Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla kutlamalar yapıldı.

Bursa’da, Yontu semtindeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende, çelenklerin bırakılmasının ardından tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Yakup Canbolat ve Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı, Bursalıların 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı.

Bazı milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, siyasi parti devlet başkanları ile vatandaşların katıldığı merasim, Bursa Valiliği’nde devam etti.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Vuzuh Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Reisi Yılmaz Büyükerşen, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra tebrik kartı programı Atatürk Bulvarı’nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Ilbay Ayyıldız, Garnizon Komutanı Çekicilik Orgeneral Kadıoğlu ve Büyükşehir Şehremini Büyükerşen, tören aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün izzetinefis tribünündeki yerlerini almasının peşi sıra askeri mızıka eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Törene, DÜRÜST Parti Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Işıklı Günay, CHP Eskişehir Milletvekilleri Yengi Çakırözer ve Jale Saf Süllü, MHP Eskişehir Milletvekili Dokuz Canlı Nurullah Çökelge, İYİ Tümen Eskişehir Saylav Aslan Kabukcuoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Yüce Yeldan, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Ercan Atasoy, İl Güvenlik Müdürü Kumarhane Ağırlar, DOĞRU Fırka İl Başkanı Zihni Faal, gayrı ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na Vilayet, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Uray Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Ilbay Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Gelgel Tayyareci Tugay Cihangir Eksiksizlik Yüzçelik ve Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, halkın bayramını kutladı.

Albeni Piyade Miralay Rasim Süt’ün konuşmasının arkası sıra öğrenciler, 30 Ağustos Utku Bayramı ile ait şiirler okudu.

Askeri takım ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibin gösterileri sonrasında resmigeçitle kutlamalar tamamlandı.

Kütahya

Kütahya Galibiyet Meydanı’nda Vilayet uğrunda düzenlenen törende, Ilbay Ulvi Çelik, Çekicilik Leşker Yetişek Tugay ve Garnizon Komutanı Gelgel Yaya Tugay Necati Zaman ile Belediye Başkanı Bilen Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Tevakki Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Polat, Devir ve Işık, il makamında tebrikleri kabul etti.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda Ilbay İlhami Denizköpüğü, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, ürkmek duruşunda bulunulmasının arkası sıra İstiklal Marşı okundu. Vali Patal, il binasında tebrikleri kabul etti.

Törenlerin ikinci bölümü Kordon Boyu’nda yapıldı. Günün medlul ve önemini tamlayan istişare sonrasında Çanakkale Umum Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Resmigeçidin arkası sıra merasim sona erdi.

Ayrıca, Ağız Emniyeti Umumi Müdürlüğü ve Yaka Asayiş ekipleri denizde gösteri sundu.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki tören, Vali Eksiksizlik Kızılkaya ve Uray Başkan Vekili Ferişte Mızrak Subaşı yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açıkgöz Yüzbaşı Erkan Yavaş’ın konuşmasının ardından öğrenciler yoluyla günün fehva ve önemini tamlayan şiirler seslendirildi.

Tören, Il’te tebriklerin kabulünün ardından şehitlikte bitmeme etti. Protokol üyeleri tarafından martir mezarlarına çiçek bırakıldı, Kur’an-ı Semih tilavetine düz verildi. Utanmak atışıyla süren programda Vali Kızılkaya, şehitlik defterini imzaladı.

Yalova

Yalova’da, 15 Orak Ayı El Erki ve Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki programda Il, Garnizon Komutanlığı ve Şehremaneti Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Yaşamış Erol, Garnizon Başkan Vekili Bahir Piyade Albay Uğur Çelikten ile Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Tor, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda, günün deme ve önemine ilgilendiren istişare yapıldı.

Ahali oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin ardından kutlamalar, Ilbay Erol’un makamında tebriklerin kabulü ile serencam buldu.

Share: