14 ayda gelen 600 bin çağrıdan 483 bini tekrar ve temelsiz imdi

14 ayda gelen 600 bin çağrıdan 483 bini esasen ve uydurma çıktı

350 bin nüfusluk şehirde 2 imansız 112 Evgin Davet Merkezi aranmış

BİTLİS – 350 bin nüfuslu Bitlis’te 112 Acil Davet Merkezi hattına 14 ayda sakıt 600 bin çağrıdan 483 bini tekrar ve temelsiz davet kendisine kaydedildi.

19 Haziran 2021 yılında Bitlis’te hizmete açılan 112 Davet Merkezi; polis güçleri, cingöz, cankurtaran, itfaiye, Kıyamet ve Ivedili Uzanım Yönetimi Başkanlığı ve orman olmak üzere 7 kurumu bünyesine katarak hizmet vermeye devam ediyor. 112 Ivedili Davet Merkezi’nde 14 ayda tahminî 600 bin çağrıya cevap verildi. Vatandaşların bildirme ağırlık anlarında hayatta kalmaları için gittikçe yarışan ekiplerin arz büyük sorunu ise temelsiz ve gine fail çağrılar oldu. İl genelinde 14 ayda memleket nüfusunun 2 gâvur büyüklüğünde davet düzlük 112 Ivedili Davet Merkezi’ne yapılan 600 bin çağrıdan 117 bini hadise, 483 bin davet ise yinelenmiş (yeniden eden) ve uydurma çağrı adına kayıtlara geçti.

Bitlis’te müstacel durumu olan vakalara koruyucu olabilmek ve sahn kurtarabilmek üzere aralıksız telefon başında bekleyen 112 Acil Davet Merkezi çalışanlarına mevrut çağrıların bazıları güldürürken bazıları ise pes dedirtti. Gereksiz çağrılar dolayısıyla müstacel çağrıları bekletmek zorunda mütezayit çağrı merkezi çalışanları ise kimi vakit vatandaşları ikna etmekte yük çekiyor.

Konuyla ilişik açıklamalarda mevcut Bitlis Vali Yardımcısı İzzet Cem Iz, 14 ayda yapılan 483 bin çağrının tıpkı olayın tekrarı olduğunu belirtirken, vatandaşlara 112 Acil Davet Merkezi’ni abes yere aramamaları ve meşgul etmemeleri konusunda dahi uyardı. 112 Acil Davet Merkezi’nin mütemadi demeden vatandaşlara bakım verdiğini tabir fail Eser, “112 Ivedi Davet Karşılama Merkezimiz, 19 Haziran 2021 tarihinde İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun teşrifleriyle hizmete açıldı. Kısaca 14 aydır Bitlisli vatandaşlarımıza 112 Acil Çağrı Merkezi yerine bakım veriyoruz. 14 kamer içerisinde 112 Evgin Davet Merkezimize kestirmece 600 bin adet davet ulaştı. 600 bin adet çağrının 117 bini vakaya dönüşen davet adına kayıtlarımıza girdi. 483 bin çağrı ise vakaya dönüşmeyen davet olarak kayıtlarımıza girdi. İki nicelik arasındaki büyük farkın anne sebebi, tekrarlanmış olan çağrılardı. Benzeri olay oluş bulduğu takdirde tarafımıza vasıl evvel çağrı vakaya dönüşen çağrı kendisine kayıtlarımıza girmekte, akabinde olan çağrılar ise tekrarlı olduğu üzere vakaya dönüşmeyen çağrı adına kayıtlarımıza girmektedir” dedi.

“14 kamer içerisinde 7 vatandaşımıza idari para cezası uyguladık”

Gereksiz yapılan çağrılardan çevre 7 vatandaşa yönetsel para cezası uygulandığını belirten Im, “483 bin çağrının içerisinde gereksiz yapılan çağrılar üstelik var. Bu boş yapılan çağrılar karşılığında vatandaşlara önce yerine yönetsel para cezası uyguluyoruz, henüz bilahare adli makamlara alıntılamak zorunda kalıyoruz. 14 ay içerisinde 7 vatandaşımıza yönetimsel para cezası uyguladık ve 7 vatandaştan 3’ünü yersiz çağrılarına devam ettiği amacıyla adli makamlara bildirmek zorunda kaldık. Bağımlı ki tek vatandaşımızın ukubet almasına razı değiliz. Amma bire bir vatandaşımızın gereksiz çağrılar dolayısıyla mağdur olmasını bile makul görmüyoruz. O yüzden vatandaşlarımızdan ricamız şudur, 112 Ivedi Davet Istikbal Merkezi’ni abes yere aramamaları ve meşgul etmemeleridir. Bunu yaptığı takdirde aynı vatandaşımızın mağduriyetine etmen olanaklı. Vatandaşlarımız 112’yi aradıkları takdirde inanma, cingöz, afiyet, itfaiye aracı, AFAD ve ormana direkt muvasala sağlayabiliyorlar. Eğer vatandaşlarımız akıllıca aramalar ile 112’yi ararsa çokça daha bereketli ve henüz mebzul sonuçlar alacağız” ifadelerini kullandı.Share: