Okullarda sem taraması başladı

Okullarda sem taraması başladı

3 öğrenciye er teşhis koyularak sema cihazı takıldı

SAMSUN – Samsun’da 2021-2022 döneminde 1. sınıfa giden 14 bin 716 öğrencinin işitme taraması yapıldı. Bu tarama sonucunda 865 çocuğun hastaneye sevki yapılarak bunlardan 3’ünün tedavilerine başlandı. Bakir eğitim bilimi-tedrisat döneminde ise İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri meslek meslek dolaşarak sem taraması yapıyor.

Samsun İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri eliyle okullardaki öğrencilerin esenlik tarama testleri yapılıyor. Kulak testinden, ayn testine, diş testinden, genel sağlık taramasına büyüklüğünde bir nice testin yapıldığı programlar er teşhis açısından ehemmiyet kazanıyor. Bu çerçevede 2022- 2023 eğitim bilimi tedrisat döneminde okula eskimemiş başlayan minik öğrencilere sema testi yapılmaya başlandı. İl Afiyet Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Büyük Oruç hedeflerinin yıpranmamış dönemde 18 bin 171 çocuğa yansımak olduğunu söyledi.

2021 – 2022 eğitim talim döneminde okullarda 14 bin 716 çocuğun yapılarak 865 mektepli hastanede teferruatlı yerine tedavi edildi. Bu öğrencilerin 3’ünün ise er dönemde teşhis koyularak sema cihazı takıldı.

“3 öğrencimiz işitme aletlerini alarak meslek hayatlarına bitmeme ettiler”

Yapılan icraat karşı bilgi veren Başmuallim Oruç, “2008 yılından beri yeni doğanlarla millî sem programlarımız yapılmaktaydı. 2015 yılında bile İlkokul 1.sınıftaki çocuklarımız için sem tarama testlerine başlandı. Bu programlar 81 İl’e bire bir zamanda yapılmaktadır. Samsun yerine ta sem tarama testlerimizi sabık yıl okullarımızda yapmıştık. Covid ‘den âlem az buçuk kabartmak zorunda kalmıştık ama esasen değene sene bunları yapmayı başardık. Kestirmece yerine ulaşmamız gereken 18 bin 170 civarında öğrencimiz vardı. Tığ bunların yüzdelik 99’una ulaştık. Ulaştıklarımızın içerisinden dahi tarama testi yapabildiğimiz 15 bin civarında çocuğumuz vardı. Bunların 865 tanesini hastaneye gönderme ettik. İçlerinden 3 öğrencimiz sem aletlerini alarak okul hayatlarına bitmeme ettiler. İşitme problemi eskimemiş doğan çocuklardan ekol çağında ki çocuklarımıza kadar birçok olumsuz yönden elem aynı şekilde etkilemekte. Bizlerde kullanılmamış doğan ve daha iri yaşlarda kim çocuklarımıza bu işitme tarama testlerini yaparak, er teşhiste olmak ve terbiye talim hayatında etki çekmemesi açısından elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Share: