Ocak almaktan vazgeçenlerin oranı şipşak artıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Tarihsel olarak güçlü de yabancısı olmadığımız benzeri proses yaşıyoruz. Efdal şişkinlik, rekor nema artışlarıyla talebin düşürülmeye çalışılması ve ev piyasasının buna önceki aksülamel veren sektörlerden biri olması. ÇAKER konut piyasasının resesyona girdiği daha çok ayrımsız peçe değil. Temenni elim şekilde azalıyor ve familya almayı planlayanlar bu fikirlerinden hızlı hızlı vazgeçiyor.

Sonuç üç yılın en erdemli bozma oranı

MarketWatch’tan Shaina Mishkin’mağara haberine bakarak, talepte yaşanan bu koygun düşüş KÖLE’dahi cümbüş gösteren ve konut yapımında ehlihibre D.R. Horton şirketinin kazançlarındaki örtüsüz düşüşten üstelik anlaşılıyor. ESIR’nin en iri aile üreticisi şirketi D.R. Horton, serencam çeyrekte yeni familya ısmarlama iptallerinin serencam üç yılın yeryüzü erdemli seviyesine çıktığını belirtiyor. Iştirak, erdemli tutu oranlarının bunda haddinden fazla çalışkan olduğunun altını çiziyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, D.R. Horton’dan yapılan açıklamada, son çeyrekte yaşanan halel oranının sabık yılın ayrımsız çeyreğine nazaran yüzdelik 17’den yüzdelik 24’e yükseldiği belirtiliyor. Bu ululuk, 2019 yılının önce çeyreğinden bu yana şirketin karşı karşıya kaldığı en faziletkâr bozma oranı anlamına geliyor. D.R. Horton CFO’akarsu Bill Wheat, Orak Ayı ayında fek oranlarında belirtik aynı yükseliş yaşandığını söylüyor. Wheat, şirketin iptalleri şu esas kadar sorunsuz şekilde yeniden satmayı başardığını belirtiyor.

İpotek oranlarındaki artım ve enflasyonist gravite

D.R. Horton CEO’akarsu David Auld ise faziletli tutu oranları ve enflasyonist baskının bu iptallerin anne nedeni olduğunu düşünüyor. KÖLE’üstelik Haziran ayının ortasındaki ipotek oranları günce bazda yüzde 6,28’e yükselmiş durumda.

Mortgage oranlarında sonuç haftalarda tıpkısı düşüş yaşansa dahi oranlar hala geçen yılki seviyelerinin üzerinde. Perşembe günü itibariyle yüzde 5,69 olan tutu oranları 2021 yılının sonuna kıyasla yüzde 2,42 puan henüz faziletli seyrediyor. Bu rakamlar, 400 bin dolarlık bire bir eş satın ahzetmek isteyen bir alıcının mahiye ödeme maliyetinde 459 dolarlık bire bir artma anlamına geliyor.

Alıcılar teferruatlı müddet elan beklemeyi tercih edebilir

İptaller elbette sadece D.R. Horton amacıyla geçerli değil. Los Angeles merkezli envestisman şirketi Wedbush Analisti Jay McCanless, iptallerde yaşanan artışın henüz serbest tıpkı perspektifte değerlendirildiğinde bilcümle kürsü üzere geçerli olduğunu belirtiyor. McCanless, tutu oranlarındaki yüksekliğin konut talebini azalttığına inanmadıklarını ancak şartların alıcıları daha etraflı müddet beklemeye itebileceğini evet dahi daha faziletkâr peşinat ödemek zorunda bırakabileceğini söylüyor.

Alıcılar, bulunan evleri satın almaktan giderek uzaklaşıyor. MEMLUK merkezli aracı gelgel Redfin, Haziran ayında gerçekleşen ocak satışlarının pandeminin ev piyasasındaki faaliyetleri tevakkuf noktasına getirdiği 2020 yılı Mart ve Nisan aylarından bu yana yer erdemli oranda iptalle karşılaştığı notunu düşüyor.

Parça imkanı de iptallere hastalık oluyor

Redfin Mir Iktisatçı Yardımcısı Taylor Marr ise konut piyasası rekabetindeki yavaşlamanın familya alıcılarına bölüm etme fırsatı verdiğini söylüyor. Marr, fason süreçlerinin, ocak alım iptallerinde oylumlu tıpkısı payı olduğu görüşünde. Marr’a göre iptallerin ardındaki anne neden ise tabiatıyla erdemli tutu oranları. Marr, tutu oranlarıyla ilişkin olarak “Oranlar siz teklifinizi yaptığınızda yüzdelik 5, geçim sona erdiğinde yüzdelik 5,8 ise daha çok o eve paranız yetmeyebilir ya bile güven almaya doğruluk kazanamayabilirsiniz” diyor.

Özge inşaat şirketleri dahi küsurat iptallerden şikayetçi. Ülkenin genişlik iri ikinci inşaat şirketi Lennar, güzeşte ay 31 Mayıs tarihinde sona muazzez çeyrekte fesih oranının yüzde 11,8 olduğunu ve tutu oranlarındaki artışın Haziran ayında birçok piyasada iptallerin henüz bile artmasına ters katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Ismarlama almak değil, finansal tedavi çevirmek

KÖLE’nin Garp, Itidalli ve Şark bölgelerinde neşelilik gösteren ve görece elan oldukça inşaat şirketlerinden biri olan Tri Pointe Homes birlikte bodur müddet geçmiş familya gelgel iptallerinde artım yaşandığını bildirdi. Şirkete bakarak sonuç çeyrekte yaşanan fek oranı tıpkısı eski yıla göre yüzde 7’den yüzdelik 16’ya yükseldi. Tri Pointe Homes CEO’su Glenn Keeler, birçok iptalin finansmanla ilgilendiren yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını belirtiyor.

Tri Pointe Homes CEO’su Douglas Bauer de potansiyel alıcıların faiz oranları, sükûnet ve iş gücü piyasasında yaşanması beklenen kontra gelişmelere dair haberlerle sonsuz yüz yüze kaldığını belirtiyor. Bauer, bu gelişmelerin talebi elan birlikte düşüreceğini ancak meyus olmamak gerektiğini söylüyor. Bauer’e göre göz, alıcıları hoşnut etmek amacıyla mecmu akilane araçlara ve mekanizmalar sahip bulunuyor. Bunların başında üstelik mali terapi geliyor. Bauer’e göre akıbet yaşananların peşi sıra yapım şirketleri, eş siparişi almaktan haddinden fazla alıcılara finansal tedavi hizmeti yüklemek zorunda kalıyor. Bunun nedeni ise tabiatıyla piyasaya mahsus güvensizlik. Bu güvensizliğin ne devir sona ereceği ve verilerin ne ant pozitife döneceğini ise antlaşma gösterecek.

KUL basamak piyasası resesyonda

 

Çin’deki basamak krizi siyasileri zora sokabilir

 

Ev piyasası soğudukça kiralar düşüyor

 

Ev fiyatlarında yükseliş sürüyor

 

Yabancı yatırımcılar basamak piyasasına ansız dönüyor

 

Hane satışları haziranda yıllık ,7 arttı

 

 

Share: