Bina ruhsatı izinlerinde 2 yıl sonra düşüş

TÜİK’in açıkladığı bina cevaz istatistiklerine göre; yılın evvel çeyreğinde yıllık bazda belediyeler tarafından bina ruhsatı sunulan yapı sayısı yüzdelik 22,5, kat sayısı yüzdelik 27,9, yüz ölçümü yüzdelik 21,8 azaldı.

Çatı ruhsatı verilen yapıların mecmu mesaha 26,9 milyon metrekare olurken, bunun 14,9 milyon metrekaresinin bölük, 6,6 milyon metrekaresinin göz dışı ve 5,4 milyon metrekaresinin ise eş tasarruf alanı olduğu görüldü.

Kullanma amacına göre sunma efdal behre 17,8 milyon metrekareyle iki ve henüz çok daireli eğleşme gayeli binaların oldu. Bunu 2,4 milyon metrekareyle benzeri daireli tevakkuf amaçlı binalar izledi.

Bina kullanma izin belgesi

Belediyeler tarafından sunulan çatı kullanma izin belgelerinde yapı sayısı, söz konusu çeyrekte 2021’in benzeri dönemine göre yüzde 7,1, ofis sayısı yüzde 2,4, mesaha yüzde 7,9 azaldı.

Bu yapıların hep mesaha 30,4 milyon metrekare kendisine hesaplanırken, bunun 17,7 milyon metrekaresini konut, 6 milyon metrekaresini basamak dışı ve 6,7 milyon metrekaresini eş kullanma alanları oluşturdu.

Istimal amacına göre yer faziletkâr behre 23,4 milyon metrekareyle iki ve daha çok daireli durma gayeli binaların oldu. Bunu 1,3 milyon metrekareyle benzeri daireli durma gayeli binalar strateji etti.

Bölük Denk Endeksi martta yüzdelik 9,3 arttı

 

Yabancıya konut satışı yüzde 58 arttı

 

Share: