Hakkari’deki Sineber Şelalesi doğa tutkunlarının eskimemiş rotası oldu

Hakkari’dahi saf güzelliğiyle öne çıkan Sineber Şelalesi, birçok ilin yanı sıra değişik ülkelerden kente gelen doğaseverlerin en haddinden fazla ülfet ettiği rotalardan biri oldu.

Huzur ve cüret ortamıyla yıllardır gizli küsurat güzellikleri baştan keşfedilen Hakkari’dahi kış, biberli ve huy turizminde cıvıltı yaşanıyor.

Kentte, merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Kaval köyü sınırlarındaki şelale, dokunulmamış doğası ve kanyonuyla, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yeşilliklerle ciltli kayaların arasından süzülen, aynı bölümü da metrelerce yükseklikten akan suları ile ziyaretçilere benzersiz görüntü sunan şelale, doğaseverlerin sunma haddinden fazla dercetmek istediği yerlerin başında geliyor.

Doğa ile çöz içe ant nâkil, şelaleden akan suyun sesiyle yaşayış bulan ziyaretçiler, suda yüzüp eşsiz manzaranın tadını çıkarıyor.

Aydın’dan gelen Hasan Doğukan İnce, AA muhabirine, tıpkısı ekip doğaseverle köye geldiğini ve şelaleyi gördüğünde değişik aynı cümbüş yaşadığını söyledi.

Kentte görülmesi müstelzim birçok yerin olduğunu anlatan Doğukan, “Bura süfli çokça sunturlu, huy harikası tıpkı kayran. Ege’da hakeza benzeri meydan görebileceğimi zannetmiyorum. İstanbul’dan, Konya’dan ihvan var. Hep üstelik çok beğendi. Ziyaretçiler bati şekilde geliyor. Haddinden Fazla fena hâlde fotoğraflar dahi çektik. Bura insanın gelip huzurla dinlenebileceği bire bir saha. Çok etkilendik.” dedi.

Van’dan gelen kafileye rehberlik eden Ömer Demez de şelalenin gezilip görülmesi gereken bire bir yer olduğunu dile getirerek, “Turizme kazandırılması müstelzim bir alan. Sabık sene da iple tırmanış yapmıştım. Şanlı tıpkısı kayran. Yapısı bakımından ayrımlı bire bir çavlan. Üç etaptan oluşuyor. Burası çokça demet çekiyor. Güzeşte sene da gelmiştik. Bugün da 32 kişiyle geldik. Burada kamp üstelik kuracağız.” ifadelerini kullandı.

Polonya’dan gelen Magdalena Umum ise arkadaşlarıyla kente geldiğini ve burada bulunmaktan kıvançlı olduğunu belirtti.

Ahali, bölgeyi beğendiğini ve ahenkli antlaşma geçirdiğini aktardı.

Kent sakinlerinden Açık Deniz Ulalı birlikte herkesi şelaleyi görmeye davet ederek, “Burada hakeza tıpkısı güzelliğin olduğunu bilmiyordum. Herkesi buraya çağırma ediyorum. Çok güzelce tıpkı suyu var. Manzarası süper. 50-60 şahsiyet domestik ve yabancı gruplar geliyor.” diyerek konuştu.Share: