Prof. Dr. Arıca, probiyotik kullanımının önemine dikkat çekti

Prof. Dr. Arıca, probiyotik kullanımının önemine özen çekti

Arıca: ” Kazakistan, Özbekistan kabil bire bir topluluk ülkelerden alıp kendimiz çoğaltıp yapabiliyorsak tamam biz kefiri biz yiyelim. Yoğurdu bile tığ kendimiz evde yapabiliyorsak gine yapalım ama dışardan alınan kefir veya başka türevlerinde deli dolu bakteri sayısı azalıyor”

“İlerleyen dönemlerde bu canlı yararlı bakterilerin otizmden, kanserden koruduğuna dair haddinden fazla yavaş veriler bulunmakta”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Rektör Yarımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, probiyotik kullanımının önemine dikkati çekerken evde yapılan yoğurt ve kefirin kullanılmasının henüz hayır olacağını belirtti.

Prof. Dr. Vefik Arıca, akıbet günlerde probiyotik kullanımı konusunun gündemde olduğunu rapor etti. Konuyla ait ilmî yayınlar ve makalelerin üstelik arttığını belirten Prof. Dr. Arıcı, probiyotiklerin vücuda yarayışlı etkin bakteriler olduğunu hatırlattı. Probiyotiklerin afiyet üzere önemine değinen Arıca, “Alelhusus Türkiye’da, ülkemizde ve dünyada, Avrupa’üstelik sezaryenle doğum haddinden fazla fazla artmış durumda. Sezaryenle doğumun arttığı yerlerde deli dolu bakteriler, hele normal doğumdan bebeğin alması gereken o etkin, yarayışlı bakterileri alamıyor. Bunları elan bilahare berkitme bire bir şekilde hem gıdalardan hem diyetlerden bunu sağlayabiliyoruz” diyerek konuştu.

Evde işlenmiş yoğurt ve kefir yeğleme edilmeli

Probiyotik takviyesi yapılırken evde yapılmış taze ürünlerin tercih edilmesi tavsiyesinde mevcut Prof. Dr. Arıca, “Yoğurt mu, kefir mi yoksa dışardan probiyotik takviyesi mi yapalım. Şayet tığ kefiri zat evimizde yapabiliyor isek, özellikle Türkiye’nin üstündeki Kazakistan, Özbekistan kabilinden bir mızıka ülkelerden alıp kendimiz çoğaltıp yapabiliyorsak peki biz kefiri tığ yiyelim. Yoğurdu da tığ kendimiz evde yapabiliyorsak tekrar yapalım amma dışardan alınan kefir yahut ayrıksı türevlerinde etkin bakteri sayısı azalıyor. Hele yoğurtta ahit geçtikçe temas dönüş o hareketli bakteri sayısı azalıyor. O yüzden zinde yoğurtta, köy yoğurtlarında evde yapılan yoğurtlarda etkili, bakteri, probiyotik, yarayışlı bakteri sayısı artmaktadır” ifadesini kullandı.

“Otizmden, kanserden koruduğuna dair haddinden fazla alçak veriler bulunmakta”

Probiyotiklerin adam sağlığı için önemine değinen Arıca, etkili bakterilerin otozimden kansere bir çok hastalığa yararına değinerek şöyle konuştu:

“Özellikle sonuç günlerde içe yöneliklik çokça artmış durumda. Özellikle kanser olayları çokça artmış durumda. İlerleyen dönemlerde bu etkili müfit bakterilerin otizmden, kanserden koruduğuna dair haddinden fazla ağırbaşlı veriler bulunmakta. O yüzden kefiri kendimiz yapabiliyorsak yiyelim. Yoğurdu kendimiz evde yapabiliyorsak yapalım. Bunlardan hiçbirini yapamıyorsak hele sezaryenin çokça güç olduğu ülkelerde haricen probiyotik, etkili bakteri takviyesi yapılmalıdır. Hele enfeksiyon dönemlerinde, antibiyotik kullanıyorsak, antibiyotikle bu arada enerjik bakterileri, hayır bakterileri hele enfeksiyon döneminde evet bile haddinden fazla kesif enfeksiyon nâkil ayrımsız çocuk var ise o yoğun enfeksiyonun değerini budamak amacıyla vücudumuza bu aktif bakterileri, faydalı bakterileri, probiyotikleri almalıyız. Bu probiyotikleri gıdalardan, yoğurttan, kefirden alabilmeliyiz. Evde yapıyorsak güvendiğimiz yerlerden alabiliyorsak bunları alıp vücudumuzda faal şekilde probiyotik kullanımına hele serencam günlerde ehemmiyet vermeliyiz. Önümüz şita. Kış aylarında enfeksiyon sayısını azaltmanın aynı yolu da faydalı bakterileri vücutta müzaheret etmek olacak.”

Share: