Türkiye, sıra paneli üretiminde Avrupa lideri

Türkiye’nin ruz paneli üretiminde Avrupa’de birinci, dünyada dördüncü olduğunu tamlayan Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hedeflerinin dünyada evvel üçe kabul etmek olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yerleşmiş gücü, bu yılın mart ayı sonu itibarıyla 100 bin megavatı aştı.

Alelhusus serencam yıllarda yapılan yenilenebilir enerji yatırımlarıyla elektrikte 2002’de yüzde 38 olan yenilenebilir enerjinin payının birlikte yüzdelik 54’e yükseldi.

Güneş enerjisi oturmuş gücü 8 yılda 200 kat arttı

Söz konusu yatırımlarda genişlik özen çekici çoğalma ise sıra enerjisinde yaşandı.

Türkiye’nin 2014’te 40 megavat olan çağ enerjisi müesses gücü 8 yılda 200 bitirme artarak 8 bin megavatı aştı.

PANEL ÜRETİMİNDE AVRUPA’DA LİDER

Dünya genelinde almanak 185 bin megavatlık açık oturum istihsal kapasitesi bulunuyor.

Dünyada geçmiş sırada 124 bin megavat istihsal kapasitesiyle Çin yer alıyor. Çin’i 14 bin megavatla Vietnam, 9 bin 200 megavatla Güney Kore izleme ediyor. Türkiye ise 7 bin 960 megavatlık üretim kapasitesiyle dünyada dördüncü sırada vadi alıyor. Türkiye’nin ardından dahi 7 bin 400 megavat üretim kapasitesiyle Malezya ve 5 bin 700 megavatlık üretim kapasitesiyle MEMLUK geliyor.

Ayrıca tam DENIZ ülkelerinin toplam üretim kapasitesi ise 3 bin 200 megavat seviyesinde bulunuyor. Buna bakarak Türkiye, 7 bin 960 megavatlık üretim kapasitesiyle Avrupa’da şef konumda bulunuyor. Türkiye’nin 2022 ve 2023’te yapacağı yatırımlarla güneşte üretim kapasitesini 9 bin 110 megavata çıkaracağı öngörülüyor.

EKİPMAN YERLİLİĞİ ARTTI

Öte yandan, güzeşte sene 10 bin megavat sınırını aşan rüzgar enerjisi kurulu gücünde dahi yatırımlar bu sene yordam kesmeden bitmeme ediyor. Alelhusus Veli başta doğmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesine yayılan rüzgar enerjisinde oturmuş okkalı, 10 bin 864 megavata ulaşarak 11 bin megavat sınırına yaklaştı.

Rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan ekipmanlarda de yerlilik oranı arttı. İlk olarak “kule” üretimiyle başlayan evcil istihsal, çeşitlenerek türbin üretimini birlikte içerecek çeşitliliğe erişti. Türkiye’de üretilen rüzgar türbini, kanatları ve kuleleri dünyanın bir nice ülkesine da ihraç ediliyor.

HEDEF DÜNYADA İLK 3’E GİRMEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, domestik ve yenilenebilir enerjinin toplam canlılık yerleşmiş gücündeki payının artmasının enerji arz güvenliğinde şişman öneme topluluk olduğunu söyledi.

Bu kapsamda yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başladıklarını belirten Dönmez, şunları kaydetti:

“Yemeden Içmeden müesses gücümüzde yenilenebilirin payını çoğaltmak yetmiyor bunun teknolojisini üstelik yerlileştirmek gerekiyor. İşte Türkiye bunu da başardı. Hem rüzgarda hem dahi güneşte dünyada şanlı yetiştirici ülkelerden biri olduk ama bunlarla yetinmiyoruz. Eskimemiş yatırımlarla gelecek sene gündüz paneli üretiminde dünyada önce üçe girmeyi hedefliyoruz.”

Share: