Sonuç an haberi | Site Hastanesinde “Bicik Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Kocaoğlan” etkinliği

Eskişehir Site Hastanesinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” kapsamında aktiflik düzenlendi.

Hastanenin konferans salonundaki etkinliğe YANLIŞSIZ Öğür Eskişehir Milletvekili Emine Saf Günay, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzm. Dr. Umu Didem Ayyıldız, Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Maksat Hakim, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Pervin Yol Yordam, İl Firez ve Turizm Müdürü Şennur Azade ve gayrı ilgililer katıldı.

Saylav Günay, programda yaptığı konuşmada, kanserle savaşım edenleri adeta birer alp kendisine gördüğünü söyledi.

Güçle kadının, hareketli ev ve toplumu oluşturduğunu anlatan Günay, “İki yıldır ‘dosdoğru kadın, zinde aile, dosdoğru toplum’ diyorum. Taramalar sonucu erken kişileştirme şanlı. Devletimiz herhangi bir aşamada sizin yanınızda. Sunduğu imkanlar, verdiği destek, gelişigüzel anlamda maddi ve manevi yanınızda. Çok henüz sağlıklı günlerde gelişigüzel olacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Dr. Ayyıldız ise er tanıyla kanser teşhisi konulan ve otama sonucu sağlığına kavuşanların kendilerine gösterişli verdiğini belirterek, meslektaşları, hastalar ve sayrı yakınlarıyla şişman ayrımsız sülale olduklarını vurguladı.

Kanserle mücadelenin bireysel olmadığına işaret fail Ayyıldız, “Kanserle mücadele edenlerin yanı sıra olmaya çaba edeceğiz. Erken adım bicik kanserinin yüzdelik 100 salah şansı vardır. Yunus Emre Şevket ve Eskişehir Site hastanelerinde kanserin önlenmesi, serencam kadem tedavisi ve destekten bakımına kadar devletimiz ücretsiz şekilde her cins hizmeti yerine getiriyor. Sadece başvurmanız yeter. Yanınızdayız, asla bekâr değilsiniz.” diye konuştu.

İl Afiyet Müdürü Hakim birlikte şehir merkezi ve ilçelerde amansız hastalık tarama çalışmaları konusundaki icraat üzerine hikmet verdi.

Hastanenin Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Bildirici, meme kanserinin kadınlarda bildirme kalın görülen amansız hastalık türü olduğunu belirterek, meme kanserinin erken teşhisinin önemine değindi.

Tarama sonucu erken tanıyla meme kanseri olduğunu öğrenip, otama olan bazı kadınlar bile katılımcılara hitap etti.

Share: