Vekil Kirişci: Ayçiçeğimizin alım fiyatlarını12 TL üzerinden bitmeme ettireceğiz

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, ayçiçeği çalım fiyatının kilosunun 12 TL olduğunu belirterek, “Alelhusus ayçiçeğiyle ilişkin elbette ki yüzde 35 civarında genişlik açığı olan bire bir eser ve tığ öz üretimimizi üstelik bu manada destekliyoruz. Akıbet günlerdeki fiyat düşüşü anlaşılan kim üreticilerimizi talihsiz etmiş. Bunun telafisi için de Sayın Cumhurbaşkanımızın dahi onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin çekicilik fiyatlarını 12 TL kilogram üzerinden devam ettireceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Konya’üstelik Mevlana Firez Merkezi’nde planlı ‘Gençler Ekincilik ile Buluşuyor’ ünlü programa katıldı. Burada gençlere seslenen Vekil Kirişci, Konya’nın tarımsal üretim değerinin 2002 yılında 2,2 bilyon TL iken, 2021’de 30 bilyon TL’yi aşarak kısaca 14 katına çıktığını kaydetti.

GENÇ NÜFUS ORANI AZALIYOR Vekil Kirişci, Türkiye’nin genç şahsiyet oranının tedricen azaldığına ilgi çekerek, “Bugün teknolojide bizden müstakbel olduğu söylenen ülkelerde zihayat nüfusun, toplam nüfusa göre gittikçe azaldığı bilinmektedir. Bu bağlamda, gailesiz nüfusumuzun dijital ağır sıklet ve dinamizmini, çağın gerekleri doğrultusunda, özellikle inovasyon ve terbiye merkezli adına harekete etmek zorundayız. Bu potansiyeli, ülkemizin ensesi kalın kaynaklarıyla harmanlayarak ve beyin terini eskisinden haddinden fazla henüz makro bire bir yere koyarak hesaplı kâr ve refaha tevcih etmek hedefindeyiz” dedi.Türkiye için bir ayrıksı majör konunun birlikte vuzuh öge sorunu olduğunu ifade eden Bakan Kirişci, “Zaman geldiğimiz noktada, tek çözümün darülfünun mezunu olmaktan geçtiğini görenler, hangi kadar yanıldıklarını, açıklık eleman ihtiyacının ne büyüklüğünde eke olduğunu anlamışlardır sanıyorum. Geçmişte çığır liselerinin başına neler geldiğini burada hatırlatmaya icap bulunmayan. Bakanlık yerine bu sorunun çözümü için Milli Yetişek Bakanlığı ile bire bir tören düzeni imzaladığımızı, tarımda ara eleman ihtiyacı üzere say başlattığımızı buradan ifşa etmek istiyorum” diye konuştu.AYÇİÇEĞİ FİYATI 12 TL

Nazır Kirişci, konuşmasının böylelikle günebakan çekicilik fiyatının 12 TL olduğunu açıkladı. Kirişci, “Hele ayçiçeğiyle ilişik tabiatıyla ki yüzdelik 35 civarında arz açığı olan bire bir eser ve biz öz üretimimizi de bu manada destekliyoruz. Serencam günlerdeki kıymet düşüşü muhtemelen ki üreticilerimizi bedbaht etmiş. Bunun telafisi amacıyla da Sayın Cumhurbaşkanımızın de onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin gelgel fiyatlarını 12 TL kilo üzerinden devam ettireceğiz” dedi.

Share: