Samsun Ekincilik Fuarı kapılarını açtı

TÜYAP Yekpare Fuarcılık Imal YEMEK vasıtasıyla kombinasyon edilen 7. Samsun Tarım Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Tecim ve Sanayi Odası, Tecim Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Türkiye Tarım Itimat Kooperatifleri Eşkâl Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Tarım Mühendisleri Odası, Türk Ekincilik Aygıt ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB’in bindi ve hareket birlikleriyle fuar, TÜYAP Samsun Fuar ve Kurultay Merkezi’nde törenle açıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, açılışta yaptığı konuşmada, Samsun’un iklimi ve bol topraklarıyla mehabetli tıpkı ekincilik potansiyeline erbap olduğunu söyledi.

Dağlı, bu potansiyelin mebzul değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bize düşen tığ bunu bittabi değerlendiririz? Yatırıma ne kadar dönüştürebiliriz? Üretime ne büyüklüğünde dönüştürebiliriz? Halkımızın insanlığını hizmetine zahir dönüştürebiliriz? Esasen bunun üzerinde ara vermek geçişsiz.” dedi.

Samsun’un zirai üretiminin kalifiye olduğunu fakat henüz birlikte geliştirilebileceğini belen fail Dağlı, “Antik altına zahir geçilebilir? Ekleme değeri faziletkâr mahsulat elbet henüz fazla üretilebilir? Bunların saklanması ve değerlendirilmesi aracılığıyla pazarlanması ve ihracatını arttırılarak katma değerini bittabi daha aşkın arttırabiliriz? Bizim haddizatında üstünde durmamız gereken konular bunlar.” diyerek konuştu.

TÜYAP Fuarlar Yapım NANIAZIZ Umumi Müdürü İlhan Ersözlü de fuara birbirinden zer firmaların haremlik ettiğini belirterek, “63 firma 105 marka fuarda yerine aldı. İstanbul’dan İzmir’den, Bursa, Konya, Ankara’dan sektörün bildirme muhteşem yetiştirici dış satımcı markaları fuarda yerine alıyor. Samsun ve bölgeden katılan firmalarımız var. Bu coğrafyanın genişlik cesim buluşması Samsun Tarım Fuarı.” şeklinde konuştu.

Ersözlü, fuarın bölgeye katkılarına değinerek, şunları kaydetti:

“Esbak yıllarda olduğu kadar bu yıl dahi Samsun’dan büyüklük ekincilik ekonomisine, tarım ticaretine, ihracatına kocaman katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde. Bütün arkadaşlarım gerek ev içinden icap ancak dışındaki pazarlama çalışmalarıyla fuara ağırbaşlı bir şekilde ziyarete açılmasını sağlıyorlar. Geçtiğimiz yıl 57 bin civarında ziyaretçiyle kapatmıştık. Bu yılki hedefimiz 100 bine mail ziyaretçiye bloke etmek istiyoruz.”

YANLIŞSIZ Öğür Samsun Saylav Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Akva, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Anlaklı Murzioğlu, ilçe belediye başkanlarının bile katıldığı fuarda konuşmaların peşi sıra açılış yapıldı.

Yöresel lezzetlerin da yer aldığı fuara vatandaşlar ağır rabıta gösterdi.

Fuar, 18 Eylül’e büyüklüğünde ziyaretçileri ağırlayacak.Share: