Mobilya sektörünün ihracatı 607 milyon doları aştı

Temmuz ayında ihracatını yüzdelik 20,1 artırarak 607,1 milyon dolarlık dış satım gerçekleştiren mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, yüzde 27,3’lük artışla yılın ilk 7 ayında 4,7 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Mevcut pazarlarının yanı sıra, amaç pazarlarda bile mehabetli artışlar kaydettiklerini belirten AKAMİB Başkanı R. Itibar Kılıçer, Rusya’dan kebir siparişler aldıklarını belirtti. Mevrut siparişler neticesinde orak ayı ayında Rusya pazarında yüzdelik 226,4’lük artma kaydederek 19,8 milyon dolarlık dış satım yaptıklarını dile getiren Kılıçer, “Savaşın sona ermesi durumunda başlayacak olan baştan kodifikasyon süreci, alelhusus sektörümüz üzere balaban fırsatları de beraberinde getirebilir. Sene böylelikle hedeflerimizi tutturacağımıza inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin temmuz ayı ihracatı güzeşte yılın ayrımsız ayına göre yüzde 13,4 artarak 18 bilyon 550 milyon dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında yüzde 19,1’lik artışla 144 milyar dolara, sonuç 12 mahiye ihracatta ise yüzde 23,6’lık artışla 248,4 milyar dolara ulaşıldı.

Yılın ilk 7 ayında da büyüme göstererek, 7’de 7 yapan Türkiye ihracatına mobilya sektörü birlikte mehabetli bindi verdi. Türkiye möble, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, 2021 yılının orak ayı ayına kıyasla yüzde 20,1 oranında artım göstererek, 607 milyon 118 bin dolara ulaştı ve en kalburüstü 10’uncu fasıl oldu. Akdeniz Möble, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) bile bu dönemde yüzdelik 0,3’lük artışla 63 milyon 45 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sektörün evvel 7 aylık verilerine bakıldığında ihracattaki tahaccüm ilgi çekiyor. 2022 yılı Aile-Temmuz dönemi Türkiye mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, 2021 yılına nazaran yüzde 27,3 oranında artım göstererek 4 bilyon 728 milyon 598 bin dolar oldu ve sektörün 2022 yılı hedefi olan 8 bilyon doların hedefine aynı aşama henüz yaklaşıldı. Tıpkı dolaşma zarfında AKAMİB yüzdelik 10,4 artış ile 538 milyon 717 bin dolar ihracat sağladı.

“Çekişme sonrası baştan kodifikasyon süreci fırsatları birlikte getirebilir”

Bulunan pazarlarda büyümenin yanı sıra meram pazarlarda şanlı artışlar kaydettiklerini tamlayan AKAMİB Başkanı R. Onur Kılıçer; dünya genelinde yaşanan duraklık krizinin birlikte, Rusya-Ukrayna savaşının etkileri, faziletli enerji fiyatları kadar global gelişmelerin ticareti etkilediği aynı dönemde veriş çeşitliliği sağlamaların faydalarını gördüklerini söyledi. Sektörün orak ayı ayında Rusya’dan çok büyük siparişler aldığına dikkat çeken Kılıçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevrut siparişler neticesinde temmuz ayında Rusya pazarında yüzdelik 226,4’lük çoğalma kaydederek 19,8 milyon dolarlık ihracata imza attık. Savaşın sona ermesi yerinde başlayacak olan baştan aranjman süreci, özellikle sektörümüz için şişman fırsatları bile beraberinde getirebilir. İhracatçılarımızın bunu ferah izleme etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu pazarda büyümeye bitmeme edeceğiz. Yılın geçmiş 7 ayını hem AKAMİB hem dahi Türkiye geneli adına ongun aynı noktada tamamladık. 2022 yılının böylelikle hedeflerimizi gerçekleştireceğimize dayalı inancımız bütün. Değme ahit söylediğimiz kadar, Türk ürünlerini tanıtma misyonumuzu, farklı pazarlarda ihracatımızı müzayede çalışmalarımız üzere kıta kıta gezerek yapacağız.”

Rusya’ya yüzde 226’lık çoğalma

Türkiye geneli sektörün 2022 yılı temmuz kocaoğlan dış satım rakamlarına bakarak derece bazında arz kalburüstü aksata esasen Irak oldu. Irak’a yapılan ihracat yüzde 2’lik artışla 68,8 milyon dolara ulaştı. Irak’ı 36,8 milyon dolarla İsrail, 34 milyon dolarla Mürekkep Kraliyet, 27,8 milyon dolarla ABD ve 24,2 milyon dolarla Almanya izledi. Sunma özen cazibedar çoğalma ise yüzde 226,4’lük artışla 19,7 milyon dolar dış satım yapılan Rusya oldu. 2022 yılı Eş – Orak Ayı dönemi Türkiye geneli dış satım rakamları incelendiğinde ise bildirme çok artış yüzdelik 120,4 oranında Yunanistan’a yapılırken, evvel 10 süresince tekmil ülkelere dış satım artışı kaydedildi.

AKAMİB’in 2022 yılı temmuz kocaoğlan ihracatında Irak esasen önceki sırada saha aldı. Irak’ı sırasıyla; İsrail, Bir Devletler, Almanya ve Şimendifer izlem etti. Bu ayda sunu çokça artım yüzdelik 166,1 ile Birleşik Fellah Emirlikleri’hangi yapılan ihracatta gerçekleşti. İlk 7 ayda ihracatın ilk sırasında Irak kayran aldı. İlk 10 mevki arasında en çokça artma birlikte yüzdelik 124 ile Şimendifer’a yapıldı. Meram pazarlardan ÇAKER’ye yapılan dış satım ise yüzde 47,2 oranında artma kaydetti.

Değişik ahşap mamulleri şipşak büyüyor

Sektörün temmuz kocaoğlan ihracatında zir kol bazında önceki sırayı kağıt-karton ve basılı yayınlar aldı. Bu grupta derece bazında kısaca yüzdelik 35,2’lik artış sağlandı. Ocak-Orak Ayı dış satım rakamları incelendiğinde ise arz çokça artışın yüzde 37,8 ile gene kağıt-karton ve basılı yayınlar kitap grubunda yaşandığı görüldü. Mobilyalar grubunda üstelik yüzdelik 14,8 oranında artış gerçekleşti.

AKAMİB’in 2022 yılı temmuz ayı ihracatı ast kol bazında değerlendirildiğinde ise mobilyalar kitap grubu yüzde 2,2 düşüşle ilk sırada saha aldı. Madun gruplar içerisinde farklı ahşap mamulleri grubunda yüzde 42,8 oranında artış olduğu görüldü. Karı-Temmuz dönemi dış satım rakamları incelendiğinde ise evvel tam tekrar mobilyalar yayın gurubu meydan alırken sunma haddinden fazla artış yüzdelik 49,4 ile gayrı ahşap mamulleri iz grubunda gerçekleşti.

İstanbul, sanayi sektörü ihracatının yüzde 44,5’ini bir tane başına üstlendi

 

Maden sektörünün ihracatı 4 bilyon dolara dayandı

 

Güneydoğu’dan 1 milyar 951 milyon dolarlık ihracat

 

Öz ihracatından 13,2 milyon dolarlık sağlık

 

136,5 bilyon dolarlık teknoloji ihracatı

 

Share: