Karadeniz’den deprem bölgesine yardımlar bitmeme ediyor

Trabzon, Rize ve Giresun’üstelik vatandaşlar, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan müzaheret kampanyalarına desteklerini sürdürüyor.

Trabzon’dahi ahali, Valilik koordinasyonunda Hamamizade İhsan Mir Hars Merkezi’nde oluşturulan Yer Sarsıntısı Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi ile Beşirli Haddinden Fazla Amaçlı Spor Kompleksi’ne yardımlarını ulaştırmaya bugün birlikte devam etti.

Kaymakamlıklar ve belediyelerin organizasyonunda muhtarların üstelik desteğiyle temin edilen soba ve odunların yanı sıra patika liseleri vasıtasıyla hazırlanan 15’er bin atlatmak, 10 bin şahsiyet kahvaltılık ve su bile günlük namına bölgeye gönderiliyor.

Ortahisar Halk Eğitim Bilimi Merkezi usta öğreticileri ve kursiyerleri ise soba, uyku tulumu ve kışlık ruba hazırlamaya devam ediyor.

Ortahisar Belediyesi ekipleri, Hatay’a varmak üzere 50 kışlık keçe ve soba üretimini sürdürüyor.

Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Müzakere Merkezi’nde mektepli, hoca ve veliler, depremzedeler üzere ısı ocakları üretiyor.

Giresun

Giresun’dan yer sarsıntısı bölgesine yardım gönderilmeye bitmeme ediliyor.

Vilayet koordinasyonunda, kıyamet bölgesine 552 arkalama malzemesi iki canlı çevirgeç gönderildi. Bölgeye ayrıca 2 bin 348 personel ve 528 vasıta gönderme edildi.

Giresun Şehremini Aytekin Şenlikoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, depremin yaşandığı önceki günden itibaren hareket bölgesi üzere seferber olduklarını belirtti. Bölgeye, arama kurtarma ekiplerinin yanında sililik personeli birlikte gönderme ettiklerini vurgulayan Şenlikoğlu, “Devletimizin eksiksiz kurumlarıyla seferber olduğu deprem bölgesinde ihtiyaçları karşılamak için önce andan itibaren bir lahzada çalışıyoruz. Yer Sarsıntısı bölgesinde üzerimize sakıt hangi varsa yapmaya çaba gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

Rize

Rize Gençlik Merkezi’nde depremzedeler için arkalama toplanıyor. Kente mevrut depremzedeler, burada vatandaşların yardımlarıyla oluşturulan sosyal markette çul ve besin ihtiyaçlarını karşılamaya bitmeme ediyor.

Valilik koordinasyonunda, yer sarsıntısı bölgesine bindi üzere hayat ve ihtiyaç malzemesi hamile 208 tır gönderildi. Bölgeye sevk edilen 3 bin 259 personel, ekskavatör, kamyon ve itfaiyenin de aralarında bulunduğu 1390 araçla çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, kentte 3 bin 136 depremzede konuk ediliyor.

Share: