Alman ekonomisi 260 bilyon eurodan aşkın katma derece kaybedecek

İstihdam İçin Araştırı Enstitüsü (IAB) marifetiyle yapılan emek, Alman ekonomisinin Ukrayna’daki uğraş ve efdal enerji fiyatlarından kaynaklı kendisine 2030’a kadar 260 bilyon eurodan fazla mülhak derece kaybına uğrayacağını ortaya koydu.

Avrupa’da barışın egemen olduğu ayrımsız dönemdeki beklentiler ile karşılaştırıldığında Almanya’da revize fiyatlarla GSYH ati yıl yüzdelik 1,7 henüz bağan ve istihdam 240 bin henüz bir iki olacak.

Almanya’da istihdamın 2026 yılına büyüklüğünde cari seviyelerde kalacağını öngören IAB, genişlemeci tedbirlerin zait etkilerinin savaşın ve erke fiyatlarının menfi etkilerini fakat 2026’dan sonraları aşacağını 2030’da 60 bin civarında çok istihdamı getireceğini birlikte savundu.

IAB, erke fiyatlarının baştan ikiye katlanması halinde Almanya’nın GSYH’sının bire bir çekişme olmadığı duruma bakarak 2023 yılında az daha yüzde 4 daralacağını öngördü. Enerji fiyatlarında artma gerçekleşir ise 3 yılda 600 bin henüz bir iki emanet istihdam edilecek ve 2030’da istihdam normalde olması gerekenin 60 bin altında kalacak.

Almanya Başbakanı Scholz’a idrak kaçırmakla suçlandı

 

Almanya’da Kiracılar Birliği uyardı: Milyonlarca dirilik kirasını ödeyemeyebilir

 

Almanya’da Gazze ile tesanüt gösterisi yapıldı

 

Almanya’da fakirlik dakikasında artıyor

 

Share: