Içtimai medyadaki 7 tuzağa özen! Vekillik dolandırıcılara alın uyardı

Tecim Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Etraf Gözetimi Genel Müdürlüğü, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen ayyarlık yöntemlerine ilişik tüketicilere uyarıda bulundu.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Umumi Müdürlüğü’nün genel ağ sayfasında kayran düz duyuruya bakarak, sosyal medya platformları, dolandırıcıların düzme profillerin arkasına saklanmasını veya ana hesapları ele geçirmesini sağlıyor.

Dolandırıcılar, kişilerin güvenini kaldırmak için tanıdıkları biri kabilinden davranırken, bu kişiler, para ve zatî vukuf istemeden haftalarca dolandıracakları kişiyle kardeş kardeş edebiliyor.

BAKANLIK DOLANDIRICILIK ÖRNEKLERİNİ SIRALADI

Duyuruda, içtimai medyada yaşanan ayyarlık olaylarına ilgilendiren örneklere bile saha verilirken, söz konusu örnekler şöyle sıralandı:

İş ve Yatırım Dolandırıcılığı: Size bir hisse senedi yahut çokça servet kazanmanız üzere yatırım fırsatları vadeder. Bu tekâlif yalnızca paranızı, şahsi bilgilerinizi yahut vezneci adisyon bilgilerinizi kabul etmek için yapılan ayrımsız hiledir.

Sahte Dürü, Keşide ve Piyango Dolandırıcılığı: Size tıpkı hediye kazandığınızı söyler ancak ödülü kabul etmek için aynı ücret ödemenizi yahut banka hesap bilgilerini vermenizi ister.

Romantik Dolandırıcılıklar: Devir içi aynı ahzüita içeriyor fakat güveni kazandıktan bilahare genellikle mülk veya şahsi bilgelik göndermenizi ister.

Abonelik Tuzakları: Sizi ücretsiz bire bir sınama teklifine veya bilginiz olmadan ücretli aynı aboneliğe kaydolmaya kandırma eder.

Sahte ‘Influencer’ Sponsorlukları: Sponsorluk fırsatları sunan hamur markalar kabilinden görünür ancak takipçileri kalan etkileyicileri/sosyal medya kullanıcılarını banka bilgilerini paylaşmaları amacıyla kandırır.

Piyasa Fiyatının Haddinden Fazla Altında Pahalı Cep Telefonları ve Ayrıksı Elektronik Cihazlar üzere Reklamlar: Bu ürünler katiyen tasdik edilmez.

Kimlik Avı Dolandırıcılıkları: Parolanızı veya adisyon bilgilerinizi çalmak üzere düzme ayrımsız methal bağlantısını tıklamanız için sizi tavlamak amacıyla e-kere yahut zorlu mesajları kullanırlar.”

TOPLUMSAL MEDYADAN SIKINTI ATAN TANIDIĞINIZI ARAYIN

Genel Yönetmenlik, bu dolandırıcılıklardan kaçınmak için yapılabilecekler konusunda ise şu uyarılarda bulundu:

“Kaka sitelere yahut hesaplara tetik davranın. Dolandırıcılık, ahbapça ayrımsız isteyerek başlayabilir. Tanıdığınız birinden abus benzeri tema alırsanız, bu kişiyle doğrudan iletişime geçin. Kişiyi arayın veya karşı karşıya konuşun.

Sosyal medyada sizi izleme fail yabancılara ve sizden benzeri şeyler vermenizi veya paylaşmanızı talip mesajlara cebin alesta olun. Dolandırıcılar paranızın ve ferdî bilgilerinizin peşindedir. Karşılık vermeyin.

Yanıt vermeden geçmiş rastgele ahit iletişimde olduğunuz can yahut şirketin hesabını ve kimliğini doğrulayın. Gönderenin e-posta adresine veya URL’sine yakından bakın. Söyledikleri kişi olduklarından güvenmek amacıyla dirilik yahut şirketle aracısız iletişime geçin veya web sitelerine bakın.

Bilgisayarınızı ve cihazlarınızı koruyun. Düzenlilik yazılımı kullanın ve çok faktörlü etiket tasdik kullanarak hesaplarınızı koruyun.”

Share: