Çığır lisesi öğretmen ve öğrencileri idraksiz tahavvül otomatı üretti

Çığır lisesi sarıklı ve öğrencileri kalın kafalı tahavvül otomatı üretti

DENİZLİ Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Orhan Abalıoğlu Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, ansız tahavvül otomatı ürettiler. ‘DENATMATİK’ ismi sunulan cihazla öğrencilere mankafa dönüşüm bilinci vermek hedefleniyor.

DENATMATİK dümbelek inkılap otomatı pet şişe, pencere şişe ve teneke kutu ambalaj atıklarını toplamaya yarıyor. Cihazla toplanan atıkları sensörlerle algılayarak sayan, toplanan atıkların toplam miktarını ekranda gösteren, atıkların kim marifetiyle atıldığını belirli kodlarla ve kurnaz okuma sistemiyle ekranda gösteren, bu ekran çıktılarını türlü alanlarda kullanılabilmesi ile kişilere (öğrencilere) fakül veren, geri dönüşüme heveslendirme eden, köylü tahavvül oranını zait, dünyanın daha yaşanabilir kuzuluk gelmesi üzere terbiye kurumlarımızda öğrencilerimize düşüncesiz inkılap bilincini aşılayan bir alet olması hedefleniyor.

” Türkiye’da okullarımız başta almak üzere yekpare kurumlarımıza DENATMATİK cihazımızı üretip gönderebiliriz”

Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesini ülfet ederek cihazı durumunda inceleyici İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Orhan Abalıoğlu MTAL yoluyla üretilen DENATMATİK cihazımız; çevreye duyarlı çoluk çocuk bina etmek ve kasaba bilincinin temelli ağıl haberdar etmek üzere üretilmiş aynı cihazdır. Cihazımızın kişiselleştirmesi yerine üretilen manyetik kartı ile kullanıcıların dümbelek dönüşüme yaptıkları ulama pusat altına alınıyor. Cihazın kullanım aşamasında okutulan manyetik karttan bilahare anlayışsız tahavvül ürünleri olan kadeh, plastik ve uyuşturucu atıklar atıldığında aygıt kendi kendine ayrışım yapıyor ve depoluyor. Böylece atıkların doğaya atılmasının önüne geçerek, belde bilincine yardım sağlıyoruz. Okulumuzun endüstriyel otomasyon alanı sarıklı ve öğrencilerinin birlikte geliştirildi. Bu çalışmada öğrencilerimiz hem öğrendiler hem de ürettiler. Denizli kendisine tüm Türkiye’bile okullarımız başta başlamak üzere birlik kurumlarımıza DENATMATİK cihazımızı üretip gönderebiliriz” dedi.

Share: