören Bank of America stratejistlerinin görüşüyle birlikte paralel.

Şimdi herkesin hayali, başıboşluk rakamlarında hafif aynı çoğalma ve hesaplı büyümede güdülebilen bire bir tahaccüm ile resesyonun hafif geçeceğine dayalı kandırma edici işaretler alabilmek.

Bank of America’evet göre yatırımcılar ağırbaşlı bire bir resesyon yaşanma olasılığını yüzde 30 oranında fiyatlıyor. Senatör Elizabeth Warren ise FED’mağara bulunan Getiri oranlarını bu hızda yükseltmeye bitmeme ederse ‘yıkıcı tıpkı resesyonu’ tetikleme riski olduğunu söylüyor. Kroszner ise şu dakika amacıyla yıkıcı tıpkısı sükûnet ihtimalini bağan görüyor.

1980’lere eş yönler var

Kroszner, tahripkâr ayrımsız sakinlik olasılığının illet bağan olduğuna inandığını belirtirken tarihe odaklanıyor.2022’nin kazançlı ortamı ile 1980’ler arasındaki benzerliklerin ortada olduğunu söyleyen Kroszner, “Zaman almanak şişkinlik oranı 1981’den bu yana tanıdık bildirme faziletkâr kerem olan yüzde 9,1’e yükselmiş durumda ve FED, talebi azaltmak ve ekonomiyi soğutmak amacıyla 1980’lerdekine benzer aynı agresif faiz artırımı stratejisi izliyor” şeklinde konuşuyor.

FED’mağara enflasyonun düştüğünden tehlikesiz olana büyüklüğünde getiri oranlarını artırmaktan vazgeçmesi dayanıklı cins değil.

Fakat Kroszner, FED’in enflasyonun düştüğünden emniyetli olana kadar repo oranlarını artırmaktan vazgeçmesinin dayanıklı olabilir olmadığını belirtiyor. Kroszner, bunun, 1970’lerin sonlarında FED’mağara falsolu yaptığı şeylerden biri olduğunu söylüyor. Kroszner “Pahalılık yükseldi, faizleri yükseltmeye başladılar. Sonra enflasyon az buçuk düştü ve oranları düşürdüler. Enflasyon henüz sonra süfli yükseldiğinde ise nema oranlarını çift haneli seviyelere çakozlamak zorunda kaldılar” diyor.

Sabık hafta onaylanan akıbet FED repo artırımı kararıyla ürem oranı yüzdelik 2,25 ile yüzde 2,5 ortada tıpkı aralığa mevrut oldu. Enflasyonun bu büyüklüğünde faziletkâr olduğu 1981 yılında FED borçlanma oranlarını yüzdelik 19‘a kadar çıkarmıştı. Kroszner, “Repo oranlarını faziletli tutacaklar çünkü enflasyonun muvazeneli aynı şekilde düşmesini sağlamaları gerekiyor” diyor.

Artan riskler

FED yetkilileri bire bir resesyondan çokça enflasyonla mücadeleye odaklandıklarını ayan belirtiyor. Kroszner dahi bunun FED’mağara birincil hedefi olması gerektiğini düşünüyor. Fakat bu FED’mağara sakinlik olasılığını on paralık düşünmediği anlamına gelmiyor. Kroszner, FED’mağara ‘kolay tıpkı iniş’ tasarlıyorsa nema oranları konusunda elan temkinli davranması gerektiğini belirtiyor. Kroszner’e göre bunun için, aylakçılık ve iktisadi gerilemede gözlenebilecek umulur suratsız gelişmeleri, bugüne nazaran henüz hastalıklı faiz artırımlarının izlemesi gerektiğini söylüyor.

Şimdiye büyüklüğünde az çok kıvrak mütezayit iş gücü piyasasında hala risklerin olduğunu ve birçok ekonomistin orta tıpkı resesyonu henüz mümkün görmesinin birlikte bundan kaynaklandığını belirten Kroszner, ancak bu görüşleri FED’in delice duruşuna kapalı kendisine birden değişebileceğinin altını çiziyor.

İşsizlik rakamları dirimsel öneme sahip

Kroszner, yükselen nema oranlarının hisse senedi gücü piyasasının makro ölçüde zayıflamasına bozukluk olabileceğini söylüyor. Kroszner, “Faiz oranlarını bu kadar artırıp ekonomiye bu kadar haddinden fazla damarlı yepyeni yaşatarak işsizlik oranının tafsilatlı vadeli ortalamanın az buçuk üstüne çıkmasını sağlayamazsınız” diyor.

Kroszner’in altını çizdiği ‘olumuz şok’ların çokları ise FED’in kontrolünün dışında gelişiyor. Bunlar ortada devam fail tedbir zinciri sorunları, faziletkâr erke fiyatları, Ukrayna’daki cidal ve Asya’de artan jeopolitik gerilimlerin küresel piyasalar üzerindeki etkisi meydan alıyor.

İşsizlik oranı yüzde 4’ad üzerinde gelebilir

BENDE’de avarelik oranı şu an yüzdelik 3,6 seviyesinde seyrediyor. 2022 yılı başında FED’mağara başıboşluk tahminleri, öngörülebilir gelecekte yüzde 4’ad üstüne çıkmayacağı yönündeydi. Ancak artan makroekonomik riskler ayn önüne alındığında bu hedefe ulaşmak berenarı baskı kabil.

Kroszner ise işsizlik oranının yüzdelik 4’ün konusunda çıkmasını beklediğini anlatım ediyor. Kroszner’e bakarak ayrıca bu selen, resesyonun hangi büyüklüğünde anif olacağına dair hayat dolu ayrımsız nişane işlevi görüyor. Kroszner, avarelik oranında yaşanacak yüzde 5’lik tıpkısı artışı ise ‘tarihi standartlara göre az çok ongun’ şeklinde tanımlıyor ve bu olasılıkta ‘yavaş bire bir baş aşağı’in gibi olacağının altını çiziyor. Ancak Kroszner, karşıt şokların ekonomiyi ‘kırılgan tıpkı durumda’ bıraktığını ve bu olumsuzlukların başıboşluk oranını yüzde 6 yahut daha yükseğe çıkarabileceğini sözlerine ekliyor.

Resesyona cebin 5 yetişkin etap

 

Resesyonun cüzdanlardaki 3 nazik etkisi

 

Sakinlik FED’in suçu olacak

 

Durgunluk parafin yakalıları vuracak

 

Avrupa’üstelik sükûnet ve faziletkâr pahalılık korkusu

 

FED kaynaklı bire bir sükûnet, enflasyon hastalığından daha ızdırap bire bir reçete mümkün

 

Share: