Tarımda dış satım rekoru kırıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı, bu yılın yedi ayında 2021’in benzeri dönemine kıyasla yüzdelik 19,1 artarak 144 milyar 416 milyon dolara yükseldi.

bahis konusu dönemde tarım grubu de 18 milyar 790 milyon dolarla Cumhuriyet Altını tarihinin sunu faziletli ocak-temmuz ihracatını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ekincilik ihracatı, yılın yedi ayında güzeşte yılın bir dönemine bakarak yüzdelik 20,4 artarken, mecmu ihracattan yüzde 13,0 behre aldı.

Tarım grubuna bağlı 5 sektör rekor ihracata imza attı

Ocak-orak ayı döneminde hububat, bakliyat, semiz tohumlar ve mamulleri 6,3 bilyon dolar, sonuç göveri mamulleri 1,3 milyar dolar, kuru meyve ve mamulleri 829,8 milyon dolar, akarsu ürünleri ve hayvani mamuller 2,4 milyar dolar, möble kağıt ve orman ürünleri 4,7 milyar dolarla mecmu zamanların en faziletkâr ev-orak ayı ihracatını yaptı.

Yılın yedi ayında geçen yılın tıpkı dönemine göre ihracatta, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 31,4, kâr göveri mamulleri yüzde 20,9, kuru meyve ve mamulleri yüzde 9,8, su ürünleri ve hayvanca mamuller yüzde 32,1, möble kağıt ve orman ürünleri yüzdelik 27,3 çoğalma kaydetti.

Irak, önde gelen veriş konumunu korudu

Ekincilik grubunda ihracatta rekor kıran sektörlere en aşkın talep Irak’tan geldi. Sonunda Irak, ekincilik ihracatında önde mevrut iş konumunu korudu.

Irak’a hububat, bakliyat, besili tohumlar ve mamulleri 1,3 milyar dolar, su ürünleri ve hayvani mamuller 455,1 milyon dolar, möble kağıt ve orman ürünleri 553,2 milyon dolar tutarında dış satım yaptı.

ABD’ye, meyve göveri mamulleri, 198,4 milyon dolar, ark yemiş ve mamulleri Almanya’ya 108,5 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Aut satımda Irak’a tahıl, bakliyat, besili tohumlar ve mamulleri yüzde 61,6, su ürünleri ve hayvansal mamuller yüzdelik 63,3, möble kağıt ve orman ürünleri yüzdelik 8,4 çoğalma kaydetti.

Sonuç göveri mamulleri sektörünün ABD’ye ihracatı yüzde 48 artarken, ark semere ve mamullerinin Almanya’ya ihracatı yüzdelik 5,8 azaldı.

Güneydoğu’dan 7 ayda 315,3 milyon dolarlık un ihracatı

 

İhracat reeskont kredilerinden rezervlere 1,1 bilyon dolarlık yardım

 

Gıda fiyatlarındaki düşüş dördüncü ayında

 

Share: