DİYARBAKIR – Hasadı süren tescilli Karacadağ pirinci verimiyle üreticiyi bahtiyar etti

Diyarbakır’de yetiştirilen tescilli Karacadağ pirincinde mahsul artışı, üreticinin yüzünü güldürdü.

Çınar ilçesinin Yarımkaş köyünde üretilen Karacadağ pirincinde hasat sürüyor.

Kaymakamlık, Çınar Kültür Odası ve Çınar Zerzevan Kalesi Evcil Gösteri Grubu Derneği hisse senedi birliğiyle köyde hasat etkinliği yapıldı.

Etkinliğe katılan Ilçebay Muhammed Fatih Günlü, çiftçilerle bir süre orakla elan bilahare biçerdöverle çeltik hasadı yaptı.

Günlü, AA muhabirine, hasadın bereketli olmasını dilediklerini belirterek çok evire çevire bir esas şehadet ettiklerini söyledi.

Bugün üreticinin hasat sevincini paylaştıklarını dile getiren Tarihli, 3 bin 500 dekar alanda üretilen çeltiğin hasadının sürdüğünü belirtti.

Tarihli, “Karacadağ pirinci şeker hastalığı oranının düşük olması nedeniyle sair pirinçlere göre daha sağlıklı. Protein değeri de diğer pirinçlere göre daha faziletli. Bu da Karacadağ pirincini birinci sınıf ağıl getiriyor. Elimizdeki bu yüce değeri daha bol noktalara getirmek yerine iş başlatmak amacıyla buraya geldik.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Ecdat de Karacadağ pirincine coğrafi bel tescili alarak bölgeyi dulda altına aldıklarını söyledi.

Karacadağ pirincinin kızıl bir eser olduğunu dile getiren Atalar, “Diyarbakır’birlikte kısaca 7 bin 500 dekar alanda bu yıl çeltik tarımını gerçekleştirdik. Vekillik ve Büyükşehir Belediyemizin da katkılarıyla üreticilerimize bu sene 63 titrem soy sop dağıttık. Tohumlar nisanda toprakla buluşturuldu ve zaman bile hasat üzere burada bulunuyoruz. Geçen yıl dekar başına 400 kilogram olan mahsul bu sene averaj 450 kilograma yükseldi.” dedi.

Üretici Hadi Gulçer ise bu sene verimden memnun olduklarını rapor etti.

Share: