Rekor fiyatlar ABD’de konut satışını frenliyor

Tutum uzmanları, ESIR’de Ticaret Bakanlığı yoluyla geçkin açıklayan ev satışlarındaki düşüşün nedenleriyle ilgili açıklama yaptı.

ÇAKER Tecim Bakanlığı eliyle esbak bildirilen satışlarda dört ay arka arkaya yaşanan düşüşe ilgili veriler, geçen hafta Nisan ayında müstakil familya inşaatı izinlerindeki düşüşün ardından geldi. Henüz geçmiş piyasaya sâdır evlerin satışındaki eksilme ise familya talebinde eksilme olduğunu ortaya koydu.

bununla birlikte sülale piyasasındaki yavaşlamanın rekor düzeyde bağan stoklardan kaynaklandığı sanılıyor. Bu, ekonominin repo oranlarıyla sunu aşkın bağlantılı kısmını oluşturuyor. ESIR Format Bankası’nın (FED) borçlanma maliyetlerini arttırması bağırsak talebi ve enflasyonu frenliyor.

New York’ta bulunan JP Morgan’ın ekonomi uzmanı Daniel Silver, hane piyasasındaki faaliyetlerin getiri oranlarındaki artışla gelişigüzel serencam aylarda kilitsiz küreksiz şekilde azaldığını bildirdi. Silver, erdemli Faiz oranları satışları baskılarken, erişilebilir stokların ilişkin olması ve eş fiyatlarının faziletkâr olmasının dahi faaliyetleri azaltıyor olabileceğini söyledi.

Yıpranmamış aile satışları güzeşte ay mevsimsel etkilere uyarlanmış rakamlara göre yüzdelik 16,6 azalarak 591 bine indi. Bu 2020 yılının Nisan ayından bu yana sunu bağan seviyeye meni ediyor. Mart ayındaki ocak satışları daha geçmiş 763 bin rakamının düzeltilmesiyle 709 bine indi. Satışlar BENDE’nin kuzeydoğusunda yüzde 5,9; ortabatısında ise yüzdelik 15,1 azaldı. Nüfusun kilolu olduğu güneyde yüzde 19,8 ve batıda ise yüzde 13,8 düşüş görüldü.

Yıpranmamış eş satışlarında üstelik eksilme

Reuters’ın konuştuğu ekonomistler MEMLUK’bile toplanmış eş satışının yüzdelik 9,5’ini oluşturan yıpranmamış ocak satışlarının 750 bin eve düşebileceğini belirtti. Satışlar Nisan ayında yıldan yıla yüzde 26,9 oranında azalmıştı. 2021 yılının Ocak ayında ise 2006’nın sonundan bu yana tanıdık en faziletli seviye olan 993 bine çıkmıştı.

Mortgage finans kurumu Freddie Mac’e bakarak 30 yıllık çakılı mortgage oranları 2011 yılının Küçük Ay ayının ardından ilk defa Nisan ayında yüzdelik 5 arttı. 19 Mayıs’la biten haftada bu çoğalma ortalama yüzde 5,25’e artık.

FED yöntem repo oranlarını Mart ayından bu yana 75 baz fakül arttırdı. FED’in Haziran ve Temmuz aylarındaki politika belirleme toplantılarında bu oranı her seferinde yüzde kusurlu benek arttırması bekleniyor.

Veriler elan geçmiş piyasada satışa çıkmış evlerin satışının Nisan ayında sonuç iki yılın en düşük seviyesine inerken mutlak sülale inşa izinleri Ilk Teşrin ayından bu yana en bağan seviyeye ulaştığını gösteriyor. Özgür karı inşaatında atılganlık oranı Mayıs ayında son iki yılın neredeyse sunu düşük seviyesine geriledi.

Bölük piyasasındaki bu genişlik bu çeyrekteki soylu erki nema üstünde ağırlık oluştursa de ekonomistler bu durumun elan alarma sebep olmadığı görüşünde.

LPL Finans’ın baş ekonomisti ekonomi Jeffrey Roach, ‘‘Konut piyasası pandemi öncesi dönemi seviyelerine izansız döndü, yani April ayındaki bu büyük çarpış tıpkısı balonun patlaması yerine anlaşılmamalı’’ dedi. (Amerikanın Sesi)

KÖLE’dahi yıpranmamış ev satışları geriledi

 

Share: