Türkiye Kültür Yolu Festivalleri 16 Eylül’de başlıyor

AK Öğür Grup Başkanvekili Bülent Turan, Türkiye’nin arsıulusal bellik değerine katkıda olmak amacıyla planlı “Türkiye Hars Yolu Festivalleri”nin 16 Ilkgüz-23 Ekim’da gerçekleştirileceğini söyledi.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ekin ve Turizm Bakanlığı eliyle bu sene İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da gerçekleştirilecek festivallerle çok şanlı tıpkı çalışmaya imza atıldığını söyledi.

Çanakkale’birlikte da Troya Kültür Yolu Festivali’nin gerçekleştirileceğini anlatan Bülent Turan, “Çanakkale’miz tıpkısı zaman, turizm, orman, sanayi kenti. Aynı zamanda benzeri kültür kenti. Tığ Ekin kenti olmasını çokça ayrı ayrı nedenlerle gündeme getirdik. Sakat yıllarda Mehmet Akif Ersoy evinin yapılması gibi, Troya Firez Yılı ilan edilmesi kabilinden çokça değişik millî etkinliklerimiz oldu. Ekin ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde umum Türkiye’ye başkaca dünyaya kat sayı aynı festivali açmaya hazırlanıyoruz. Çanakkale’de 16-25 Ilkgüz tarihleri beyninde ‘Troya Kültür Yolu’ festivali adıyla 40’tan çok mekanda seminerler, tiyatrolar, sinemalar, sergiler olacak, konserler olacak.” dedi.

Çanakkale’nin sunma hususi mekanlarında etkinliklerle festivalin hanay bulacağına meni Turan, şöyle bitmeme etti:

“Troya’sından Assos’una büyüklüğünde, Biga’dan Bayramiç’e kadar temas ilçede farklı etkinliklerde bir firez atmosferi yaşanacak. Emeği güzeşte özellikle Hars Bakanlığımız olmak üzere cemi ilgililere şimdiden teşekkürname ediyorum. Bu evire çevire zamanı gitmek içre tüm Çanakkalelileri, yekpare misafirlerimizi bu etkinliklere davet ediyorum.”Share: