200 YILLIK CEVİZ AĞAÇLARINDAN ASAR YAPIYOR

BİTLİS’in Adilcevaz İlçesi’ne 3 yıl geçmiş yerleşen bilgisayar yazılımcısı Ercan Sıngın (49), uğraşı amaçlı ahşap oyma atölyesi açtı. Fikirli atölyede âdem ve efsanevi figürleri kabilinden çeşitli eserler yaptı.

İstanbul’birlikte 25 yıl bilgisayar yazılımcısı kendisine fariza özne Ercan Fikirli, hoca olan eşinin 2019’bile Adilcevaz’a tayininin çıkmasıyla birlikte ilçeye yerleşti. Burada aksiyon olanaklarının ancak olduğunu gören Tasalı, abes zamanlarını kullanmak amacıyla hobi amaçlı ahşap oyma atölyesi açtı. Sabahın erken saatlerinde atölyesine revan Tasalı, ceviziyle ünlü Adilcevaz ilçesinden realizasyon ettiği 200 almanak geçkin ceviz ağaçlarından değme yapıştırma evet da ilave olmadan çekiç, keski ve zımpara kullanarak eş ve hayvan figürleri ilkin görünmek amacıyla çeşitli eserleri ortaya çıkarmaya başladı. İlk zamanlarda uğraşı namına başladığı ahşap oymacılığında Sıngın, ağız ağıza halk işçiliğiyle ceviz ağaçlarından asar yaptığını anlattı.

Kaybolmaya beniz tutmuş ahşap oymacılığını bitmeme ettirmek istediğini belirten Sıngın, “Henüz geçmiş 25 sene İstanbul’birlikte özel sektörde blgisayar yazılımcısı kendisine çalıştım. Elan sonra, hoca olan eşimin Adilcevaz’a tayininin çıkmasıyla gelişigüzel gelip buraya yerleştik. Burada, yıllardır merakım olan ahşap oyma sanatı üzerine küçük tıpkısı atölye açtım ve türlü figürler üzerine himmet yapmaya başladım. Ceviziyle ünlü olan ilçede 100 ile 200 almanak eski ceviz ağaçlarını bularak bunları ahşap oyma sanatıyla değerlendirmeye başlayarak farklı figürler ortaya çıkardım” dedi.

EĞİTİM ALIP MESLEK SAHİBİ OLABİLİRLER

Amacının ön halkına ahşap oymacılığını öğreterek, geliştirilmesini nail olmak olduğunu de kaydeden Fikirli, “Bu konuda değişik kurslar açarak birçok öğrencimizle birlikte çokça sayıda nişane ortaya çıkardık. Ahşap oymacılığı ait boş vakti olan arkadaşlarımız atölyemize gelerek evlerine burada değişik figürler ve dekorlar hazırlayabilirler. Bir zamanda civar halkı ve hemşerilerimiz, istiyorlarsa burada eğitim alarak çiğir sahibi olabilirler” diye niteleyerek konuştu.Share: