Fransa’da internete sıkı denetim

Fransız Meclisi internet üzerinden üzerinden terörü sitayişkâr ve terör propagandası içeren paylaşımlara müsaade veren toplumsal medya platformlarına caydırıcı cezalar öngören yasa tasarısını akseptans etti. Rey kamer başında Fransız Senatosu marifetiyle rey birliğiyle kabul edilerek parlamentoya sunulmuştu. Eskimemiş yasa terörü destekleyen paylaşımlara ve bunları yayınlayan platformlara yavaş cezalar getirdi.

1 SAAT İÇİNDE SİLİNECEK

Ayrılıkçı ve yıldırı içerikli yayınların şikayet edildiği Pharos platformuna yapılan başvurular sonrasında yayınların paylaşımına müsaade veren internet sitesi yahut içtimai iletişim araçları platformuna yayınları kaldırmaları için tıpkı saat müddet verilecek.

Paylaşımları kaldırmayan platformlara 250 bin eurodan almanak cironun yüzdelik 4’üne varan nakdî ceza verilebilecek.

söz konusu platformun yöneticilerine bir sene hapishane cezası verilecek.

Paylaşımların yayınlandığı hava yahut sitenin merkezinin AB’ye örgen olan eksantrik bire bir ülkede olması yerinde, İşitsel ve Sayısal İletişim Düzenleme Kurumu (Arcom) tetkik yapacak.

Gurur ecnebi ülkedeki içeriğin “yıldırı şüphesi olmasını” bile paylaşımın kaldırılmaması amacıyla gerekçe sayabilecek.

ALMANYA ÜSTELIK KABA ARANJMAN YAPTI

Almanya 2017’bile ‘NetzDG yasasıyla’ Avrupa’nın arz sert toplumsal medya düzenlemesini yaptı, yasaya ilerleyen tarihlerde yeni ekler bile yapıldı.

Almanya’da 2017’birlikte çıkarılan ve gelişmemiş adı NetzDG olan yasayla, Facebook, Twitter kabilinden içtimai iletişim araçları platformları kullanıcıların yayınladıkları muhteva üzerine mesul arkaç getirildi.

Kullanıcıların taleplerini inceleyecek şikayet mekanizması oluşturmayan, cürüm niteliği haiz içerikler vaktiyle silmeyen içtimai ağlar amacıyla para cezaları öngörüldü.

Çetin ve dizgesel ihlallerde, şikayet mekanizması sorumlusuna 5 milyon euroya kadar, sosyal iletişim araçları platformuna dahi 50 milyon euroya kadar çıkabilen para cezaları uygulanabiliyor.

Kanun Alman adli takip makamlarının vukuf taleplerine cevap verebilecek aynı ilişki görevlisinin, Almanya’üstelik görevlendirilmesini mecburi ayla getirdi.

2020’de takkadak toplumsal ağlar değil, video paylaşım platformları da NetzDG yasası kapsamına dahil edildi.

TEHDİDE 3, HAKARETE 2 YIL

Içtimai platformlar ahiret yolculuğu tehdidi ve şiddete davet konulu içerikleri takkadak silmekle değil, yanlışlık yapılanma fail bu paylaşımları Federal Güven Teşkilatı’na (BKA) bildirmetle bile memur.

Halkı düşmanlığa ve şiddete teşvik fail, barışsever amme düzenini meram alan, çocuk pornografisi içeren evet dahi yıldırı örgütü propagandası niteliği taşıyan içerikler, emniyete bildirilmesi gerekenler içtimai medya paylaşımları arasında.

Şüphelilerin kimliklerinin acul tespiti için IPLIK adresleri ve angajman noktası numaraları birlikte düzenlilik güçlerine iletiliyor.

Cinayet evet bile yıldırı saldırısı planı gibi ağır taksirat olduğunda, hakimin onay vermesi neredeyse, düzenlilik birimleri ilgilendiren kullanıcıların şifrelerini de sosyal platformlardan istek edebiliyor.

Fiziksel yol ve tensel ofans tehditleri birlikte, ölüm tehdidi gibi yanlışlık sayılıyor, genel ağ üzerinden bu kabil tehditlerde bulunan toplumsal iletişim araçları kullanıcıları üç yıla büyüklüğünde hapsediliyor.

Antrparantez internet üzerinden hakaret suçunu işleyenler dahi iki yıla büyüklüğünde hapis ile cezalandırılabiliyor.

MECLİS’E GELMİŞTİ! TÜRKİYE’BILE YASA YENİ DÖNEME KALDI

Türkiye’de içtimai medya yasasına ilgili düzenleme Meclis’in 1 Temmuz’birlikte tatile girmesinin ardından eskimemiş döneme kaldı. Ekimde yeniden görüşülecek teklif şu düzenlemeleri içeriyor:

DEZENFORMOSYONA HAPİS: “umum ortada, bulut, koru yahut panik enam saikiyle, ülkenin çöz ve aut güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilişkin gerçek dışı bilgiyi kamu barışını bozmaya elverişli şekilde açıkça tıntın kimsenin 1 yıldan 3 yıla kadar kodes cezasıyla cezalandırılması” öngörülüyor. Böylelikle failde hususi kast, gerçek dışı bilgide hususi durum ve eylemde elverişlilik aranacak.

YANIT VE DÜZELTME: Teklifle; internet olgun sitelerinde karşilik ve düzeltme hakları çıplak tıpkı şekilde inanca altına alınıyor ve içeriğin yayından çıkarılması ile erişimin engellenmesi durumlarında da tashih ve karşilik metninin bire bir hafta süre ile yayınlanmaya bitmeme edileceği belirleniyor.

BTK’YA YETKİ: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na içindekiler suçlarla elan canlı savaşım edilmesi üzere, internet içinde düz kayran yayınlarla ilişik “ev içi, az dışı” ayrımı olmaksızın 4 saat ortamında içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi ita yetkisi tanınıyor.

İNGİLTERE DE CEZALANDIRIYOR

İngiltere’dahi üstelik toplumsal iletişim araçları platformları üzerinden falsolu bilgilendirmeye yaptırım var. Iletişim Araçları denetim kurumu Ofcom, şirketlere 18 milyon sterline yahut almanak toptan cirolarının yüzde 10’una kadar ceza kesebiliyor ve sitelere erişimi engelleyebiliyor.

İngilizler içtimai iletişim araçları dolandırıcılarına 63 milyon paund kaptırdı

 

Içtimai medya düzenlemesi ertelendi

 

Sosyal medya dolandırıcılarının tuzağına düşmeyin

 

Share: