Emzirme Haftası’nda temel adaylarına yetişek

Emzirme Haftası’nda asıl adaylarına eğitim bilimi

ANKARA – Ankara Atatürk Yetişek ve Araştırı Hastanesinde asıl ve temel adaylarına emzirme eğitimi verildi.

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Emzirme Haftası’nı etkinliklerle kutladı. Sayrılarevi Aylı Okulu mesul doktoru Op. Dr. Canan Tapkan ve eğitim hemşiresi Birgül Ata eliyle verilen terbiye böylelikle bire bir tören düzenlenerek, eğitime katılan esas ve ana adaylarına mütenevvi hediyeler takdim edildi. Ankara İl Keyif Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sırrı Kotanoğlu’nun katılımıyla planlı programda emzirme ve temel sütünün önemine dikkat çekildi. Bebeklerin ilk 6 ay takkadak asıl sütü ile emzirilmesi, uygun melfuf gıdalarla birlikte genişlik beş altı 2 yaşına kadar emzirmenin sürdürülmesi, korunması ve desteklenmesinin önemi vurgulandı.

Sağlık Hizmet Hizmetleri Müdürü Mine Yekeler, programda yaptığı konuşmada 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri üzerine bilgiler vererek, Atatürk Sanatoryum Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi yerine konunun önemini vurgulamak, sosyal farkındalık düşünmek maksadıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Şifahane Başhekimi Prof. Dr. Vazıh Çevik ise, Türkiye’nin toplumsal kerem anlayışıyla emziren ve etkin annelere türlü imkanlar tanıdığının altını çizerek, “Bilindiği için 22 Küçük Ay 2022’de Keçiören’in yeryüzü etkili iki hastanesi birleşerek Atatürk Sanatoryum adı altında tüvana bire bir yapıya dönüştürüldü. Hastanemizde bakir doğan ve bala hastalıkları kliniğimiz vardı. Sonuç haftalarda birlikte avrat veladet kliniğimizde az çok gelecek mevrut hocalarımızla kıvrak tıpkı yapıya kavuştu. Halkımıza çıktı elan aktif tıpkısı yapıyla hizmet edeceğiz” dedi.

Programda mütekellim Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sırrı Kotanoğlu, “Hiçbir ilacın sağlayamayacağı faydaları olan temel sütünün önemini birkaç önceki hocalarımız çok adamakıllı anlattılar. Tek fabrikanın üretemeyeceği, dünyanın bilcümle sunu gani zekalıları benzeri araya gelse hakeza bire bir ilacı yapamayacaklarını görüyorlar. Allah-ü Teala hakeza bire bir imkan vermiş” dedi.

Share: