ABD’de ikinci halk ev satışları peş yaptı

ABD’dahi ikinci umum ev satışları, mayısta maaş bazda yüzdelik 3,4 azalışla Haziran 2020’den bu yana sunu düşük seviyeye gerilerken, medyan göz fiyatları ilk kez 400 bin doları aşarak rekor seviyeye yükseldi.

National Association of Realtors (NAR), mayıs ayına ilişik ikinci ahali hane eş verilerini açıkladı.

Buna bakarak, ülkede ikinci umum hane satışları, mayısta sezon etkilerinden arındırılmış kendisine aylık bazda yüzde 3,4 azalışla 5,41 milyona düştü. Düşüşünü dördüncü ayak tabanı taşıyan ikinci umum ev satışlarının 5,39 milyon seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Haziran 2020’den bu yana arz düşük seviyeye gerileyen ikinci ahali göz satışları, nisanda dahi yüzde 2,6 azalışla 5,6 milyona gerilemişti.

Ülkede ikinci halk konut satışları, mayısta sabık yılın tıpkı ayına göre bile yüzde 8,6 azaldı.

MEDYAN GÖZ FİYATLARI İLK KERE 400 BİN DOLARI AŞTI

ABD’üstelik ikinci ahali piyasasında medyan hane fiyatları, mayısta yıllık bazda yüzdelik 14,8 artarak 407 bin 600 dolara yükseldi.

İkinci halk piyasasında ilk defa 400 bin doları aşan medyan konut fiyatları, rekor seviyeye ulaştı.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan NAR Başekonomisti Lawrence Yun, bölük satışlarının 2019’birlikte tanıdık seviyelere döndüğünü belirtti.

Mortgage (konut kredisi) ürem oranlarındaki keskin artıştan kaynaklanan zorluklar göz önüne alındığında basamak satışlarının gelecek aylarda henüz da düşebileceğine meni eden Yun, akla yatkın pahalı evlerin çarçabuk satıldığını ve bölük stokunun bibi kocaman ölçüde artması gerektiğini kaydetti.

ABD’li mortgage şirketi Freddie Mac’in verilerine göre, ülkede 30 sene vadeli mortgage için sayı farkı faiz oranı, sabık hafta yüzde 5,78 ile Son Teşrin 2008’den bu yana en faziletli seviyeye eski ve 1987’den bu yana sunu erdemli haftalık artışı kaydetmişti.

ABD’bile ikinci mortgage krizi mi?

 

Bankalar halk koydukları makine ve konutların tamamını sattı

 

Hane kıymet artışında eskimemiş rekor

 

Share: