“Demir Zor” davası Ankara’da görülecek

Çıpa polat sektöründe paravana şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı sav edilen firmalara müteveccih “Çıpa Zor” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Domestik) de aralarında bulunduğu 17 sanıklı iddianamenin “salahiyetsizlik” kararıyla İskenderun’a gönderilmesine yapılan itiraz akseptans edildi.

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, 16 Ağustos’ta tamamlanan iddianame, Ankara 21. Sakil Ukubet Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi kabul eden murafaa, iddia edilen suçların gerçekleştiği yer ile sanıkların benzeri çoğunun ikametgahının İskenderun olması nedeniyle “yetkisizlik” kararı vererek, dosyanın buradaki bunaltıcı ceza mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

Sanıklardan birinin itirazı üstüne, nihai kararı vermesi için dosya bir sonraki murafaa olan Ankara 22. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesine gönderildi.

İtirazı kabul fail murafaa, Ankara 21. Ciddi Ceza Mahkemesinin “salahiyetsizlik” kararını kaldırdı. Buna bakarak, Çıpa Baskı soruşturması kapsamında açılan geçmiş sav Ankara’üstelik görülecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, demir çelik sektöründe cümbüş gösteren ve soylu erki sınırlı boğaza düşen fabrikaları, yeniden işlemler ayla getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şeriklik yönetimlerini dahi akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Yerel ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu aksiyon yerlerini paravan yönetimler aracılığıyla yönetim ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük alıp bu fabrikalar vasıtasıyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte gerçekleşme eden Munzam Ayar Vergisi, Ön Kesinti Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri meydan aldı.

Sanıkların antrparantez bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine alın, ERE Demir Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çıpa Polat Nakliyat Endüstri ve Ticaret ZIYAN ETMEK firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda, sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “yanlışlık örgütü kurmak”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik ayyarlık”tan 5’er yıldan 17 yıl 6’şar aya ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline hapsetmek” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er ayak tabanı kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 yıl 9’ar aya kadar hapsi istenen bu sanıkların antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki moskof kadar adli mülk cezasına çarptırılmaları istek edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “cürüm örgütüne organ olmak”, “kamu kurumlarına yönelik ayyarlık” ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline mâni olmak” suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 sene 9 ayak tabanı, Fettah Yiğitlik, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sınırlanmış Fırat Ekşioğulları’nın, “cürüm örgütüne örgen almak”tan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” suçundan sanıklar Mücahit Şengül, Ayten Yerel, Berat Nuri Şengül, Gülderen Yerli Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerel Şengül ve Salih Yerli’in bile 2 yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması arzu edildi.

Share: