Ahlat’taki kavim bahçesinde ziyaretçilere Selçuklu ruhu yaşatılacak

Bir Nice medeniyetin izlerini taşıyan Bitlis’in Ahlat ilçesinde kurulan, zarfında Şehriyâr Alparslan Otağı’nın birlikte bulunduğu ulus bahçesinde, yurdun ciharıyek yanından mevrut ziyaretçilere Selçuklu ruhu yaşatılacak.

İlçenin Çarho mevkisinde, 400 dönümde oluşturulan ve rastgele sene Malazgirt Zaferi etkinlikleri ile kutlama töreninin görkemli şekilde yapıldığı Yabani Armut Ulus Bahçesi, bünyesindeki objelerle ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Millet bahçesine kurulan obada, üstünde ve bağırsak kısmında Selçuklu motifleri mevcut keçeden yapılmış konak otağı ile 50 otağ, Selçuki mimarisiyle inşa edilen mescit, kahve ve köprü, okçuluk ve atlı okçuluk alanları bulunuyor.

Selçuklu ruhunu harlatmak, milli kontak ve bütünlüğü benzemek amacıyla Türk bayrağı ve Türk boylarına ilişkin bayrakların asıldığı millet bahçesinde düzenlenecek etkinliklerle, vatandaşların fena hâlde zaman geçirmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Bu yıl 23 Ağustos’ta başlatılacak olan Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamalarına familya sahipliği yapacak alanda, okçuluk gösterileri, anadan görme yavru oyunları etkinlikleri, güreş müsabakaları düzenlenecek, okçuluk, hüsn-ü kalıp, deri atölyeleri kurulacak, birçok ilin geleneksel halk sanatları sergilenecek.

“O haset canlandırma faaliyeti yürütüyoruz”

Yabani Armut Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Sürücü, AA muhabirine, milletin hafızasına seslenme ika namına Sultan Alparslan Otağı’nda o dönemlere ilişkin objelerin bulunduğunu söyledi.

Selçuki’dan bugüne kadar Türk tarihinin politik, milli ve mimarlık objeleri, çekicilik müzesine dönüştürdükleri budun bahçesinde sergilediklerini anlatan Sürücü, şöyle konuştu:

“Ahlat esas anlamda bir bariz albeni müzesi. 9 bin 200 abidenin bulunduğu Selçuki Düzlük Mezarlığı burada. Bu zenginliği insanlar budun bahçesinde de görecek. Tıpkı nevi tarihi, o günü canlandırma namına ayrımsız neşelilik yürütüyoruz. Padişah Alparslan obamız ve konak çadırındaki objeler, bin sene ilk Anadolu’ya girdiğimiz ruhaniyeti baştan canlandırma hesabına haddinden fazla önemlidir. Çadırlarda ve ahşaptan yaptığımız 50 dükkanda Türkiye’nin mecmu motiflerini içeren zengin umum sanatlarını, Yörük ve Türkmen obalarını ağırlayacağız. Türk tarihinde çokça heybetli olduğunu düşündüğümüz atlı okçuluk alanımızı, hipodromu, Selçuklu mimarisiyle mescidimizi, kıraathanemizi ve köprülerimizi inşa ettik.”

Çakal Armudu’ın bilcümle Türkiye’nin, 80 milyonunun kuma değerlerinin işporta alanı olma özelliği taşıdığını nâkil Sürücü, “Alanda kurulan çadırların bire bir bölümü Anadolu’daki kıl çadırların örneği, ayrımsız bölümü dahi Asya’da familya niteliğini haiz, süresince hep ailenin ihtiyaçlarına yanıt verecek kapasitede oda ve içtimai donatı alanları olan ‘boz sülale’ dediğimiz keçeden yapılmış, klimatik özelliğiyle üstelik insana keyif ve huzur veren çadırlardır. Bunu üstelik Yabani Armut’ta han çadırında görmeniz tür.” ifadelerini kullandı.Share: