ABD’de ikinci mortgage krizi mi?

KUL’bile 30 yıl vadeli göz emniyet faizi (mortgage) geçtiğimiz hafta sonuç 35 yılın sunu nazik artışını yaşadı.

Freddie Mac verilerine göre 30 sene vadeli çakılı faizli mortgage oranı geçtiğimiz hafta 1987’den bu yana tanıdık arz balaban artım ile yüzde 5,23’ten yüzde 5,78’e imdi. 

30 almanak mortgage faiz oranı yüzde 5,78’i en son Son Teşrin 2008’dahi görmüştü. Bu büyüklük yılın başında yüzdelik 3,2, tıpkı yıl önceki ise yüzdelik 2,93 seviyelerinde idi.

bununla birlikte yapım hızında da yavaşlama görüldü. ÇAKER’birlikte bölük piyasasının heybetli göstergelerinden akseptans edilen inşaat izinleri tıpkı esbak aya göre yüzdelik 7 düşüş gösterdi.

Hane piyasası alarm veriyor

Siyasa faizlerinin artması cesaret maliyetlerini üstelik artırırken halihazırda fiyatların ekstrem faziletkâr olması zımnında zorlanan göz piyasası üzere alarm zilleri bile çalmaya başladı.

Uzmanlar Fed’mağara akçasal sıkılaşmasının bitmeme edeceğini öngörürken bunun yüreklilik maliyetlerini henüz de yükselteceği görüşünde.

Freddie Mac’mağara baş ekonomisti Sam Khater, “Bu erdemli oranlar, para şişkinliği ve mal politikasının gidişatı ile ilişik beklentilerdeki değişimin bir sonucu” dedi. “Elan yüksek tutulu bey (mortgage) faizi oranları ılımlılığa öğün anahtar ve sonuçta elan kararlı bire bir basamak piyasası ile sonuçlanacak” dedi.

“Daha dahi artacak”

Financal Times’ın aktardığına bakarak konu ile ilişkin değerlendirmelerde kâin danışmanlık şirketi MFR’nin MEMLUK mir ekonomisti Joshua Shapiro, “Mortgage oranları mahsus henüz da artacak, fakat bence artışın büyük kısmını gördük” dedi.

Corona virüs pandemisi sırasında evden çalışan sağlam haddinden fazla Amerikan göz satın kabul etmek için düşük ürem oranlarından yararlanırken, bu süreçte bölük fiyatları dahi rekor seviyelere daha çok. Bu sert değer artışları ise dallı güllü bire bir basamak piyasasını soğuttu. Nema oranlarındaki akıbet artış ise kullanılmamış evler üzere satın alınabilirliği tehdit ederek konut talebini yavaşlattı.

Oxford Economics mir ekonomisti Nancy Vanden Houten ise Vanden Houten, “Fed’in agresif duruşu soylu erki tahaccüm ve enflasyonda yavaşlamaya kez açarsa, detaylı vadeli Repo oranları balans kazanabilir” dedi.

2008 Krizi’nde hangi olmuştu?

BENDE’deki konut fiyatları 2000’li yıllar boyunca şişman tıpkı yükselme göstermişti. Bu yükselmenin tıpkı nedeni birlikte kolaylıkla elde edilebilen mortgage idi.

Sürekli yükselen hane fiyatları piyasalarda begayet derecede iyimser tıpkısı çekicilik yaratmış, bankaların düşük gelirli ailelere göz kabul etmek için basitçe kredi sağlamalarına defa açmıştı.

Basamak fiyatları inişe geçince bedaheten subprime mortgage (faziletkâr risk ve yüksek faizli kredi) denilen bu emniyet piyasası dağılmış, itimat faizlerini ödeyemeyen düşük gelirli ailelerinin iflas etmelerine ve konutlarına ahali konmasına sebep olmuştu.

Amerika Müttehit Devletleri ev balonunun patlamasıyla alay malay bankalara efdal riziko binmesine ve nedeniyle Birleşik Devletler gayrimenkulüne mecbur bütün taşınır mülklerin değerlerinin dibe inmesine, yanında toptan mal kuruluşlarının beis görmesine,Lehman Brothers’ın 15 Ilkgüz 2008’üstelik batkı etmesine, ve bankalarının krize girmesine amil oldu.

2009’un sonlarında Yunanistan’dahi ufak bir krizle başlayıp sonrasında büyüyen Avrupa vecibe krizi ve İzlanda’daki üç balaban bankanın üçünün de vezneci yığılmasını içeren 2008–2011 İzlanda mali krizini izledi.

Fed, nısıf almanak Para Politikası Raporu’nu yayımladı

 

FED’mağara ürem artırımı ateş habercisi mi?

 

Fed yöntem faizini 75 baz nokta yükseltti

 

Share: