Depremzede kollar oyun salonunda doyasıya eğlendi

Depremzede ayrıntılar baziçe salonunda doyasıya eğlendi

Depremzedeler acılarını unutmaya çalışıyor

Depremzedeler hareket anını anlattı

BİTLİS – Deprem bölgesinden Bitlis’in Tatvan ilçesine mevrut dallar oyun salonunda doyasıya eğlendi.

6 Küçük Ay Pazartesi günü meydana mevrut ve Kahramanmaraş eşkâl başlamak için 11 ilde etken olan depremin yaraları sarılmaya bitmeme ediyor. Sarsıntı bölgelerinde bire bir yandan taharri kurtarma ve çöküntü kaldırma çalışmaları gece gündüz bitmeme ederken, evleri yıkılan depremzedeler ise türlü illere gönderilip otel, familya ve yurtlara yerleştiriliyor. Bu çerçevede yer sarsıntısı bölgesinden Bitlis ve ilçelerine mevrut vatandaşların tagaddi ve tahaffuz ihtiyaçları arz ferah şekilde karşılanırken, depremden etkilenen füru ise unutulmuyor. Aileleri ile alay malay Tatvan ilçesine yerleşen çocukların anne ihtiyaçları dışında yaralarını elde etmek ve eğlenmelerini nail olmak amacıyla harekete güzeşte Tatvanlı gönüllüler ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri Dirim Alışveriş Merkezinde mevcut oyun salonunda etkinlik düzenledi. Aileleri ile gelişigüzel baziçe salonuna getirilen füru yekpare oyuncaklardan ücretsiz yararlanarak unutulmaz benzeri aktarılma yaşadı.

Etkinlik aşındırmak ikramı ve hediyelerin dağıtımının ardından sona erdi.

“Bastığım yer bibi sallanıyor kabil o korkuyu atamadım”

Çocukları ile birlikte Hatay’dan Tatvan’a mevrut Emine Topal, yaşadığı korkuyu anlatarak, “Azılı görüngü yaşadık. Cenabıhak tıpkı daha hiçbir canlıya göstermesin. Bibi etkisindeyim ve bastığım saha neymiş sallanıyor kabilinden. Ayrımsız şekilde buraya geldik. Buradaki insanlar çok iyiliksever ve etkinlik çocuklara haddinden fazla pir tıpkı maneviyat oldu. Zira kâffesi çokça korkmuştu. Depreme uykudayken yakalandık ve o korkuyla kendimizi dışarıya attık. Benim evim yıkılmadı amma dışarıda kaldık. Birkaç gündür buradayız. Yıkılan ve çokça biberli olan yerler var. Çokça üzgünüm ve çok print bire bir nitelik. Gabi dönmeye korkuyoruz. Bibi bastığım düzlük sallanıyor kabil o korkuyu atamadım, aklıma vurgun olmaya çalışıyorum. Buranın insanı çok ferah ve yardımcıda oldular. Şu zaman çocuklarım bahtiyar ya bizde bahtiyar olduk” şeklinde konuştu.

“Deprem olurken adeta cehennemi yaşadık”

Depremden çocukları ile birlikte çokça etkilendiklerini dile getiren Mehabetli Rastık dahi, etkinliğin kollar üzere çokça güzelce moral olduğunu belirterek, “Hatay’dan geliyorum, hayatımızı kurtardık. Bire Bir şekilde sahn bitmeme ediyor. Çokça güzelce tıpkısı etkinlik oldu ve dallar birazda olsa acılarını dertlerini attılar. Apotr olan herkesten Allah razı olsun. Zelzele olurken adeta cehennemi yaşadık. Anlatılmaz amma yaşanması birlikte haddinden fazla incitici inşallah tıpkısı henüz imkânsız” diye niteleyerek konuştu.

“Makine yarışı oynadım ve gözlük takarak lunaparkı gördüm”

Ortamı çokça sevdiğini dile getiren depremzede Irade Ali Sürme, “Hatay’bile yer sarsıntısı olduğunda merdivenlerden düştüm ve alnımda incitici oluştu. Sonraları kuzenim bizi buraya getirdi. Buradaki ablalar ve abiler bize depremin etkisini teberru etmek için böyle aktiflik yaptılar. Burada haddinden fazla eğlendim ve ortamı çok sevdim. Araba yarışı oynadım, sonradan gözlükle lunaparkı gördüm” şeklinde konuştu.

“Bitlis’teki fahri STK’lar kendisine biz bu kök programları çokça önemsiyoruz”

Bu tür etkinliklerin bitmeme edeceğini söyleyen Bitlis Medeniyet Platformu Dönüş Başkanı Cengiz Şahin birlikte, “Bitlis’te kâin gönüllü sivil toplum kuruluşları yerine yaklaşık 100 depremzede yavru ve ailelerine 2 saate andıran ücretsiz oyuncak reyonları açıldı. Bitlis’teki fahri STK’lar namına biz bu soy programları çok önemsiyoruz. Cahillik merkezinde haddinden fazla henüz degaje çerçeveli kendisine önümüzdeki günlerde bu programları tekrarlayacağız ki bu sarsıntı psikolojilerini ne kadar azaltabilir ve onları hangi kadar tez hayata uyarlanmış edebilirsek bizler için bile bereketli olacak” ifadelerine düz verdi.

Çocukların oyun salonundaki bilcümle baziçe aletlerinden ücretsiz yararlandığını dile getiren öğretmen Sinan Kıranşal ise “Depremzede kardeşlerimiz bugün Tatvan’da bulunan ahzüita merkezinde cümbüş programına katıldı. Buraya gelen depremzede kollar, oyun salonunda rastgele makule oyundan ücretsiz faydalandı. Daha bilahare bu işi fail fahri arkadaşlarımız ile beraber gün ortası yemeği izaz edeceğiz. Arkası Sıra da çocuklara hediyeler verilecek. Allah hepimizi hınç ve musibetlerden korusun. Depremde hayatını kaybeden yekpare kardeşlerimize Cenabıhak’tan rahmet, yaralılara şifa diliyoruz” dedi.

Depremzede çocukların mutluluğuna ortak olduklarını tabir eden Ongun Sönmez birlikte, “Buraya mevrut depremzede kardeşlerimiz oldu. Onlar için fahri arkadaşlarımız ile birlikte ufak yetenekli tıpkısı kodifikasyon yaptık. Oyuncak alanımız vardı ve çocukları oyuncaklara bindirdik. Balonlar vererek yemek ikramında bulunduk. Onların mutluluğuna eş olabildiysek hangi bahtiyar bize. Haddinden Fazla güzel benzeri ülkeyiz. İnşallah bütün alay malay böyle el birliği içerisinde olmaya devam ederiz” dedi.

Share: