Serencam zaman haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 gönül, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 289 dirilik hayatını kaybederken, 29 bin 840 güç birlikte yaralandı. Yılın geçmiş 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güvenlik Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i sima, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı girmek amacıyla bütün 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 birey yaralandı, 289 birey dahi fenomen yerinde hayatını kaybetti. Yılın önceki 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a çıktı. Ağustos ayında yeryüzü haddinden fazla kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da insan, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplanmış 5 bin 128 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 19 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Bildirme bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü kendisine vasıta kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 açacak ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da ayrımsız sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi dahi kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında en yoğun görülen sürücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını kez, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, ağız derbent ve kaplamanın sıkı olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit takip ve tağyir kuralına uymamak, arkadan çarpma, çağ kurallarına uymamak, kırmızı mum veya görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez trafik işareti bulunan yerlere almak, geçici ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı kötülemek, alkollü yerine miftah yolmak, çılgın derhâl vesile kaldırmak, geçme yasağı olan yerlerden bırakmak ve hatalı şekilde yahut haram olan yerlere otopark buyurmak?Share: