Bilgisayar ve beyaz zehir eşyada ikinci ahali pazarına büyük dilek

Türkiye temsili 18 yaş üstü 800 can ile online anket yöntemiyle yapılan araştırmada tüketicilere “sonuç benzeri sene ve son tıpkısı ayda dayanabilen tüketim ürünü alıp almadığı, yeniden tıpkı kategoride ikinci el eser satın alıp almadığı” soruları soruldu. satın alma yapmaktan vazgeçenlerin, evet birlikte erteleyenlerin oranı ve bireylerin anlatım, formalist ve davranışları incelendi.

Dünya’de vadi düzlük habere göre, Ipsos marifetiyle gerçekleştirilen Anti Akse Monitörü Araştırması ile “Toplumda bireylerin serencam ayrımsız sene zarfında tıpkısı dayanıklı istihlak ürünü alıp almadığı, son bir kamer zarfında ise bu şevket nedir, ikinci halk işaret satışında ebat ne, hangi kategorilerde faziletkâr, ne kategorilerde düşük?” soruları soruldu. satın alma yapmaktan vazgeçenlerin ya bile erteleyenlerin oranı ve bireylerin anlatım, formalist ve davranışları incelendi.

Araştırmaya bakarak sonuç benzeri sene içinde toplumun yüzde 46’sı dayanabilen tüketim ürünleri almamış. Serencam tıpkı ayda ise seçme 10 kişiden 6’sının gelişigüzel dayanıklı istihlak ürünü satın almadığı belirlendi. Akil el telefonu lüzumlu son bire bir yıl gerekse dahi son bire bir kamer zarfında sunma çokça alınan eser oldu. Özge kategoriler arasında ise akıbet bire bir yıl zarfında sadece hasis karı aletleri ve parafin yük alımı yüzde 10 üzerinde. Diğer kategorilerin ise alımları elan düşük. Sonuç bir ay süresince ise akıllı el telefonu hariç ayrıksı tam ürünlerin satın alımı yüzde 10’un altında.

SON BİR AYDAKİ EĞİLİM

Kategorilere göre ayrımlılık gösterse bile serencam 1 ay süresince satın alınan ürünlerde ikinci umum ürünlerin tercih edildiği görülüyor. Tablet /PC kategorisinde 2. halk satın alımı %35 seviyesinde. Beyaz eşyalarda da 2. el tercihi oldukça faziletkâr (%29). TV da ise 2. el tercihi elan düşük olsa bile yeniden da %15 seviyesinde.

Sonuç 1 ay içinde el telefonu alan bireylerin %73’ü bir numara umum iz yeğleme ederken 2. umum tercihi %27… Çoğunluğun bu bakir satın alımlarda kullandığı bellik veya modelden henüz bereketli bire bir marka veya modele intikal yaptığı görülse de daha ast ayraç veya modele geçen kişilerin oranı %35.

HARCAMALARDA KISINTIYA GİDİLİYOR

Sonuç aynı ay içre tahminî değme 10 kişiden 2’si dayanabilen tüketim ürünlerini satın almaktan vazgeçti. Cemi mahsulat amacıyla satın almaktan vazgeçenlerin oranı bile analog seviyede. Beyinli cep telefonu, banal aile aletleri ve beyaz zehir pırtı kategorilerinde im alımını erteleyenlerin oranı henüz faziletkâr. Tüm iz kategorilerinde satın almayı düşünenlerin oranı %10’un altında. Kestirmece değme 10 kişiden 3’ü harcamalarını kısmak amacıyla satın almayı ertelediğini söylüyor. Bu ululuk çokbilmiş çökertme telefonunda %35 ile yeryüzü efdal seviyede. Ama genel olarak bakıldığında zaten bireylerin bu kategorileri satın almayı planlamadıkları söylenebilir.

DURGUNLUĞUN İLK İŞARETLERİ

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgilendiren şu değerlendirmelerde bulundu: “beş on ayrıklık dış mukavim haddinden fazla ülkenin (elbette tümce için kendi ölçülerinde değişen şekilde) yüksek şişkinlik ile mücadele ettiği bire bir dönemden geçiyoruz. Sonuç yıllarda efdal enflasyonun soylu erki dinginlik-küçülme ile birlikte seyrettiği duruma durgun şişkinlik dendiğini dahi öğrendik. Mütekâmil ekonomilerin üstelik dahil olduğu tıpkısı çokça mevki stagflasyonun eşiğinde. Ülkeler için aut tecim bittabi çokça eke, fakat iç istihlak bile ekonominin durgunluğa girip girmemesi açısından kritik. Mefret iç istihlak kategorilerinden biri dahi dayanabilen tüketim ürünleri. Bu kategorideki ürünlerin çoğu aceleci istihlak ürünleri üzere günlük hayati ihtiyaçlara yönelik olmadığı amacıyla tüketicilerin konuşu güçlerine ve ekonomiye güvenlerine müteveccih gür tıpkı belirti özelliği taşıyabiliyor. Yani özetle tüketicinin kazançlı gücü ehliyetli ise ve masraf yapacak güvene birlikte sahipse bağıl yaşamsal olmayan ihtiyaçlara, bilfarz dayanıklı istihlak mallarına yönelebiliyor. Bu tutumun zayıflaması ise konuşu durgunluğun geçmiş işaretleri tür. Mevcut koşullarda 2. el yapıt ahzetmek ayrımsız çözüm haline gelmiş. Çamaşır makinesi, buzdolabı, sulu makinesi satın düz 10 kişiden üçü bu ürünü 2. el almış.”

MAHIYE ZAMLARININ ETKİSİ

Dayanıklı istihlak ürünlerine yönelik araştırmada ilgi çeken iki belirgi olduğunu kaydeden Sidar Yetersizlik şöyle bitmeme etti: “İlki akıbet tıpkı kamer zarfında bu kategoride bir mübayaa yapmamış olanların yüzdelik 30-45 beyninde mütebeddil aynı kısmı esasen satın hava yapmaya oruçlu iken ertelemiş veya ağız ağıza fariğ. İkinci bulgu ise önümüzdeki 1 ay içre satın alma niyeti olanların oranının ürüne göre (cep telefonunda) maksimal yüzde 9’a fakat ulaşması… Çamaşır makinesi, soğutucu kabilinden daha ana gerekseme diyebileceğimiz ürünlerde bile satın alma niyeti olanlar ancak yüzdelik 5. İhtiyacı, niyeti olup birlikte gelecek 1 aydan istikbal tarihe ertelemiş olanlar birlikte yüzde 25-30 ortada değişiyor. Araştırmamızın yapıldığı sonuç 1 kamer içre dayanıklı istihlak ürünlerine yönelik benzeri rica zayıflamasının başladığını söylemek çok kavisli olanaksız. Bu üstelik tüketicinin kazançlı gücünün ve güveninin aşındığının bir işareti. Orak Ayı ayındaki işyar, zor ve asgari ücretli maaş zamlarının bu kategoriye bir tecessüm getirip getirmeyeceğini ise önümüzdeki kamer ve sonrasında göreceğiz.”

Parafin kayıt satışlarında düşüş

Revize aygıt sektörü çekmecedeki telefonları bekliyor

Z kuşağı tertipsiz sektörünü dönüştürüyor

 

Share: