“HİBRİT VARİS TEDAVİSİ, VARİSLERİN NÜKSETMESİNİN ÖNÜNE GEÇİYOR”

Endovenöz ordubozan ameliyatları sonrasında varisler nüksedebiliyor. Varislerin tekrarlamasını çelmek için hastalara geleneksel ve yeni yöntemi birleştirerek benzeri hibrit otama yöntemi uyguladıklarını tamlayan Önsezi ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baran Balkır, ‘Geleneksel yöntemde hastaların işler sonrası düzelme süresi ayrıntılı sürüyordu. İleriye çevrilmiş varislerin nüksetmesinin beraberinde yeni tekniği kullandığımız hastalar ayrımsız zaman da taburcu olabiliyorlar’ dedi

.Endovenöz lazer varis ameliyatları sonrasında varislerde tekrarlamalar olabiliyor. Hibrit Arabozan ameliyatında nükse etken olan kasıktaki damarlar dernekevi anestezi altında bağlanıp divize ediliyor, ayrımsız seansta bacaktan mevrut ve varise etken olan verit safena magna isimli yüzeyel toplar soy birlikte embolize ediliyor. Böylelikle varislerin teferruatlı vadede nüksetmesinin önüne geçiliyor. Melez ordubozan tedavisi hakkında bilgelik veren Medicana International İstanbul Hastanesi’nden Önsezi ve Yaradılış Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yağmur Balkır, ‘Hibrit ordubozan tedavisi anadan görme arabozan ameliyatı ile ultrason eşliğinde anne damarı embolize ettiğimiz tekniğin birleştirilmiş halidir. Ordubozan ameliyatı kriterlerine nail birlik hastalara uygulanabilir. Bu tedavideki sunma nazik amacımız uzun vadede varislerin nüksetmesini engellemektir’ ifadelerini kullandı.

‘UZUN VADEDE HENÜZ KESİN BİR TEDAVİ’

Melez tedavinin eskimemiş bir yaklaşım olduğunu belirten Op. Dr. Şimşek, ‘Geleneksel varis ameliyatları filhakika hem ülkemizde hem üstelik dünyada yıllardır yapılıyor ama ultrason eşliğindeki girişimler 2000’li yılların başlarından beri uygulanmaktadır. Melez tedaviye varis ameliyatı sonrasında hastaların varislerinin tekrardan nüksetmesini çelmek amacıyla uygulanan tafsilatlı vadede henüz kesme bir otama diyebiliriz’ diyerek konuştu.

‘HASTALARIN HASTANEDE YATIŞ SÜRELERİ KISALDI’

Geleneksel yöntemde hastaların işler sonrası salah sürelerinin detaylı sürdüğünü tamlayan Op. Dr. Balkır, ‘Özellikle vena safena magna isimli yüzeyel temel toplar damarı çıkarttığımız “stripping” isimli formül sonrası iyileşme süresi detaylı sürmekteydi. Henüz sonraları çıkan anadan görme dışı yıpranmamış yöntemlerde hastaların hastanede yatış süreleri kısaldı ve henüz çabuk ayağa kalkmaya başladılar. Aslında bu iki tekniği birleştirmemizdeki esas meram rüçhan adına elden ileriye dönük varislerin tekrarlamasını ve nüksetmesini geciktirmek. Bakir tekniği üstelik kullandığımız için hastalar tıpkısı çevrim akşama da taburcu olabiliyorlar? ifadelerini kullandı.

Bu tedavinin şu ana büyüklüğünde rastlanılan aynı dezavantajı olmadığını tabir eden Op. Dr. Parıltı, ‘Hastalar genel anestezi almadıkları için aynı dönme içerisinde yürümeye ve günce hayatına dönmeye başlamakta. Bunun dışında acı salah faktörleri çarkıt yöntemlerden daha ayrımlı değildir yine benzeri sürelerde yaralar iyileşmektedir ama hastalar daha erken ayağa kalkmaktadır’ dedi.

‘AMELİYAT BAŞARISINI YÜZDELIK YÜZE ÇIKARMAK İÇİN BU YÖNTEMİ DENEDİK’

Bu tedaviyi kişi hastanelerinde tahminî 1 yıldır kullandıklarını belirten Op. Dr. Parıltı, ‘Elbette bu yöntemler bizlerin bakir kullandığı yöntemler değil. Kısmi olarak arada sırada geleneksel arabozan cerrahisini arada sırada dahi ultrason eşliğindeki periferik damar embolizasyon yöntemlerini kullanmaktaydık. Ayrıntılı vadede nüksü tamamen çelmek ve operasyon başarısını yüzde yüze fehmetmek üzere bu yöntemi denedik’ diyerek konuştu.

‘VARİS ÖNEMSENMESİ VE ÜZERİNE DÜŞÜLMESİ MÜSTELZIM BİR HASTALIKTIR’

Varisin tıpkısı toplar damar be dolaşım hastalığı olduğunu tamlayan Op. Dr. Şimşek, ‘Varis, toplardamarlarımızdaki kapakçıkların yapılarının bozulmasına sekunder olarak gelişir. Alelhusus kadınlarda, ayakta çalışılan mesleklerde ve ailesinde varis olan bireylerde genetik kendisine aktarıldığı için henüz kalın görülür. Toplardamarlarda kapakçık yapıları bozulduğu için ayakta durduğumuz süreçlerde soluk, ayakta ve kıç bölgesinde göllendiği için şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Öz içerisinde ilerleyici benzeri hastalıktır. Akilane zamanda akıllıca müdahaleler yapılmadığı taktirde istikbal evrelerinde hele bacaklarda ve göl ayağı bilekleri düzeyinde kahverengi keyfiyet değişiklikleriyle başlayan devamında ise iyileşmeyen dip yaralar açılmasına ve ülserlerin oluşmadına sebebiyet verir. Bu format, hastanın hayatını lüzumlu fonksiyonel, lüzumlu sosyal gerekse psikolojik anlamda kontra etkiler.Dolayısıyla oyunbozan önemsenmesi ve üstüne düşülmesi müstelzim bire bir hastalıktır’ dedi.

“VARİS OBEZİTEYLE BİRLİKTE BUNDAN SONRA ARTIYOR”

Obezitenin çağımızın hastalığı olduğunu ve varisin obeziteyle elan aceleci ilerlediğini belirten Op. Dr. Şimşek, ‘Vücut yığın indeksi 40 ve gövde olan hastalarda çok henüz kalın görmekteyiz. Tedavilerde çok yoğun dirençler yaşamaktayız. Varisin Obeziteyle birlikte çok çokça henüz çabuk seyrettiğini tercüman olmak isterim’ diye niteleyerek konuştu.

Henüz erken evrelerde rüçhan kendisine ayakta tafsilatlı müddet durmakla bacaklarda ve ayaklarda dert olabileceğini tamlayan Op. Dr. Balkır hastalığın belirtileri üzerine şu bilgileri verdi:

‘Şikayetler, bukanak ve bacaklarda veca ile başlar. Kadem bileklerinde ve kadem üzerinde şişlikle devam eder.Hastalık ilerledikçe şikayetlerin süresi ve düzeyi artar. Dert ve şişkin, er evrelerde 4-5 saat ayakta durmakla oluyorken hastalık ilerledikçe muallel saat, 1 saat ayakta durmakla bu şikayetler oluşmaya başlar. Ayak konforu bozulur. Akşam krampları haremlik etmeye başlar. Bu evreler varise banko engelleme edilmesi müstelzim evrelerdir. Hastalarımıza, öncelikle bacakla ilgilendiren bu tip balkı, şişmiş, kasınç şikayetleri varsa pekâlâ benzeri Ruh ve Huy Cerrahisi hekimine etüt olmalarını öneririm. Çünkü varis hastalarının özellikle son 20 almanak sürecinde, imdi henüz da tendürüst yaşlarda oluşmaya başladığını şahsi gözlemim namına söyleyebilirim.’

Share: