ICRA VEKILI KURUM ‘İLK EVİM-İLK İŞ YERİM’ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çalım, geri açıklayan Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban içtimai basamak projesiyle ilişik, “Milletimizi bildirme haddinden fazla sevindiren molekül, kullanılmamış yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzde 40 tenzilat oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 bilyon liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel bire bir hane hakkına topluluk olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonraları doğan gailesiz kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme nazik toplumsal göz projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları bugün başlayan ve ilk teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek proje kapsamında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Alım İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen toplumsal bölük hamlesine ait merak edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki tıpkı otelde planlı toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Endişe dahi meydan aldı. Icra Vekili Hava, bugün başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin referans aldığını belirtti. Nazır Gurur, projeyle göz ve kira fiyatlarında dahi düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN KONUT

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Icra Vekili Hava, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla alay malay, fazlalık ayrımcılık kendisine tabir ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz üzere 12 bin 500 göz ayırıyoruz. Mânialı kardeşlerimize yeniden aynı şekilde 12 bin 500 ev ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize birlikte 50’şer bin bölük kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK DEFA HUSUSI GÖZ HAKKINA SAHİP OLACAKLAR

Bakan Kurum, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel aynı basamak hakkına erbap olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonradan doğan tendürüst kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler. Müracaat amacıyla 18 yaşı kıstasımız var. Içtimai basamak projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde en beş altı ayrımsız sene eğleşme etmesi yahut o ilin nüfusuna mukayyet olması gerekiyor. Rastgele haneden vakit kaybetmeden ayrımsız referans hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üzerinde konuta başvuracaklarsa göz, hisse senedi yerine başvuracaklarsa gelişim yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 OCAK 2 BİN 800, 3 ARTI 1 EV 3 BİN 187 LİRA

Nazır Çekicilik, “Milletimizi arz çok sevindiren husus, yıpranmamış yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 iskonto oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız sosyal ev projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin liralık fiyata topluluk 2 artı 1 konutlarımıza, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta cemaat olacaklar. Bütün 850 bin lira fiyatla 3 pozitif 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Elan geçmiş 14 bin ve 16 bin olarak açıklanmıştı. Yapılan görevli aylık artışları vesilesiyle da bu oranları artırdık. İstanbul’birlikte kerte geliri 18 bin liranın, gayrı illerde 16 bin liranın altında olan seçme vatandaşımıza referans kapımız berrak” dedi.

Nazır Gelgel, taksitlerin sözleşmeden sonra başlayacağını ve hep kat bedelinin yüzde 10’unun peşinat yerine verileceğini söyledi.

Konutların 50 binini İstanbul’üstelik, 18 binini Ankara’bile, 12 bin 500’ünü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’bile, 7 bin 500’ünü Konya’de, 4 bin 500’ünü Kayseri’birlikte yapılıyor.

SOSYAL GÖZ SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAK

Bakan Kurum, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız bölük sayısını inşallah bu projelerle gelişigüzel 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda toplumsal hane sahibi vatandaşlarımızın sayısı de kestirmece 10 milyona erişmiş olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLER

Alt yapıları ve imarı bitmiş arsalar üstelik sunulduğunu belirten Bakan Gelgel, “Bütün 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız hazır. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki garip arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar özgür konutların yapılacağı arsalar. Hane büyüklükleri da 105-150 metrekare arasında mütebeddil konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl vade ile faizsiz benzeri şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Beceri bindi vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye konuştu. Vekil Kurum, paylı parsel üzere dahi aylık 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİ

Icra Vekili Gelgel, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize eskimemiş hareket yerlerimizi sunacağız ve 10 bin skor hareket yerimizi geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya büyüklüğünde 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni gelişim yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 liralık taksit taksit, 120 ay vadeyle sanayicimize, zinde girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

GÖZ VE KİRA FİYATLARI BIRLIKTE ETKİLENECEK

Vekil Çekicilik, “Yuvalarımızın gelişim yerlerimizin bütün envestisman değeri yaklaşık 900 milyar lira. İlk etabının envestisman maliyeti 422 milyar liralık. Bu bedelin yüzde 40’ını dahi devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan fazla finansal ve üretime dönük bire bir ekonomik hareketliliği başlatacak. Familya ve icar fiyatlarında doğrusu proje duyulur duyulmaz süfli gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.Share: