GÖLLER YÖRESİ’NİN YAKARIŞI PROJESİ TAMAMLANDI

ISPARTA Şehit Polis Mehmet Karacatilki Haber ve Görüşme Merkezi Içtimai Bilgiler öğretmeni Zuhal Kondu’nun yürütücüsü olduğu ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli TÜBİTAK projesi sona erdi.

TÜBİTAK 4004 Natür Eğitimi ve Veri Okullarını Sübvansiyon Programı kapsamında 27 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında Burdur, Isparta ve Eğirdir’bile gerçekleştirilen ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli proje sona erdi. Projeye, Isparta, Burdur, Denizli, Afyon ve Konya illerinden katılan türlü branşlardaki 24 öğretmene, Isparta Taşmak Gölü, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ile Burdur İnsuyu Mağarası ve Burdur’bile bulunan Salda Gölü, Yarışlı Gölü, Karataş Gölü, Burdur Gölü, Karacaören Baraj Gölü’nün toprak turizmine, ekonomisine, doğasına, bitki ve hayvan popülasyonuna katkıları, toptan istinas ile gelişigüzel göllerin maruz kaldığı kuraklık ve kuraklığın sonucu meydana mevrut suratsız davranışlar, göllerdeki su çekilmesine etmen olan ayrıksı unsurlar karşı Süleyman Demirel Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesi’nde işyar akademisyenler eliyle bilgi verildi.

Proje yürütücüsü Zuhal Gecekondu, Doğanın yakarışı, göllerin çekilişi bir somut anlamda bu fikri aklımıza getirdi. Tığ geleceğin teminatları olan çocuklarımıza bu fikri bittabi anlatırız, zahir bilinçli aynı ati yetiştiririz mantığıyla yola çıkarak Burdur, Isparta, Afyon, Konya ve Denizli’den farklı branşlarda öğretmenlerimizi belirledik. Salda Gölü, Burdur Gölü, Karataş Gölü, Yarışlı Gölü, Eğirdir Gölü kadar göllerimiz yakarışın bildirme çok bulunduğu yerler. Eğitimlerimiz tıpkısı konkre olarak görebildiğimiz yerlerde durumunda öğretim ilkesiyle gerçekleştirildi. Bu kapsamda öğretmenlerimizin kendi memleketlerindeki okullara gittiklerinde aldıkları eğitimi ve bu duyarlılığı öğrencilerine aktarmalarını beklemekteyiz dedi.

Zuhal Kondu, proje sonucunda öğretmenlerden edindikleri bilgelik ve birikimlerini okullarında öğrencilerine aktararak doğaya ve suya daha duygulu nesiller yetişmesine yardım sağlamalarını beklediklerini söyledi. Göllerdeki genişlik hiç çöz açıcı değil diyen Gecekondu, Şu anda Burdur Gölü’ndeyiz ve en degaje örneğinin olduğu de aynı göldeyiz. Etrafındaki semptom ayrı ayrımsız dua, gölün çekilmiş olması ayrı dua. Bundan 15-20 sene öncesine dahi bakıldığında çokça çokça depresyon var. Mürekkep Milel (BM) yoluyla 2022 yılının ‘Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı’ zar edilmesi zımnında balıkçılık ve su ürünleri üretiminde cesim tıpkı yere erbap olan Göller Yöresi’ndeki göller ve sulak alanlardaki kuraklığa ve sonuçlarına dikkati elde etmek amacıyla proje hem teorik hem üstelik kılgısal gerçekleştirildi. Etkinliklerle ekolojik yıkıma dikkati çekerek, katılımcıların çevreye farkındalıklarının ve duyarlılıklarının artırılması, hayatın rastgele alanında vazgeçilmez benzeri cins olan suyun öneminin kavratılması için etkinlikler doğanın zarfında, yerinde öğrenme ilkelerine makul adına alanında ehlivukuf eğitmenler aracılığıyla gerçekleştirildi diyerek konuştu.

Proje kapsamında, katılımcılar Isparta’nın Eğirdir ilçesinde kâin Türkiye’nin 4. balaban gölü ve 2. büyük içmece suyu rezervi olan Eğirdir Gölü’nde de araştırmalar yaptı.Share: