Azık fiyatlarındaki düşüş dördüncü ayında

Konfedere Uluslar Besin ve Ekincilik Örgütü’nün (FAO) yayınladığına bakarak, Global Gıda Fiyatları Endeksi Temmuz ayında, iki basamaklı tıpkı düşüş kaydeden asıl tahıl ve bitkisel yağ fiyatlarındaki gerilemeyle alay malay sonuç 10 yılın yeryüzü kaba mahiye düşüşünü gösterdi.

Yakından izlenen indeks, bu yıl başındaki tarihi rekorlarını kırdığından bu yana , ard arda 5’inci ayında geriledi ve geçtiğimiz Haziran ayına bakarak yüzde 8,6 düşerek Temmuz ayında 140.9 adına gerçekleşti.

bununla birlikte, global ölçekte bildirme çok muamelat gören azık mal ürünlerinin fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen indeks, 2021 yılının Temmuz ayına nazaran yüzdelik 13,1 elan faziletli tıpkısı seviyede kaldı.

Bitkisel yağ fiyatları serencam 10 ayın en düşük seviyesinde

FAO Bitkisel Yağ Fiyatları Endeksi, Haziran ayına bakarak Orak Ayı’da yüzde 19,2 düşerek sonuç 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Palm yağı fiyatlarının Endonezya’dan mübarek miktarda ihracat imkânı beklentisi, palm tohumu yağının mübarek miktarda bakir yapıt arzı beklentilerine karşılık vermesi ve soya düşman fiyatlarının etraflı mütemadi camit rica zımnında düşmesiyle gelişigüzel, tamam yağ türleri üzere uluslararası fiyatlarda düşüşler yaşandı.

Hububat Koridoru fiyatları düşürdü

FAO Global Tahıl Karşılık Endeksi da ay içinde yüzde 11.5 geriledi fakat bu izzet Orak Ayı 2021 fiyatlarına göre yüzdelik 16.6 elan faziletli ayrımsız seviyede. Endekste oyun edilen umum hububat fiyatlarının düşmesine buğday fiyatlarındaki yüzdelik 14.5’lik düşüş öncülük etti. Bu düşüşe kısmen Ukrayna ve Rusya beyninde tahıl ihracatındaki engellerin (makro Karadeniz limanlarının açılması) kaldırılmasına müteveccih anlaşmanın hayata geçmesi ve kısmen birlikte Kuzey Yarı Küre’deki hasat mevsimi sebep oldu. Küresel pirinç fiyatları dahi 2022’birlikte ilk kez düştü.

Şekerdeki kaba düşüşü sıcaklar önledi

FAO Şeker Kıymet Endeksi birlikte küresel kazançlı yavaşlama beklentilerinden kaynaklı adına okullu ait endişeler, Brezilya servet birimi olan Real’in derece kaybetmesi ve ethanol fiyatlarındaki düşüş beklentileriyle beraber Brezilya’birlikte öngörülenden henüz erdemli seviyede üretimin gerçekleşmesi kadar nedenlerle yüzde 3,8 geriledi. Hindistan’da henüz çok dış satım ve olumlu istihsal beklentileri da acun şeker hastalığı fiyatlarındaki düşüşe katkıda bulunurken, Avrupa Birliği’ndeki zayıf ve hamam çekicilik, şeker pancarı rekoltesine ait endişeleri alevlendirerek daha dokunaklı kıymet düşüşlerini önledi.

FAO Süt Ürünleri Endeksi ise, ticaretin durağanlaştığı benzeri süreçte, geçtiğimiz Haziran ayına bakarak yüzdelik 2,5 geriledi. Ancak bu şevket üstelik 2021 Temmuz ayına göre yüzde 24,5 henüz efdal. Avrupa’nın turistik destinasyonlarındaki istek artışının desteğiyle, benzen tozu ve tereyağı fiyatları düşerken, peynir fiyatları çakılı kaldı.

FAO Cilt Fiyatları Endeksi Orak Ayı ayında, iri ve küçükbaş zooloji ile domuz etindeki ithalat talebinin zayıflamasıyla yüzdelik 0,5 oranında geriledi. Kümes hayvanlarında ise parçalanmamış bilakis, canlı toptan rica ve daralan arz ile gelişigüzel Şimal Yarımküre ’da görülen Kuş Gribinin bile etkisiyle cümle zamanların arz faziletkâr seviyesini gördü.

Besin Komitesi’nde azık fiyatları ele alındı

 

Fitch’ten gıda enflasyonunda 2023 tahmini

 

Share: