Icra Vekili Varank: Avrupa’da yeryüzü efdal lige yükseldik

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, ‘Unicorn Çağı’ temasıyla çevrimiçi başlayan ‘6’ncı Yeni Sulp Girişimcilik Zirvesi’nin hususi oturumu için video tema gönderdi. Varank, beş altı sene öncesine büyüklüğünde Türkiye’nin ‘unicorn’ terimine yabancı olduğunu rapor ederek, 2019’da açıklanan Endüstri ve Teknoloji Stratejisi’nde 2023 yılına kadar sunma beş altı 10 unicorn çıkarma hedefi konulduğunu anımsattı.

Icra Vekili Varank, ‘Unicorn Çağı’ temasıyla çevrimiçi başlayan ‘6’ncı Yeni Döl Girişimcilik Zirvesi’nin özel oturumu amacıyla videoteyp mülahaza gönderdi. Varank, birkaç yıl öncesine büyüklüğünde Türkiye’nin ‘unicorn’ terimine ecnebi olduğunu ifade ederek, 2019’da açıklayan Sanayi ve Uygulayım Bilimi Stratejisi’nde 2023 yılına büyüklüğünde yeryüzü birkaç 10 unicorn emisyon hedefi konulduğunu anımsattı. Bugüne büyüklüğünde Türkiye’den 6 unicorn çıktığını dile getiren Varank, “Bunların iki tanesi decacorn seviyesine yani 10 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaştı. Bu uzanım elbette hem yetersiz içinde hem birlikte ancak dışında adım ekosistemimizin potansiyeliyle ilgilendiren büyük aynı galeyan uyandırdı. Dünyanın önde mevrut para ve iktisat basını ülkemizin bu başarısını gündemlerine taşıdılar. 2021’birlikte 300’den aşkın girişimimiz toplamda 1,5 bilyon doların üzerinde yatırım alarak tekmil zamanların rekorunu kırdı. 2022’da dahi bu trendin artarak sürdüğünü görüyoruz. Bu yılın önceki çeyreğinde, toplam 1 milyar 273 milyon dolarlık yatırımla Avrupa’da İngiltere’nin üstelik içre olduğu sunu faziletkâr lige yükseldik” dedi.

10 turcorn tarh hedefi

Bugüne kadar Türkiye’den 6 unicorn çıktığını dile getiren Varank, 10 turcorn tart hedefinin ulaşılması tahakküm bire bir hedef olmadığını bildirdi. Siktirici aynı ‘start-up’ın, gücük sürede büyüyerek genişlik esaslı uran firmalarının onlarca yılda ulaştığı seviyelere gelebildiğine meni eden Bakan Varank, bu firmaların oluşturduğu ilişik değer ve istihdamla ekonominin antipatik gücü olabildiklerini ve ürettikleri yenilikçi iz ve hizmetlerin birçok sektörün teknolojik dönüşümüne iri ulama sağladığını kaydetti. Icra Vekili Varank, bu nedenle efdal teknolojili sektörler başta girmek için mecmu alanlarda kudretli girişimlerin kurulmasını isteklendirme ettiklerine dikkati çekerek, ‘Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi’ vizyonuyla hazırlanan Endüstri ve Uygulayım Bilimi Stratejisi’nde girişimcilik üzere ayrı ayrımsız başlık oluşturduklarını anımsattı.

‘Girişimcilerimize gerçek oluşturuyoruz’

Bakan Varank, finansmana erişimin girişimcilerin önündeki yeryüzü nazik engellerden biri olduğunu belirterek, “Er aşamalarda riskli tanıdık özellikle uygulayım bilimi tabanlı girişimler banka kredilerinden yeterince faydalanamıyor. Bu noktada, adım sermayesi fonları, girişimcilik ekosistemi için dirimlik ayrımsız ehemmiyet taşıyor. Biz dahi icap özlük kurduğumuz gerekse bindi sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin istihsal, istihdam, ihracat ve envestisman konularında çokça balaban hedefleri olduğunu vurgulayan Icra Vekili Varank, global piyasada adından kortej ettirecek korkusuz girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Mustafa Varank’tan Türk oyun geliştiricilerine ülfet

 

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, yerel Kovid-19 aşısı için fahri oluyor

 

Bakan Mustafa Varank, endüstri üretimindeki artışı değerlendirdi.

 

Share: