CHP Grup Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Ekip Başkanvekili Mutlak Hususi, CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözlerine ilişik, “Sayın Gürsel Tekin’in orada yapmış olduğu açıklamada kendisinin kişisel değerlendirmesidir. Budun İttifakı’nın böyle bire bir gündemi olmadığı açıklanmıştır.” dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği matbuat toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa’birlikte üzüm fiyatını 27 liralık olarak açıkladığı anımsattı.

Kendilerinin bile üzüm fiyatı üzerine araştırma yaptıklarını, Manisa Ekincilik Odasıyla görüştüklerini dile getiren Özel, görüşmeler sonucunda üzüm fiyatının 35 teklik olması gerektiğini belirlediklerini aktardı.

Erdoğan’ın üzüm fiyatını açıklaması sonrası piyasanın “altüst” olduğunu encam süren Hususi, “Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçiden hep üzümü almadığı için serbest piyasada üzümün fiyatı 19 teklik, 20 teklik, 21 lira adına gerçekleşmiş durumda.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın üzüm üreticisine değil de üzüm ihracatçısı Ulu Uçak’a üzüm fiyatını danıştığını belirten Hususi, “Bugün gelinen fiyatın yegâne sorumlusu bunlardır amma bunlar yalnız vatandaşı berbat etmediler, kendilerini varlıklı ettiler. Bu fiyatlardan üzüm alıp ihracat yapıyorlar ve geçtiğimiz hafta bu eleştiriler yoğunlaşınca sosyal medyadan kendilerini savundular.” ifadelerini kullandı.

“Yoksulluğu koymak değil yönetmekle övünen bire bir yadırganan hükümet”

Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinin “millî görüşme programları” kapsamında sosyal yardım yapılan evleri konuşma ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalı mektubunu sunduğunu nâkil Hususi, şunları kaydetti:

“Bu buut eleştirilince ‘tığ bu ziyareti değme sene yapıyorduk’ diyor. Cumhurbaşkanı mektubunda ‘bu uygulamayı bu sene ilk kez başlattık’ diyor yani bakanı yalanlıyor. Bakanlıkla dahi zat yazısında zaten bakanını yalanlıyor. ‘Bu aplikasyon 2022 yılından başlatılarak yapılacak’ diyor. Betik 2002’den beri yaptıklarını falanca anlatıyor, AKP propagandası… Yoksulluğu kısaltmak değil yönetmekle ve arkalama düz aile sayısını 2 katına çıkarmakla övünen aynı garip hükümet, ‘Biz size 2002 den beri şunları yaptık, bunları yaptık’ Recep Tayyip Erdoğan, ‘tıpkı oyu bize verin’ dememiş. Tanrı hiçbir siyasetçiyi bu hale bu duruma düşürmesin, bunlara tenezzül mesabe ayla düşürmesin. İktidarımızda, 1 yıl zarfında eş destekleri paketi hayata geçip geliri sıfır ailelerin gelirleri benzeri minimal ücrete tamamlanacak. Iyi elin verdiğini sol ahali görmeyecek, devletin görevlileri yaymaca için bap kapı geçemeyecekler.”

Giresunlu arıcıların “DÜRÜST Parti yoluyla dolandırıldık” diye niteleyerek kendilerine geldiğini doğacak süren Hususi, Türkiye Ekincilik Hayvancılık ve Arıcılık Platformu’nun (TAHAP) arıcılardan “gergin şeker hastalığı” taahhüdüyle servet toplandığını ve arıcılıkla uğraşanları dolandırdığını tez etti.

Emniyet Umumi Müdürlüğünün, polislere ödenecek mahiye promosyonlarıyla ilgili açıklamaları nedeniyle CHP İzmir Milletvekili Murat Nazır üzerine yanlışlık duyurusunda bulunduğunu üstelik anımsatan Hususi, “Bizim açımızdan Amaç Nazır’a yapılan bu yansıtma onun için yazgı niteliğindedir. Amaç Nazır bunu ortaya çıkarıyor, cürüm duyurusunda bulunuyorlar. Sayenizde bu konuda yapılan mesai bilcümle Türkiye aracılığıyla duyuldu. Bu konuda çalışmaya bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin bir nice yerinde festivallerin fek edildiğini söyleyen Hususi, “Türe ve Kalkınma Partisi, MHP’nin Türkiye’yi getirdiği noktada çoluk çocuk festival yapamamakta, iktidara andıran sanatkâr değilsen konserlerin nakız edilmektedir.” dedi.

“Itidalli vadeli programı zar yazar, yapamadıklarını bize ocak ödevi namına vermişler”

Türkiye ekonomisine ait maksat ve politikaların saha aldığı Ölçülü Vadeli Program’ın (OVP) açıklandığını anımsatan Hususi, Reisicumhur Erdoğan’ın “Tıpkısı Türkiye görüntü ediyorum; dünyanın genişlik nazik 10 ekonomisinden biri olmuş” ifadesini eleştirdi.

Özel, OVP’nin tahakkuk oranına ait şu ifadeleri kullandı:

“Recep Tayyip Erdoğan, YANLIŞSIZ Parti, bir iki gitmiş becerikli gitmiş, dere bel kere gitmiş tıpkısı bile bakmış kim 2011’de 838 olan milli dirimlik şu anda 867 milyar dolar, tıpkı rüşvet boyu nöbet gitmiş. Başladıkları yerdeler. 2023’te Cumhuriyet Halk Partisi’nin Millet İttifakı olursa 2025 hedefleri birlikte hacim, ilavesi dahi miktar amma yönetemeyecekleri tıpkısı aktarılma üzere ilımlı vadeli programı ilan edip, yapamadıklarını bize karı ödevi yerine vermişler. Başımızla birlikte o itidalli vadeli programda hangi taahhüt ediliyorsa onu ve elan iyisini yapmayı Cumhuriyet Altını El Partisi taahhüt ediyor. 20 yılda markajcı biricik OVP’si yok, Recep Tayyip Erdoğan on paralık düşkünlük etmesin tıpkı tanesi tutak 2025 hedefleri amacıyla o üstelik biz iktidarda olduğumuz üzere.”

Aynı gazetecinin CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in “HDP’ye vekâlet verilebilir” sözlerini anımsatması konusunda Hususi, “Partinin tutumu açısında şurası söylemem gerekir; Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin görüşlerini Sayın Genel Başkan, Sayın Parti Sözcümüz ve 3 Kol Başkanvekili açıklar. Bunun dışında yapılan değerlendirmeler zatî değerlendirmelerdir. Bunun ötesinde yapılan seçme öz spekülasyondur. Sayın Gürsel Tekin’in orada yapmış olduğu açıklamada kendisinin zatî değerlendirmesidir. Millet İttifakı’nın böyle bire bir gündemi olmadığı açıklanmıştır.” dedi.

Aynı gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ege’üstelik Yunanistan’ın Türk jetlerine tacizine ilgili, “Bire Bir gece ansız gelebiliriz” sözlerini anımsatması üstüne ise Özel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Beyefendi ‘Tıpkısı gece akılsız gelebiliriz’ nereden alıntılamış? Kıbrıs Hazar Harekatı’ndan, onun öncesinden türlü mi? ‘Aynı geceleyin akılsız gelebiliriz’ Kıbrıs Hazar Harekatı’nın öncesindeki tıpkı slogandır. Bülent Ecevit’i değme fırsatta aşağılayan, vıcık vıcık gören, süfli düşürmeye çalışanların neye sığındıklarını, neye sarıldıkları, milletin zihnindeki hangi duyguya oynadıklarını benzeri görelim. İkincisi, 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Yunanistan sizin görevinizi akıllıca yapmamanız yüzünden silahlandırılması müstelzim adaları silahlandırıyor.

Özellikle akıbet 10 yılda, onlarca istifham önergesini evet karşılıksız bıraktınız evet inkar ettiğiniz evet dahi kaçamak cevaplar verdiniz. Bütün tehalüf partilerinin milletvekilleri size ‘Adalar silahlandırıyor, hangi yapacaksınız?’ dedi. 19 yıldır bu konuya duyarsız, bu konuyu görmeyen, eleştirileri duymayan DOĞRU Tümen intihap senesi gelince ayrımsız şeb ansızın gidebilirmiş. Siz bir tün öyle anlayışsız filan değil intihap sonuçlarına göre tıpış tıpış gideceksiniz.”

Share: