Oltu Adliyesi’nde eskimemiş Adli Sene açılışı gerçekleştirildi

2022-2023 Adli Yılı Oltu Adliyesi uğrunda gerçekleştirilen törenle birlikte başladı.

Program, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Oltu Adliyesi Adli Hâkimiyet Doğruluk Komisyonu Başkanı Gaye Eğlek ve Oltu Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçükbekir’in konuşmasıyla bitmeme etti.

2022-23 Adli Yılı açım konuşmasını fail Oltu Adliyesi Adli Karar Doğruluk Komisyonu Başkanı Hedef Han, “Adli sene açım töreninde sizlerle bir arada olmaktan haysiyet ve memnuniyet duyduğumu anlatım kıymetiharbiye, aramızda olduğunuz amacıyla teşekkür ederim.

Öncelikle yiğit ordumuzun tarihe zer harflerle yazdığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yiğit silah arkadaşları ile ermiş şehitlerimizi minnettarlık ve şükran duygularımla anıyorum. Kullanılmamış adli yılın, adalete olan inancın güçlendiği, yargıya olan güvenin tüm anlamıyla sağlandığı bire bir yıl olmasını diliyorum.

Bugün kül adliyemizin duruşma salonlarında Hak Mülkün Temelidir sözü yazılır. Bu lakonik alay ile vurgulanmak maksut haddizatında devletin yemeden içmeden temelinde değil seçme alanında ve rastgele noktasında adaletin olmasıdır. Şu halde doğruluk devletin esasıdır. Hak hizmetinin yerine getirilmesinde millet hesabına karar ödeme yetkisi olan bilgili ve savcılar üstelik bu durumda devletin asıl taşlarını oluştururlar. Tığ bu hüküm mensupları adaletin devletin esası olduğunu bu noktada üzerimize düşen uhde ve sorumluluğun bilincinde tamamen yansız ve bağımsız kendisine bu aziz millete hizmet etmek ve Türk yargısına doğruluk ettiği itibarı kazandırmak üzere gitmek gerektiğinin farkındayız. Bu duygular içerisinde bakir adli yılın hukuk, demokratlık ve âdem hakları bakımından başarılı geçmesini milletimize ve tamlık insanlığa özgürlük adalet ve hazar getirmesini, hakim savcı, avukat meslektaşlarımıza, bilcümle mesai arkadaşlarımıza ve ülkemize kırnak olmasını irade ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Oltu Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçükbekir ise “Yeni adli yılın ülkemize ve milletimize yaşayış, hazar, esenlik ve mutluluk getimesini talep ediyorum. Geçmiş yıllarda kaybettiğimiz fedakar meslektaşlarımızı, sefil yıldırı saldırılarında hayatını kaybeden etki şehitlerini, polisimizi, askerimizi, vatandaşlarımızı içtinap etmek ve rahmetle anıyorum, gazilerimize dosdoğru aynı mülk diliyorum. Heybet ve millet kaynaşmasına akıbet aşama fazlalık katkıları olduğunu düşündüğüm ve andıran zamanda kutladığımız 30 Ağustos Galebe Bayramı’nı de antrparantez kutluyor, ülkemize ve milletimize geçim getirmesini kâm ediyorum. Millet yerine karar vermeye çıkışlı iki çalım vardır. Birincisi TBMM, ikincisi ise bağımsız milletvekili yargıdır. Bu noktada önem gücünü milletten alır. Gücünü milletten kayran etki tıpkı zamanda milletimizin dahi hizmetindedir. Milletten eneze aynı egemenlik, halkın değer yargılarından uzak tıpkısı karar gücünü milletten kuşkusuz alacaktır? Bilgili, savcı ve avukat arkadaşlarımdan ve mesai arkadaşlarımdan devletimizin güler yüzünü milletimize göstermek, yargı ulus arasındaki hamaset ortamının oluşturulmasını icat etmek namına gösterilen gayretin artarak devam etmesini irade ediyorum. Biz cidal değil tesanüt amacıyla varız. Alay Malay fikir peyda etmek, Türk yargısını henüz doğacak fırlatmak için varız. Bunun için etki paydaşları ve hüküm dışındaki kurumlarla herhangi bir nev el birliği ve işbirliğine hazırız. Bu yüklülük altında devletin ve toplumun yargıdan beklentilerinin farkındayız. Bu bilinçle debi ederek yargının kül paydaşlarına çığırmak istiyorum. Yargıyı bilcümle beraber elkızı kurumlu ve saygın benzeri yere taşıyalım. Toplum ve ihtişam bizden bunu beklemektedir. Eskimemiş adli yılın milletimize, fedakarca fariza yapan bilgili, cumhuriyet savcısı, avukat ve düzentileme arkadaşlarımıza şiddetli olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Adli yıl küşat programına, Oltu Kaymakamı Cevdet Bakkal, Oltu Belediye Başkanı Necmettin Taşçı, Oltu Cumhuriyet Altını Basşavcısı Mustafa Küçükbekir, Oltu Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Başkumandan Uğurlu, Oltu Cingöz Komutanı Kd. Astsubay Başçavuş Aydın Zerrin, Oltu İlçe Güvenlik Müdürü Erek Özdoğanoğlu, Oltu’birlikte fariza eden avukatlar, Oltu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu müdürleri ile adliye personeli katıldı.

Tören, sunulan kokteylle gelişigüzel akıbet buldu. – ERZURUMShare: