OECD Bölgesi’nde para şişkinliği 34 yılın zirvesinde

Kazançlı Kalkınma ve İşbirliği Örgütü(OECD), enflasyonun koşa haneye ve serencam 34 yılın sunu yüksek seviyesine çıktığını açıkladı.

OECD’nin ForeksHaber ile andıran aracılığıyla paylaştığı rapora bakarak, bölgede eski ay yüzde 9,7 olan yıllık pahalılık, Haziran ayında yüzdelik 10,3’e yükseldi. Sonunda 1988 yılı Haziran ayından bu yana arz erdemli ululuk görüldü.

3 devlet aut birlik ülkelerde artım

Azık ve erke fiyatlarından etkilenmeye bitmeme fail yıllık enflasyon, Almanya, Japonya ve Hollanda dışındaki tamam ülkelerde yükseldi. OECD ülkelerinin tahminî üçte biri koşa haneli pahalılık kaydetti ve arz erdemli büyüklük Türkiye’de yüzde 78,6 kendisine kaydedildi. Buna fiyat, sunma bağan izzet Japonya’da yüzde 2,4 olarak belirlendi.

Gıdada 47 yılın bildirme dallı güllü artışı

Bölgede gıda enflasyonu, Mayıs ayındaki yüzde 12,6’ya nazaran Haziran ayında yüzdelik 13,3’e ulaşarak, ateş parçası bire bir şekilde yükselmeye devam etti. Bu, Orak Ayı 1975’ten bu yana sunu güçlü azık fiyatı artışı oldu.

Enerji enflasyonu Haziran ayında almanak bazda yüzdelik 40,7’ye yükseldi. Mayıs ayında izzet 35.4 seviyesinde bulunuyordu.

Besin ve enerji dış tutulduğunda, almanak pahalılık Mayıs ayındaki yüzde 6,4’e nazaran Haziran ayında yüzde 6,7’ye daha çok.

Temmuz kocaoğlan enflasyon rakamları açıklandı

 

Euro Bölgesi’nde PMI 17 ayın dibinde

 

Share: