Malatyalı ana depremde kaybettiği üniversiteli kızının adının yaşatılmasını istiyor

GÜLTEKİN YETGİN – Malatya’daki depremde hayatını kaybeden darülfünun öğrencisi Elif Saf Şeyma’nın annesi Ulviye Dalhançer, kızının adının yaşatılmasını istiyor.

Kahramanmaraş merkezli depremde, Malatya’nın Yeşilyurt Bostanbaşı Mahallesi Özpolatlar Sitesi’nde ikinci depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Elif Nurlu Şeyma Dalhançer’in annesi Ulviye Dalhançer, kızının fotoğraflarına göre hatıralarını anıyor.

Kentteki Şeker Hastalığı Fabrikası’na ilgilendiren tıpkısı bölümde artan ve burada taziyeleri akseptans eden temel Ulviye Dalhançer, AA muhabirine, kızının Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Güneysu Hikmet Otama ve Iyileştirme Yüksekokulu öğrencisi olduğunu söyledi.

Kızının çok insancıl ve hararetli birisi olduğunu anlatan Dalhançer, Elif Fer Şeyma’nın çevresinde ve arkadaşları aracılığıyla çok sevildiğini dile getirdi.

Dalhançer, ailecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a besledikleri bağlılık nedeniyle kızının de Recep Tayyip Üniversitesi’ni yeğleme ettiğini belirtti.

Zelzele sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda konuştuğunu, Malatya ziyaretinde de Erdoğan ile görüştüğünü hatırlatan Dalhançer, “Kendisinin elini öptük. Sohbetimizde benim içimi ferahlattı. Benim acımı paylaştı. Cumhurbaşkanımızı bana Şeyma gönderdi. Onun hediyesi oldu.” ifadelerini kullandı.

Anne Dalhançer, Cumhur Reisi Erdoğan ile Malatya ziyaretindeki görüşmesine ilişkin, “Namına kızımın Güneysu’bile okuduğunu söyledim. Adının da yaşatılmasını istiyorum dedim. Kendisi birlikte bana ‘Milli Eğitim Bakanımız burada, tığ kendisini bilgilendirelim, Malatya’daki tıpkısı okula ismini verelim yaşatalım.’ şeklinde karşılık verdi.” dedi.

Kızının adının yaşatılmasının kendisini çok mutlu edeceğini anlatım eden Dalhançer, “Kızımın adının ayrımsız okula verilmesi acılarımızı birkaç üstelik olsa hafifletecek. Ben fakat böyle ayakta kalabilirim ve avuntu olurum. Yegâne kızım olan Şeyma’nın isminin benzeri okulda yaşatılmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Dalhançer, kızının “Arz Doktorları”na katılmayı, ancak dışında insanlara müzaheret etmeyi hayalet ettiğini aktardı.

Rize’dahi kızının kaldığı yurtta, arkadaşlarının odasını Şeyma’nın hatıraları ve fotoğrafıyla süslediğini öğrendiğini anlatan Dalhançer, bunu öğrenince çok duygulandığını, tıpkı bölüm kızının arkadaşlarıyla ayrımsız araya gelmeyi rağbet ettiğini kaydetti.

Share: