Tembel alanların ekilmesi üzere 1060 çiftçiye buğday tohumu dağıtıldı

Veca’de, tembel alanlarda buğday yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması üzere bin 60 çiftçiye yüzde 50 hibeyle 530 ton buğday tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı ve Dert İl Hususi İdaresi kaynaklarıyla akçalanmış edilen, yüzde 50 hibeli yüzde 50 birlikte fellah katkılı “Süreduran Alanlarda Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında TRT Park Alanı’nda program düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, bin 60 çiftçiye toplam 530 ton buğday tohumu verildi.

Vali Osman Varol, burada yaptığı konuşmada, tarımsal alandaki desteklerinden belde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye teşekkürname etti.

Pandemi döneminde dünyanın birçok yerinde gıda sıkıntısı yaşandığını ve Cumhur Reisi Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin bu süreci genişlik rahat atlatan ülkelerden olduğunu belirten Varol, şöyle konuştu:

“Tığ, merkezi hükümetin verdiği desteklerin birlikte İl Özel İdaremizin kaynaklarını de zirai alana kazandırmaya gayret ediyoruz. Bugüne büyüklüğünde bu şekilde bir nice proje hayata geçirdik. Zaman bile İl Özel İdaremizin Ekincilik ve Orman Bakanlığımızla iş birliği halinde 8 milyon liralık bütçeyle bin 60 çiftçimize 530 titrem tohumun dağıtımını gerçekleştireceğiz. Amacımız, atıl düz bırakmamak, ayrımsız metrekare toprağı bile abes tutmak. Tahminî 2 yıllık süreçte İl Özel İdaresi kaynaklarından ekincilik ve hayvancılığa harcadığımız mülk 120 milyon lirayı geçmiştir.”

Varol, kentte hayvancılığı ve tarımı imar etmek üzere korkulu çabalama sarf ettiklerini anlatarak, bu zirai ürünlerde nazik mahsul elde ettiklerini söyledi.

Ağrı Şehremini Savcı Sayan ise nesiç ve sanayinin beraberinde çiftçilik ile hayvancılığı büyütmeleri gerektiğini anlatım etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Engin’in de müzakere yaptığı programa, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Erhan Tenekeci, iklim protokolü ve çiftçiler katıldı.

Share: