Dert bilgelik: Ağrı’da etkisiz alanların ekilmesi için bin 60 çiftçiye buğday tohumu dağıtıldı

Ağrı’bile, atıl alanlarda buğday yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması üzere bin 60 çiftçiye yüzde 50 hibeyle 530 ton buğday tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı ve Dert İl Hususi İdaresi kaynaklarıyla finanse edilen, yüzdelik 50 hibeli yüzde 50 birlikte maraba katkılı “Etkisiz Alanlarda Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında TRT Park Yeri Alanı’nda program düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, bin 60 çiftçiye toplam 530 titrem buğday tohumu verildi.

Vali Osman Varol, burada yaptığı konuşmada, zirai alandaki desteklerinden âlem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye teşekkür etti.

Pandemi döneminde dünyanın bir nice yerinde besin sıkıntısı yaşandığını ve Reisicumhur Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin bu süreci genişlik şen atlatan ülkelerden olduğunu tamlayan Varol, şöyle konuştu:

“Tığ, merkezi hükümetin verdiği desteklerin yanı sıra İl Özel İdaremizin kaynaklarını bile zirai alana kazandırmaya hız ediyoruz. Bugüne büyüklüğünde bu şekilde birçok proje hayata geçirdik. Bugün da İl Hususi İdaremizin Ekincilik ve Orman Bakanlığımızla teşrikimesai halinde 8 milyon teklik bütçeyle bin 60 çiftçimize 530 ton tohumun dağıtımını gerçekleştireceğiz. Amacımız, atıl düz tutmak, aynı metrekare toprağı birlikte yersiz tutmak. Tahminî 2 almanak süreçte İl Özel İdaresi kaynaklarından tarım ve hayvancılığa harcadığımız servet 120 milyon lirayı geçmiştir.”

Varol, kentte hayvancılığı ve tarımı geliştirmek için aheste ceht harcama ettiklerini anlatarak, bu zirai ürünlerde şişman ürün elde ettiklerini söyledi.

Balkı Belediye Başkanı Müddeiumumi Sayan ise yapı ve sanayinin birlikte rençperlik ile hayvancılığı büyütmeleri gerektiğini rapor etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Engin’in üstelik müracaat yaptığı programa, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, ülke protokolü ve çiftçiler katıldı.

Share: