Uran tesisleri ortada kurulan “cimnastikçi fabrikası”nda nasip sporcular yetiştiriliyor

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde acemi spor kulübü yoluyla sanayi tesisleri ortada mensur edilen tesiste, uluslararası alanda başarı hedefiyle sporcular yetiştiriliyor.

Yıllarca mağaza sıkıntısı çektikleri amacıyla bambaşka pakt ve belediyelere ilişkin yerlerde çalışmalarını sürdüren Kocaeli Cimnastik Kulübü, sporculara ve ailelerine elan ongun hizmet arz etmek amacıyla harekete geçti.

Türkiye Cimnastik Federasyonu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit ve Başiskele Belediyeleri ile gönüllü yatırımcıların desteğini düzlük acemi pakt, Başiskele’üstelik uran tesisleri arasındaki 1 dönüm araziye, 1,5 yıl önceki, içre aletler ve minder havuzlarının yer aldığı cimnastik alanı ile arka katlarda kafeterya, pilates ve ayrıksı branşlar için salon mevcut yapı nesir etti.

Aralarında Türkiye şampiyonlukları bulunan 40’ı müsabık kısaca 500 sporcunun eğitim gördüğü yapı, sağladığı imkanlar bakımından Kocaeli’nin yanında farklı illerde cıvıltı gösteren özel kulüplerin dinlenme kampı merkezi olma özelliğine kavuştu.

“Sportif anlamda çok bahtlı kentiz”

Kulüp Başkanı ve Başantrenörü Miğfer Yeregeçen, AA muhabirine, çalışmalara 2009 yılında başladıklarını, adeta kentte hevesli cimnastik çalışmalarının temelini attıklarını belirterek, 2011’birlikte bile kulüpleşerek bugünlere geldiklerini anlattı.

Temel cimnastik ve yarış gruplarının çalışmalarını sürdürdüğünü, bunların yanı sıra altyapıdan sporcular yetiştirdiklerini nâkil Yeregeçen, belediyelerle iş birliği yaparak yeni sporcular kazandırdıklarını, son adına tesisleşmeye gittiklerini söyledi.

Yeregeçen, müstevli sürecine karşın nesir ettikleri tesisin Türkiye’da ikinci, dünyada üstelik az hususi tesislerden biri olduğunu kaydetti.

Kocaeli’nin uran kenti olmasının yanında binbir nev güzellikleri barındırdığını dile getiren Yeregeçen, “Sportif anlamda bile çokça bahtlı kentiz. Hele belediyelerin verdiği bindi iller bazında ihtimal ilk 3’ün içindedir. Bu desteklerden biz da yararlanıyoruz. Bura uran kenti olduğu amacıyla hakeza şişman tesisleri dahi uran ortamında yapabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bura cimnastikçi istihsal merkezi oldu.” diyen Havuç, cimnastiğin tamam sporların temeli olduğunu, süratle lahzada tam branşlarda öğrencilerinin olduğunu söyledi.

“Tesis, arsıulusal başarı hedefi için ayrıntılı vadede planlandı”

Yeregeçen, asıl felsefelerinin endüstri kentinde “cimnastikçi fabrikası” dayamak olduğunu vurgulayarak, “Amacımız, bilcümle sporların temelini oluşturmaktı. Cimnastiğe yeteneği olan öğrencilerimizi da bu branşta değerlendirmekti. Kamu yatırımımız, planlarımız, bodur, itidalli ve etraflı vadede yaptığımız planlar bilcümle buna dayalıydı. Çok şükür bugün bile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ciddi destekleri olan Federasyon Başkanı Suat Çelen ile herkese teşekkürname fail Yeregeçen, tesise ait şu bilgileri paylaştı:

“Bina zarfında kafeterya var, velilerimiz spor fail çocuklarını seyredebiliyor. Dileyen velilerimiz pilates salonumuzda spor yapabiliyor. Terasımız var. Bura haddizatında hayat merkezi oldu. Sporcuların yetişmesi, sporcular için oluşturulan konforun ötesinde velilerimiz üzere bile konfor tedarik etmek istiyorduk. Ortaya hakeza tıpkısı millî yapı çıktı. Türkiye’birlikte bu tesise denk, elan büyüğü İzmir’dahi Şavkar Cimnastik Spor Kulübü’ne ilgili. Biz da onları kurum benzeri aldık. Yıllar ilk salonumuzun olmadığı dönemlerde bizlere kucak açmışlardı. Mağaza bulamıyorduk. Şu an Büyükşehir Belediyemizin tesisi var, kendi tesislerimiz var. Sünger havuzlarından tutun, üstünlük ve gayrı bölümleriyle uluslararası sükse hedefi üzere mufassal vadede planlandı. Traksiyon çerçevesinde yolumuza bitmeme ediyoruz.”

“Kamer-zahir bayrağımızı arsıulusal arenada savurmak istiyoruz”

Miğfer Yeregeçen, hedeflerinin, milli takımlar, sonrasında uluslararası başarılar olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Geliştirdiğimiz spor, spor-keyif, spor-yetişek politikamızı devam ettiriyoruz. Çocuklarımız bu anlamda ihtiyaç mahsus seçme cins desteği özel kurumlardan almaktalar. Bu da acemi spor kulüpleri bazında benzeri ilk türlü. Türkiye’da sporcusunun eğitim bilimi ve esenlik altyapısını oluşturan, üretim desteği veren, altyapısını oluşturan yegâne idmansız spor kulübü olmanın gururunu yaşıyoruz. Farklı ilçelerde yetiştirdiğimiz sporcular galiba seviyeden sonra eğitimlerine burada bitmeme ediyorlar. Pakt adına altyapılarda, kızlar, erkekler, artistik cimnastik, aerobik cimnastikte başarılıyız. Hedefimiz, bu başarıyı yukarılara örtmek. Doğrusu bunu yaparsak milli takımların kapısı bize açılacak ve peşi sıra uluslararası başarılar gelecektir. Ay-sarih bayrağımızı uluslararası arenada savurmak istiyoruz.”

Share: