Para Şişkinliği sülük kabil üzerimize yapışacak

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Para Şişkinliği, 2022 yılında BENDE ekonomisi ve dünya ekonomisinin yüz yüze kaldığı genişlik acil sorunların başında geliyor. FED’mağara rekor nema artırımları ve genel ekonomiye dayalı verilerle sonuç zamanlarda enflasyonun dizginlenebileceğine dair ortaya çıkan işaretlere karşın ekonomistler enflasyonun şiddetini artırarak bitmeme edeceğinden keder ediyor.

Yerleşik ve serbest tabanlı olacak

Fortune’dan Will Daniel’in haberine bakarak, Allianz Sarrafiye Iktisat Danışmanı ve Cambridge Queens College Başkanı Mohamed Umum-Erian enflasyonun geleceğiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunuyor. Tıpkısı yılı çok benzeri süredir enflasyonun yaratacağı tehlikeler konusunda uyaran Halk-Erian, enflasyonun bire bir asma bıyığı kabilinden üzerimize yapışacağını ve maalesef yerleşik ve geniş tabanlı olacağını söylüyor.

Çekirdek para şişkinliği efdal kalacak

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, bozuk Pimco CEO’su Ahali-Erian, pandemi sürecinde FED yetkililerine yönelik halkoyu eleştirisi ve artan bitiren fiyatlarını “geçici” adına nitelendirmesiyle tanınmıştı. Deminden El-Erian, bitiren denk endeksi ile ölçülen kolluk enflasyon benzin fiyatları düştükçe düşse dahi, değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan atom çekirdeği para şişkinliğiun ‘inatçı aynı şekilde efdal’ kalacağı üzerine uyarıyor.

Ahali-Erian, çekirdek enflasyonun ‘düzensiz’ olacağını ve 2022 yılı çekirdek para şişkinliği oranının yüzde 4,5 ila yüzdelik 5,5 ortada olmasını beklediğini belirtiyor. Bu kerem, FED’mağara hedeflediği yüzde 2’lik atom çekirdeği pahalılık oranının adi üzerinde bire bir orana denk geliyor.

Kolluk enflasyon düşecek

Halk-Erian, “Hele enerji ve besin, enflasyonun çok daha hastalıklı antipatik güçleri olacak, bu yüzden kolluk şişkinlik düşecek. Fakat henüz kötüsü, çekirdek enflasyonun inatla yüksek kalacak olması. Bu, ekonomimizde henüz beledi ağıl gelen ve daha açık tabanlı aynı para şişkinliği sürecine belen ediyor” şeklinde konuşuyor.

Alelhusus enerji ve besin enflasyonun haddinden fazla daha cılız itici güçleri olacak, bu yüzden kolluk enflasyon düşecek. Fakat elan kötüsü, çekirdek enflasyonun inatla faziletkâr kalacak olması.

Enflasyonist tandans kırılamadı

El-Erian’ın bu sözleri korkutucu namına akseptans edilmeli. Enflasyonun beledi olmasının genel ekonomiye olan etkileri hep üzere FED yoluyla birlikte biliniyor. Dal düzey FED yetkilileri ‘beledi’ enflasyonun KUL ekonomisi amacıyla ‘yetişkin tıpkısı risk’ oluşturduğu üstüne uyarılarda bulunuyor. Bu tembihat yıpranmamış değil. 2021 yılında enflasyonun yerleşik ve oylumlu olma riskine değinen Richmond Federal Çekince Bankası yetkilileri enflasyonun ‘degaje tabanlı’ kuzuluk gelmesi durumunda bunun ‘mihman bir vakıa’ olma olasılığının daha faziletkâr olduğu üstüne uyarmıştı.

FED, küsurat bitiren fiyatlarıyla savaş umuduyla bu yıl dört misil rekor seviyede ürem artırımına gitti ancak şimdiye kadar KUL ekonomisinin enflasyonist eğilimi kırılamadı. Şişkinlik Haziran ayında, 1981 yılı Son Teşrin ayından bu yana görülen sunu efdal düzey olan yüzdelik 9,1’e bundan sonra.

Gözler Orak Ayı ayı tüketici kıymet endeksi verilerinde

Şimdi ise gözler Temmuz kocaoğlan mütemmim kıymet endeksi verilerinde. Tüketicilerin para şişkinliği beklentileri emtia fiyatlarının düşmesiyle Orak Ayı ayında üzücü benzeri şekilde düştü ve bir nice ekonomist üzere bu nitelik enflasyonun Haziran ayında doruk noktasına erişmiş olduğuna dair umut donör karşılandı. Ancak Umum-Erian, kolluk pahalılık buradan zir inse üstelik atom çekirdeği enflasyonun etki olacağını ve bunun umumi ekonomiye etkileri ve FED’mağara agresiflik seviyesiyle ait endişeleri olduğunu söylüyor.

Resesyonda değiliz. Sükûnet riski erdemli mi? Olur öyle. Efdal ve henüz da yükseliyor ancak elan resesyonda değiliz.

Elan resesyonda değiliz

Ahali-Erian, “Genişlik çok endişelendiğim özdek, enflasyonun düşmesiyle ilişkilendirilecek sekunder hasarlar. Zira FED, enflasyona karşılık vermekte az çok geç kaldı” diyor. Gene üstelik Umum-Erian, ABD GSYİH’sının bu baharda arka arkaya ikinci çeyrekte üstelik daralmasına rağmen MEMLUK ekonomisinin daha resesyonda olduğuna inanmıyor. Umum-Erian, resesyonla ilişkin olarak “Resesyonda değiliz. Sakinlik riski faziletli mi? Olur anca. Efdal ve henüz üstelik yükseliyor” şeklinde konuşuyor.

Yükselen Ürem oranları ekonomiyi soğuturken MEMLUK’bile durgunluk riskinin artmasına sebep oluyor. Halk-Erian buna rağmen FED’in kredibilitesini gabi örtmek istiyorsa enflasyonu düşürmeye odaklanması gerektiğini belirtiyor. Umum-Erian, “Pahalılık canavarını taharri altına almalıyız. FED’in yemeden içmeden dünyalık politikasını sıkılaştırmak amacıyla değil, bir zamanda kredibilite gidermek için birlikte harekete geçmesi gerekiyor. FED’mağara ileriye dönük rehberliği şu an üzere neredeyse tıpkısı derece anlatım etmiyor ve bu ongun ayrımsız molekül değil” diyerek sözlerini noktalıyor.

ESIR’birlikte para şişkinliği kâbusu bitmeyecek

 

MEMLUK’ki yıpranmamış harcama tasarısı enflasyonu azaltabilir

 

ABD’li tüketicilerin pahalılık beklentisi temmuzda düşüş gösterdi

 

Enflasyonla mücadelede buğulanmış insan önemsenmiyor

 

Share: