Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü etkinlikleri Ahlat’ta başladı

Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları “1071 Sultan Alparslan Yabani Armut Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki millet bahçesinde başladı.

Törende konuşan Vali Oktay Çağatay, fethin 951. yıl dönümünde ayrımsız sefer daha Ahlat’ta olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bu gururu kendilerine yaşatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve festivalin öncülüğünü yapan Okçular Vakfı’na teşekkür fail Çağatay, şöyle konuştu:

“Yer Mezarlığı’ndaki binlerce atamızın ruhunun huzurundayız. 951 yıl geçmiş bu toprakları nalça sesleriyle inleten Alparslan’ın ve kıymetli yiğitlerimizin huzurundayız. Bu toprakları yeniden bize oyuntu söylemek isteyenleri yurttan atan kahraman Atatürk ve yiğit ordularımızın huzurundayız. Çok nadir bire bir mekandayız. Tanrı bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimize rahmet eylesin. Binlerce yıllık tarihe topluluk kentimizi tarihi, kadim ve dede yurdu kimliğine kavuşturmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde kilolu bire bir mücadele veriyoruz.”

Çakal Armudu Şehremini Abdulalim Mümtaz Çoban birlikte alanda zaferin ruhuna akıllıca kül hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Bu toprakları vatan etmek için yüzyıllardır şehitlerin verildiğini dile getiren Çoban, şunları kaydetti:

“1071’den bu yana bu toprakları İslam toprağı yapmayı ecdadımız sebebiyle başardık. O günden bu yana bu topraklar Türk-İslam yurdudur. Anadolu’daki herkesi kucaklayan özelliktedir. 80 milyon beraberiz. Bir kavim, tıpkı celal, bire bir öncü şuuruyla cereyan ediyoruz. Bugün düz büsbütün yoğun. Ululuk ve milletin kucaklaştığı yer haline geldi. Bu kavim hiçbir surette size bu coğrafyayı yurt edeceğiniz ayrımsız imkanı vermez. Birliğimize ziyan verecek tıpkı imkanı tanımaz. Allah’ın izniyle yalnız 80 milyon Türkiye değil, coğrafyamızdaki tam mazlumların sesi olacağız ve bu millete beis verdirmeyeceğiz.”

Vatandaşlar gösterileri içten izledi

Kutlama programının düzenlendiği Yabani Armut Kavim Bahçesi’nde, illerin gelenek ve göreneklerini tanıtıcı 51 tematik keçe kuruldu, Azerbaycan’dan gelen ekip, Karabağ Zaferi’ni yansıtan fotoğraf sergisi açtı, ziyaretçilere kültürlerini tanıttı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da alanda zaferin yıl dönümüne hususi konser verdi.

Yurdun ciharıyek yanından ve komşu ülkelerden mevrut misafirler, mehter takımının konserini içten izlem etti, daha sonra tematik çadırları dolaştı.

Törene, Çakal Armudu Kaymakamı Fikret Kötü, Bitlis Aziz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Tatvan Belediye Reisi Mehmet Sakıncasız Geylani, Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, siyasal parti temsilcileri ve çalım amirleri katıldı.Share: