Tedaviyle sağlığına kavuşan hayvanlar stajyerlerin sevgisiyle güç bağlanıyor

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde tedaviyle sağlığına munsap zooloji stajyer öğrencilerin sevgisiyle bile güç tutunuyor.

Hastalanan sahipli hayvan bilimi ile çeşitli nedenlerle saf dirim alanlarında yaralanan, zehirlenen, züğürt ve yardıma kadın aşılanmamış hayvanlarına SİÜ Efsanevi Hastanesi’nde alanında eksper baytar hekimlerce otama ve iyileştirme hizmeti sunuluyor.

SİÜ Baytar Fakültesinde tahsil gören 4. ve 5. derslik öğrencileri stajlarını fakülte bünyesindeki efsanevi hastanesinde yaparak mesleğe hazırlanıyor.

Efsanevi hastanesinde bu yıl staj fail 30 öğrenci, Siirt ve çevre illerden hastaneye getirilen sahipli ve sahipsiz pisik ve kapik ile farklı türden kuşların tedavisine ve rehabilitasyonunda bilirkişi veteriner hekimlere destek oluyor.

Öğrenciler dostlukla bağlandıkları hayvanların iyileşmesi amacıyla onlara şefkatlilik gösteriyor.

“Hastaların teşhis, tedavi ve operasyonlarına koruyucu oluyorlar”

SİÜ Efsanevi Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Uca Gülaydın, AA muhabirine, 5 yıl önce faaliyete giren hastanede hayvanların teşhis ve tedavisinin başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Yaz döneminde fakültede okuyan 4. ve 5. derslik öğrencilerin stajlarını hastanede yaptığını rapor eden Gülaydın, “Hastaların tanılama, tedavi ve operasyonlarına koruyucu oluyorlar. Öğrenciler bile cerrahi operasyonlara giriyor. Siirt’in yanı sıra Diyarbakır, Mardin ve Bitlis kabil mekân illerden de züğürt alıyoruz. Bu hastalarımız alelumum gidiş geliş kazasından kaynaklı yaralanmalar. Onun dışında bir nice tanıya ve tedaviye gerekseme olan parasız geliyor. Siirt ve Kurtalan belediyeleri ile protokolümüz var. Sokak hayvanlarının gelişigüzel türlü teşhis ve tedavisine cevap veriyoruz.” dedi.

Gülaydın, çıkmaz hayvanları ve başka canlılar amacıyla duyarlılık çağrısında bulunarak, herkesten başlık ve kadeh önlerine benzeri kap akarsu ve mama bırakmalarını beklediklerini belirtti.

“Sunu önemli otama bağlılaşım”

Stajyer öğrencilerden Narincan Çoban, staj üzere Siirt Üniversitesi Efsanevi Hastanesi’ni yeğleme ettiğini, arkadaşlarıyla yaz ayını hayvanlarla aynı arada geçirdiklerini söyledi.

Çoban, sonsuz hayvanlarla ilgilendiklerini rapor ederek, iyileştiren otama ve cerrahi operasyonlara bindi verdiklerini belirtti.

Çoban, “Hayvanlara yem veriyor, su içiriyoruz. Onları gezdiriyoruz. Oyun oynatarak iyileşmelerine yardımcı oluyoruz. Bildirme cesim otama kesinlikle ilişik. Olabildiğince sadakat vererek, oyun oynatarak onlara bekledikleri ilgiyi gösteriyoruz. Rahatsız hayvanları iyileştirerek mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

“Hayvan sevgisi olmasa bu iz yapılmaz”

Müzzemil Hattap Soysal, hastanede tedavisi süren hayvanlarla yakından ilgilendiklerini anlattı.

Bu çığır için efsanevi sevgisinin önemine değinen Soysal, “Hayvan sevgisi olmasa bu iz yapılmaz. Bilcümle hastalarımıza sahipli veya iyesiz on paralık fark etmez elimizden gelen yer iyi tedaviyi uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emine Sönmez birlikte hastaneye getirilen hayvanları sağlığına kavuşturmanın kendilerini bahtiyar ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hayvanlar rahatsızlıklarında insanlar gibi bunu dile getiremiyorlar. Mecburen bizim anlamamız gerekiyor. Bağırıyorlar, biberli çekiyorlar. Onların dile getiremediği şeyleri intikal etmek güzelce ayrımsız his.”

Muhammed Elhafız ise Siirt Üniversitesinde okuduğunu, üniversite bünyesinde hizmet veren hastanede staj yapmaktan kıvançlı olduğunu dile getirdi.Share: